Jak dbać o nos dziecka?
Jak dbać o nos dziecka? Zatkany nos u dziecka jest prawdziwym kłopotem. Biorąc pod uwagę, że przewody nosowe u noworodków i niemowląt są znacznie węższe niż u osób dorosłych, katar może w ich przypadku znacznie utrudnić oddychanie, dlatego też warto poznać sposoby udrożniania zatkanego noska.
1. Przyczyny zatkanego nosa
Przyczyną kataru jest wirusowa infekcja nosa, w wyniku której znajdujące się w nosie naczynia krwionośne rozszerzają się i przepuszczają na zewnątrz płyn. Jednocześnie dochodzi do obrzęku śluzówki i zagęszczenia wydzieliny, co blokuje przepływ powietrza. W przypadku infekcji wirusowej gęstniejący katar oznacza ustępowanie choroby.
Niekiedy katar i zatkany nos wiąże się z zapaleniem zatok. Dochodzi do niego, gdy długotrwały obrzęk śluzówki i zalegająca gęsta wydzielina blokują ujście zatok. Objawy zapalenia zatok u dziecka to między innymi:
- ból w okolicy czołowej i pod oczodołami (niekiedy jednostronny);
- obrzęk skóry i tkanki podskórnej;
- gorączka;
- katar w postaci gęstej, czasami zielonkawej wydzieliny.
2. Sposoby na katar
Jeśli nasze dziecko cierpi na katar, ważne jest nawilżanie powietrza, które zapobiegnie zasychaniu wydzieliny. Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie dziecka podczas snu. Pozycja do spania powinna sprzyjać swobodnemu spływaniu wydzieliny. Dla niemowlęcia najlepsze będzie ułożenie na brzuchu, a dla starszego dziecka – pozycja półsiedząca.
Ogromne znaczenie ma także częste oczyszczanie nosa dziecka z wydzieliny – szczególnie przed karmieniem. Do tego celu można wykorzystać gumową gruszkę lub aspirator. Pomocne będą także krople do nosa, które nawilżają lub zmniejszają obrzęk śluzówki. W przypadku niemowląt stosowanie tych leków należy skonsultować z lekarzem.
Dziecko od 2 roku życia może już samo dbać o swój nos i wydmuchiwać go. Należy się jednak upewnić, że robi to właściwie, i że zawsze ma dostęp do jednorazowych chusteczek higienicznych.
3. Zatkany nos u dziecka – kiedy do lekarza?
Problemy z nosem zwykle stosunkowo szybko mijają. Należy jednak zgłosić się do pediatry, gdy:
- katar występuje u noworodka;
- podejrzewamy alergiczne podłoże kataru;
- u dziecka występuje katar ropny;
- u dziecka pojawia się czyrak przewodu nosowego;
- katar leci tylko z jednej dziurki – może to oznaczać, że dziecko włożyło coś sobie do nosa;
- katar wystąpił w wyniku urazu głowy;
- dziecko skarży się na ból czoła lub policzków, któremu towarzyszy obrzęk skóry i gorączka.
Zatkany nos u dziecka nie jest poważnym powodem do zmartwień, szczególnie jeśli dotyczy do starszych dzieci. Mimo wszystko warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki, aby problem jak najszybciej ustąpił.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.