Trwa ładowanie...

Jak dbać o dom, gdy dziecko jest alergikiem?

Alergia na kurz domowy jest jedną z najczęściej występujących. Lekarze są zgodni, że nawet niemowlęta i małe dzieci mogą cierpieć na alergie wziewne. Im więcej roztoczy w kurzu, tym silniejsze mogą być napady alergii. Dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie alergenu, ponieważ szybciej oddychają - wdychają więcej kurzu.

1. Alergia na roztocza

Same roztocza znajdujące się w kurzu nie są groźne. Silnym alergenem jest białko, znajdujące się w ich odchodach. Alergia może powodować katar sienny, migrenowe bóle głowy i skórne wysypki, a nawet astmę. Odchody podrażniają też błony śluzowe układu pokarmowego, co może prowadzić do nieżytu żołądka i dwunastnicy, a także atopowego zapalenia skóry.

2. Profilaktyka alergii u dziecka

Odpowiednia profilaktyka jest podstawowym narzędziem walki z roztoczami. Powinniśmy zapobiegać rozwinięciu alergii u dziecka, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. Przede wszystkim należy ograniczyć sprzęty i przedmioty, które są siedliskiem kurzu. Należy też zadbać o odpowiednią temperaturę. Roztocza najbardziej komfortowo czują się w temperaturze 22-28 stopni i przy dużej wilgotności powietrza (70-80 %). Dlatego kilka razy w ciągu dnia należy wietrzyć pomieszczenia, szczególnie zimą i tuż przed snem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dobrze jest też pozbyć się puchatych dywanów na rzecz łatwo zmywalnej powierzchni. Często jednak rodzice nie chcą rezygnować z dywanu w pokoju dziecka, ponieważ dobrze izoluje od zimnej podłogi. Lepiej wówczas jest wybrać niewielki dywan lub wykładzinę o krótkim włosiu.

Wyposażenie pokoju dziecka i wszystkich pomieszczeń, w których często przebywa powinno być jak najprostsze, tak, aby dało się łatwo wyczyścić wilgotną ściereczką. Należy zrezygnować z kotar i ciężkich zasłon. Najlepsze są rolety z tworzywa, które można łatwo czyścić na mokro. Wszystkie książki i zabawki powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach lub pojemnikach. Dobrze jest ograniczyć ilość pluszaków, bo są trudne w utrzymaniu czystości. Oczywiście nie oznacza to zabrania dziecku ukochanego misia. Dobrze jest jednak wybrać takie zabawki, które można prać w pralce. Można też zabawki wietrzyć na balkonie w słoneczne letnie dni lub zimą, gdy jest mróz.

Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego największym ich siedliskiem jest sypialnia, a zwłaszcza materac i pościel. Materac powinien być lekki, łatwy do zdjęcia i wietrzenia. Raz w miesiącu należy go przerzucać na drugą stronę. Najlepiej jest zakupić pościel przeznaczoną dla alergików. Należy pamiętać o regularnym praniu i wietrzeniu i zmienianiu pościeli dziecka. Pościel codziennie rano powinna być chowana do szuflady lub specjalnego pokrowca. Ograniczy to zbieranie się kurzu.

Odkurzanie materaca w pokoju dziecka na sucho, a także zwykłym odkurzaczem daje mierne rezultaty. Część kurzu zostaje ponownie rozpylona po mieszkaniu.

Prestiżowa organizacja British Allergy Foundation nagrodziła antyalergiczny i antybakteryjny odkurzacz do łóżek i materacy Raycop. Jest to rewolucyjne urządzenie posiadające 3 funkcje pomagające skutecznie usuwać roztocza kurzu i bakterie z naszych łóżek. Odkurzacz Raycop w swym działaniu wykorzystuje najnowszą technologię UV-C. Promieniowanie UV-C rozprowadzane przez kanał zamontowany wewnątrz odkurzacza działa bakteriobójczo. Powoduje uszkodzenie DNA roztoczy, bakterii i innych patogenów, a tym samym niszczy ich zdolność do namnażania się i powodowania chorób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza