Motywacja do ćwiczeń - rozpoczęcie, wytrwałość

Każdy, kto ma za sobą przygodę z ćwiczeniami wie, że rozpoczęcie treningu jest całkiem proste. Trudność leży w kontynuowaniu ćwiczeń. Zapał i energia maleją z czasem i coraz częściej szukamy wymówek, by zrezygnować z treningu. Nierzadko brak wytrwałości ma związek z brakiem widocznych rezultatów ćwiczeń. Może się nam wydawać, że trening nie ma większego sensu, jeśli mimo wysiłku nie widać poprawy w kondycji lub wyglądzie. Są jednak osoby, które trwają przy swoich postanowieniach i ćwiczą. Jaki jest ich sekret? Co należy zrobić, by ćwiczenia weszły w krew? Poznaj tajniki motywacji do ćwiczeń.

Zobacz film: "Skutecznie schudły i teraz pomagają innym"

Motywacja do ćwiczeń - rozpoczęcie

Pierwszym krokiem do wprowadzenia ćwiczeń na stałe do swojego planu zajęć jest wybór aktywności fizycznej. Nie należy jednak ograniczać się tylko do jednego typu ćwiczeń. Najlepszym pomysłem jest uprawianie różnych sportów, które sprawiają nam przyjemność. Nie muszą to być kosztowne zajęcia w klubie, nie ma także potrzeby kupowania drogiego sprzętu do ćwiczeń.

Jeśli nie lubisz ćwiczeń na siłowni, nie zmuszaj się do nich. Wybierz takie formy aktywności ruchowej, które rzeczywiście lubisz. To najlepsza motywacja do ćwiczeń. Energiczny marsz, jazda na rowerze lub przejażdżka na rolkach to równie korzystne dla organizmu rodzaje ćwiczeń, jak trening w klubie fitness.

Warto postawić na różnorodność – pozwoli to uniknąć znudzenia, ale i zapewni wachlarz możliwości na każdą pogodę. Dobrą motywacją do ćwiczeń jest także trening w parze lub w grupie. Wspólny wysiłek fizyczny motywuje do ćwiczeń. Świadomość, że ktoś na ciebie liczy, pomoże ci znaleźć motywację do ćwiczeń.

Jeżeli jednak jesteś typem samotnika, nie zmuszaj się do treningu w grupie. Poszukaj takich form aktywności, które będą bardziej pasowały do twojej osobowości. Jednocześnie pamiętaj o tym, by traktować ćwiczenia poważnie. Wysiłek fizyczny powinien stać się twoim priorytetem. Nie rezygnuj z ćwiczeń tylko dlatego, że masz nie najlepszy nastrój. Jeżeli poczujesz, że masz już dość danego typu treningu, nie rezygnuj zupełnie z wysiłku, tylko zmień formę aktywności. Jeśli codziennie biegasz i czujesz, że potrzebujesz zmiany, nie czekaj. Wybierz się na przejażdżkę rowerem lub pójdź na aerobik. Ćwicz nawet wtedy, gdy czujesz się zmęczona. Istnieją bowiem duże szanse na to, że wysiłek fizyczny da ci zastrzyk energii.

Znajdź odpowiednią dla siebie porę na trening. To ważny element motywacji do ćwiczeń. Niektórzy mają najwięcej energii rano, jeszcze przed pójściem do pracy. Inni wolą ćwiczyć po powrocie do domu, gdy mają za sobą sprawy służbowe i mogą się odstresować. W tej kwestii nie ma reguł, choć specjaliści zalecają ćwiczenie o poranku. Jeśli nie wiesz, która pora dnia jest dla ciebie optymalna na trening, wypróbuj ćwiczenia o różnych godzinach. W ten sposób z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Ćwiczenia, które możesz wykonywać do końca życia

Co może równać się spacerom? Są praktyczne (przy okazji możesz załatwiać sprawunki) i łatwo dostępne (nie jest potrzebna żadna sala gimnastyczna). Mogą...

Motywacja do ćwiczeń - wytrwałość

Prawdopodobieństwo kontynuowania treningu wzrośnie, gdy zaczniesz notować swoje osiągnięcia. Możesz zacząć prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywała dystans, jaki pokonałaś na rowerze lub biegnąc, ilość kroków lub powtórzeń, a także swoją wagę. Taka motywacja do  ćwiczeń to sprawdzona metoda.

Zainwestuj w krokomierz, który pomoże ci ustalić, ile kroków dziennie wykonujesz. Świadomość swoich dokonań będzie motywacją do ćwiczeń. Zwracaj uwagę także na oznaki swoich postępów. Zdolność do podniesienia cięższych przedmiotów, coraz dłuższy czas treningu oraz lepszy wygląd to tylko jedne z wielu wskaźników, że ćwiczenia przynoszą wymierne rezultaty.

Inne skutki treningu to: mocny, zdrowy sen, łatwość myślenia, większe zasoby energii, brak „zakwasów” po wysiłku, prawidłowe ciśnienie krwi, lepsze wyniki badań krwi, cholesterolu, gęstości kości, trójglicerydów oraz poziomu cukru we krwi.

Poprawa stanu zdrowia jest ważna i sama w sobie stanowi nagrodę za wysiłek włożony w trening, ale nie oznacza to, że nie możesz dodatkowo nagrodzić się za wytrwałość w ćwiczeniach. To ważne w motywacji do ćwiczeń. Nie musi to być nic szczególnie kosztownego. Wybierz taką nagrodę, która sprawi ci przyjemność i zmotywuje cię do dalszego wysiłku. Mogą to być na przykład nowe buty do biegania lub film na DVD.

Systematyczny trening wiąże się z wymiernymi korzyściami – nie tylko dla figury, ale i dla zdrowia. Jednak kontynuacja ćwiczeń nie jest łatwa, ponieważ wymaga dużo samozaparcia. Na szczęście są sposoby na to, by wytrwać w swoich postanowieniach i nie zrezygnować przedwcześnie z treningu. Motywacja do ćwiczeń jest bardzo ważna, dzięki niej będziemy chcieli wykonywać codzienny trening - warto ją odnaleźć.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Ćwiczenia - rodzaje, step

Motywacja do ćwiczeń

Motywacja do ćwiczeń

Aby znaleźć motywację do regularnych treningów, warto wyznaczyć sobie cele, na przykład zwiększenie masy mięśniowej lub poprawa kondycji fizycznej.

Motywacja

8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji

8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji

po roku od momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej, ma zdecydowanie większe szanse na utrzymanie motywacji do działania przez cały ten czas na wysokim poziomie (...) sobie od razu intensywnych ćwiczeń...

Motywacja - charakterystyka, rodzaje, w pracy, automotywacja

Pozbądź się rutyny w 7 dni

Pozbądź się rutyny w 7 dni

. Wtorek Przyjrzyj się wykonywanym ćwiczeniom. Istnieje powszechne przekonanie wśród trenerów osobistych i instruktorów fitness, że zmiana planu ćwiczeń

Ćwiczenia - rodzaje, step

10 porannych motywatorów do ćwiczeń

10 porannych motywatorów do ćwiczeń

funkcjonować w ciągu całego dnia. Pamiętaj o zasłużonej przerwie od ćwiczeń W trakcie ćwiczeń dochodzi do powstania mikrouszkodzeń w mięśniach (...) odpoczynek, aby organizm mógł się w pełni zregenerować po intensywnych...

Odchudzanie

Sposoby na płaski brzuch (prezentacja edukacyjna)

Sposoby na płaski brzuch (prezentacja edukacyjna)

jednak pragnie się go pozbyć się, ale nie zawsze jest to proste. Sposoby na płaski brzuch, choć skuteczne, wymagają jednak motywacji i wysiłku (...) tygodnia. Ile byśmy jednak go nie spożywali, jeśli nie uprawiamy przy tym żadnych ćwiczeń...

Dieta dla sportowców

Czego nie jeść przed ćwiczeniami?

Czego nie jeść przed ćwiczeniami?

Ostre jedzenie Ostre jedzenie może powodować zgagę, a to niepotrzebny dyskomfort w czasie wykonywania ćwiczeń. Błonnik Duża ilość błonnika (...) (ciężkostrawne białka i tłuszcze) na krótko przed treningiem mogą powodować ospałość i...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Sprawdzone porady dla początkujących biegaczy

Sprawdzone porady dla początkujących biegaczy

. Stosując rozgrzewkę, pokazujesz, że wiesz, o co chodzi. Może to być kilka ćwiczeń bądź lekki bieg. Na koniec rozciągnij w nagrodę spracowane mięśnie (...) nasz kręgosłup we właściwej formie, wpływają również na lepszą pracę nóg i technikę...

Typ sylwetki

Piękne ciało w kilku prostych krokach

Piękne ciało w kilku prostych krokach

tłuszczowe i zastoje limfatyczne. Poza tym, masaż doskonale ujędrnia skórę ciała. Wytrwałość Efekty regularnych ćwiczeń połączonych z racjonalnym (...) sobie siebie po upływie 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia...

Motywacja - charakterystyka, rodzaje, w pracy, automotywacja

Organizacja obowiązków w pracy

Organizacja obowiązków w pracy

Pracownik niezorganizowany to pracownik nieefektywny. Samodzielne motywowanie i planowanie obowiązków pomoże uniknąć stresu i pozostawania w biurze po godzinach pracy.

Rozwój osobisty

Klepsydra

Klepsydra

Czasu nie można cofnąć, zawsze płynie w tym samym kierunku. Można jedynie efektywnie nim rozporządzać, aby nie tracić nawet chwili.