Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie randkować online?

Portale randkowe zastąpiły swatki i tradycyjne metody poznawania partnerów. Coraz więcej osób korzysta z nich, by znaleźć miłość albo poznać interesujących ludzi. Jak bezpiecznie randkować online? Oto kilka rad, które pozwolą uniknąć rozczarowań.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Tworzenie profilu

Tworząc swój profil na portalu randkowym, musimy chronić naszą tożsamość i prywatne informacje. Najważniejsza zasada bezpieczeństwa to zachowanie anonimowości. Wybierajmy login, który nie zawiera żadnych osobistych danych (np. nazwiska) ani innych charakterystycznych informacji, po których można nas łatwo rozpoznać. W profilu nie należy umieszczać numeru telefonu, adresu e-mail, adresu domowego. Unikajmy kontrowersyjnych loginów oraz takich, które mają silne konotacje seksualne. Prowokacyjne nazwy użytkowników przyciągają nie te osoby, których szukamy. Warto zachować ostrożność przy logowaniu (nie używać komputera w pracy) oraz przy otwieraniu załączników z maili od innych randkowiczów.

2. Wirtualna komunikacja

Przy poznawaniu nowych osób online nie należy się spieszyć. Nie warto działać pod wpływem emocji – poznanie atrakcyjnej i miłej osoby, to jeszcze nie powód, by dzielić się z nią historią życia i szczegółowo opowiadać o sobie. Jeśli znajomość ma przyszłość, będzie jeszcze czas na poznawanie wszystkich detali z życia. Randki online bywają fascynujące, ale zmienisz zdanie, kiedy mężczyzna z bajki okaże się oszustem. Zanim przejdziesz na kolejne etapy znajomości, zrób własne dochodzenie i sprawdź, czy osoba rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Zacznij od wyszukiwarki internetowej i portali społecznościowych. Pamiętaj, że każda prośba o pieniądze jest podejrzana. Nowo poznana osoba nie powinna prosić o pożyczkę od kogoś, kogo w ogóle nie widziała na żywo. Internet roi się od finansowych oszustów, dlatego przy sugestii o ciężkiej sytuacji z pieniędzmi, powinna zapalić ci się czerwona lampka.

3. Spotkania w realnym świecie

Kiedy po tygodniach wymiany e-maili i rozmów telefonicznych dochodzi do spotkania na żywo, powinniśmy zachować umiar w podekscytowaniu i myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nasz towarzysz jest nieznajomym bez względu na to, jak długo znamy się przez Internet. Właśnie dlatego należy zachować ostrożność i podejść do randki z realnymi oczekiwaniami. Przed wyjściem powiadom znajomych i rodzinę gdzie wychodzisz i o której wrócisz. Randkę zorganizujcie w miejscu publicznym. Podczas kolacji nie pij zbyt dużo alkoholu i zawsze miej pod ręką telefon. Jeśli podczas spotkania poczujesz się niezręcznie lub coś wzbudzi twój niepokój, nie wahaj się i wyjdź.

4. Ochrona przed oszustami

Niestety, nie wszyscy zakładający profile w serwisach randkowych mają dobre intencje i szukają prawdziwej miłości. Wiele osób wykorzystuje bezbronnych i samotnych dla własnych korzyści. Oszustom zwykle chodzi o jedno – pieniądze. Jeśli partner poznany przez Internet zbyt szybko deklaruje miłość lub prosi o wsparcie finansowe, zachowaj czujność i wycofaj się ze znajomości. Nieprzyjemne maile, szantaż emocjonalny i obrażanie to sygnały, że jak najszybciej należy zakończyć wszelkie kontakty i zgłosić sprawę do właścicieli portalu, a nawet na policję.

Miłość przez Internet to symbol naszych czasów, w których media i wirtualne serwisy zastępują bezpośrednie kontakty. Znalezienie partnera przez portale randkowe jest możliwe, ale warto wiedzieć, jak bezpiecznie randkować w Internecie. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie zawodów sercowych, ale też strat materialnych. Jakie wy macie doświadczenia z randkami online?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.