Jak jazda na rowerze wpływa na twoją kondycję umysłową?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jazda na rowerze świetnie wpływa na sylwetkę. W trakcie pedałowania spalasz tkankę tłuszczową oraz kształtujesz mięśnie – zwłaszcza nóg, ale pracują również pośladki, brzuch i plecy. Okazuje się, że jazda na rowerze to również dobry sposób na poprawę kondycji intelektualnej. Sprawdź, jak możesz wzmocnić swój mózg dzięki regularnym treningom na rowerze.

Jak poprawić wydajność mózgu?

Badania wykazują, że osoby biegłe w przynajmniej jednym obcym języku mogą opóźnić u siebie rozwój choroby Alzheimera nawet o 5 lat. Taka praktyka pozwala...

Mózg na rowerze

Zalety jazdy na rowerze można by wymieniać bez końca – pedałowanie wzmacnia serce, poprawia wydolność oddechową, obniża ciśnienie, pozwala schudnąć, wyrzeźbić mięśnie oraz zrelaksować się po ciężkim dniu. Najnowsze badania wykazały, że trening na rowerze to również świetne ćwiczenie dla... mózgu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Doniesienia naukowców są naprawdę zaskakujące. Według danych przedstawionych przez badaczy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii, jazda na rowerze poprawia integralność oraz spójność istoty białej w mózgu. Co to oznacza w praktyce?

Mózg człowieka składa się z dwóch rodzajów tkanek: istoty szarej i białej. Istota biała to centrum komunikacji, ponieważ odpowiada za połączenia z istotą szarą. Badacze z Holandii wykazali, że pod wpływem regularnego jeżdżenia na rowerze, impulsy pomiędzy komórkami układu nerwowego przebiegają szybciej, czego skutkiem jest lepsza praca mózgu, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji, poprawa pamięci i ulepszenie procesów uczenia się.

Na tym jednak korzyści z jazdy na rowerze się nie kończą. Naukowcy z Tajwanu przeprowadzili test z wykorzystaniem roweru. Uczestnicy przez 12 tygodni trenowali na rowerze. Po tym czasie nie tylko wzmocnili mięśnie nóg, ale również pobudzili do pracy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF). Choć nazwa brzmi tajemniczo, oznacza białko, które odpowiada za regulację nastroju, poziomu stresu oraz usprawnienie pamięci. Doniesienie z Tajwanu potwierdziły wcześniej stawiane tezy, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko depresji oraz zaburzeń lękowych.

Rowerem po mądrość

Po przejażdżce na rowerze powinniśmy mieć lepszy nastrój. Naukowcy sugerują też, że jazda na dwóch kółkach wpływa również na iloraz inteligencji. Wszystkie formy ćwiczeń aerobowych, czyli pływanie, bieganie czy jazda rowerem, pozytywnie działają na hipokamp – część mózgu odpowiedzialną za pamięć oraz uczenie się.

Potwierdziły to badania na uniwersytecie w Illinois. Po 6 miesiącach codziennej jazdy na rowerze u uczestników testu hipokamp zwiększył się o 2%, a zdolności zapamiętywania oraz rozwiązywania problemów aż o 15-20%. Osoby biorące udział w badaniu zauważyły u siebie znaczną poprawę koncentracji. Poza tym badacze odkryli, że wystarczyło pół roku jazdy na rowerze, aby odmłodzić mózg o 2 lata!

Regularne pedałowanie dla zdrowia

Jak ćwiczyć, żeby poprawić kondycję umysłową? Eksperci twierdzą, że trening na rowerze nie musi być intensywny i długi. Wystarczy 30 minut jazdy w umiarkowanym tempie każdego dnia, aby zwiększyć wydolność mózgu. Nie ma również znaczenia, czy jeździmy na zewnątrz czy na rowerze stacjonarnym. Obie formy aktywności przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia mózgu.

Przy okazji należy wspomnieć również o innych zaletach pedałowania. Wysiłek fizyczny na rowerze to świetny sposób na odchudzanie, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia, a tym samym uniknięcie chorób układu krążenia czy cukrzycy. Regularna aktywność fizyczna wydłuża życie i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Nie pozostaje więc nic innego, jak wskoczyć na rower albo zapisać się na spinning. To świetna forma aktywności dla ciała i umysłu. Efekty jazdy na rowerze mogą się okazać zbawienne dla naszego zdrowia.

Źródło: shape.com

Komentarze (14)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Większość wie, ja zresztą już też dzięki konsultantowi w pewnym centrym zdrowia, że ponad 60% to styl życia, powoduje czy mamy nadwagę albo czy mamy problemy ze zdrowiem. Teraz tego problemu nie mam co jeść i jaki zredukować wagę.Poprostu jem to co lubię, aczkolwiek zmieniłam nawyki żywieniowe.12 kg zrzuciłam w prawie 4 miesiące.Udało mi się :) dzięki programowi(idealnafigura.com/gberes) i dzięki któremu od ponad 2 lat utrzymuję swoją wagę a jem to co lubię.Super

Odpowiedz
~Rewa
~Rewa ponad rok temu

działa na mnie najlepiej suplement Slimcea. Zrzuciłam wagę po 3 miesiącach, całość która nagromadziłam podczas ciąży. Nie mam powrotu wagi, żadnych skutków ubocznych. Polecam slimcea każdej która podchodzi do kuracji wspartej suplementem.

Odpowiedz
~Ganka
~Ganka ponad rok temu

Odchudzanie było zawsze dla mnie trudne. Efekty jojo lub na tyle słabe efekty że szybko się poddawałam. Jak mam teraz slimcea jest znacznie inaczej. Samo stosowanie motywuje, a blokada łaknienia pomaga. Dwa miesiace i 10kg mniej. Kto by pomyslał że jest to możliwe dla mnie wgl.

Odpowiedz
~zyrafa46
~zyrafa46 ponad rok temu

@~Budda: Mi też dodała Właśnie przejechałam (kilka godz. temu) koło 40 km. Nie, nie po szosie. Lecz po specjalnej ścieżce... Piękny las i ta ścieżka. Inne jechały i się nie bały - to pojechałam i ja :P. Spacer też mnie męczy... Wolę biegać :P.

Odpowiedz
~Budda
~Budda ponad rok temu

@~Przekliniak: Przecież pisze że mieszka w Holandii , ma prawo do pomyłki. Ps. Osobiście również jeżdżę bardzo dużo na rowerze i faktycznie jest to dla mnie forma relaksu. Męczy mnie spacer 500 m do sklepu a przejażdżka 30-40 km dodaje mi skrzydeł

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie
Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Spinning - czym jest, zalety, ćwiczenia w domu

formę jesienią i zimą? * Jak jazda na rowerze wpływa na kondycję umysłową? * Pulsometr Spinning - ćwiczenia w domu Spinning najlepiej wykonywać (...) . Dlaczego specjalnych?...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - zdjęcia

Jazda na rowerze - zdjęcia

Rower pomaga w walce z nadwagą i otyłością. Podczas godzinnej jazdy na rowerze spalamy ok. 500 kcal. Wyprawy rowerowe są doskonałym pomysłem na spędzenie weekendu.

Fitness i sport

Sport i aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek na łonie natury nie tylko sprzyja kondycji, ale również dobrze wpływa na samopoczucie psychiczne i poprawia nastrój. Rodzinna (...) , np. przy jeździe na quadach, skatingu, grze w paintball czy lotach...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - wskazówki

Jazda na rowerze - wskazówki

fizycznej? Jazda na rowerze czy to stacjonarnym czy klasycznym wpływa szczególnie korzystnie na naszą wydolność, ćwiczy mięśnie brzucha i ramion, a (...) Każdy rodzaj sportu pozytywnie wpływa...

Sport a zdrowie

Który sport spala najwięcej kalorii?

Który sport spala najwięcej kalorii?

tkankę tłuszczową i wzmacnia dolne partie ciała. Jazda na rowerze: 510 kcal Jazda na rowerze to nie tylko doskonały sposób na rekreację. Już zaledwie (...) nie zagwarantuje nam nawet...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - efekty, spalanie kalorii, korzyści

Jazda na rowerze - efekty, spalanie kalorii, korzyści

kilogramy, wysmuklić sylwetkę i poprawić kondycję. Jazda na rowerze to wyjątkowo zdrowy sport. W czasie jazdy rowerem wzrasta sprawność układu mięśniowego (...) i skutecznie schudnąć,...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Rozpoczęcie biegania

Rozpoczęcie biegania

Bieganie to sport odpowiedni dla ludzi wszystkich grup wiekowych. Nieważne, czy jesteś szesnastolatkiem, kobietą w kwiecie wieku, czy osiemdziesięcioletnim mężczyzną - codzienny jogging może wpłynąć zbawiennie na twoją kondycję.