Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Nie rozpieszczaj dziecka!

Avatar placeholder
28.12.2018 11:52
Nie rozpieszczaj dziecka!
Nie rozpieszczaj dziecka!

Jeśli zdarza ci się ustąpić swojemu dziecku dla świętego spokoju, uważaj! Twoje słodkie maleństwo może łatwo zmienić się w tyrana, który bezwzględnie wykorzysta każdą twoją słabość. Próbując zaspokoić wszelkie zachcianki swojego malucha i oszczędzić mu przykrości, robisz mu wielką krzywdę. Specjaliści przekonują bowiem, że zbytnie pobłażanie wcale nie jest korzystne dla dziecka. Od małego dzieci potrzebują świadomości, że to do rodzica należy ostatnie słowo. Rozpieszczone maluchy, które dyktują rodzicom warunki, bynajmniej nie są szczęśliwe. Tylko autorytet rodziców stwarza dzieciom poczucie bezpieczeństwa, konieczne do prawdziwie radosnego dzieciństwa. Jak wychować dziecko, by nie weszło nam na głowę?

spis treści

1. Uważaj na pochwały!

Jako rodzic zapewne często łapiesz się na tym, że chwalisz swoje dziecko nawet za drobiazgi. W ten sposób chcesz sprawić, by czuło się dobrze. Specjaliści są jednak sceptyczni wobec tej metody. Oczywiście nie ma nic złego w nagradzaniu dziecka i chwaleniu go, ale nie warto przesadzać. Dzieci stają się pewne siebie i swoich możliwości nie dzięki ciągłemu chwaleniu, ale dzięki posiadaniu rzeczywistych umiejętności. Świadomość, że jest się w stanie coś zrobić i poradzić sobie w różnych sytuacjach, jest bezcenna. Pamiętaj, że dziecko musi samodzielnie nauczyć się wielu rzeczy, a nadopiekuńczy i bezkrytyczni rodzice na pewno mu w tym nie pomogą. Nawet małe dzieci potrzebują odrobiny swobody, by uczyć się na swoich błędach. Zadaniem rodzica jest stworzenie mu warunków do bezpiecznego poznawania świata i pokazanie dziecku, że nie wszystko w życiu układa się zgodnie z naszymi życzeniami.

2. Jak dobrze wychować dziecko?

Warto zadbać o zdrowe podejście do wychowania dzieci od samego początku. Jeśli dwulatek denerwuje się, ponieważ nie dostał tego, co chce, rodzic powinien zachować spokój i nie zmieniać zdania tylko dlatego, że maluch uderza pięściami w podłogę. To właśnie konsekwencja w działaniu jest jedną z głównych cech dobrego rodzica. Jeżeli podczas zakupów kupisz dziecku zabawkę, po czym, będąc w innym sklepie, maluch zacznie źle się zachowywać, spokojnym tonem głosu powiedz, że jeśli nie przestanie, odniesiesz kupioną przed chwilą zabawkę do sklepu. Gdy mimo ostrzeżenia zachowanie dziecka nie poprawi się, zwróć zabawkę do sklepu. Nawet najbardziej rozpieszczony maluch w końcu zrozumie, że nie warto wystawiać cierpliwości rodzica na próbę. Nie spodziewaj się jednak rezultatów od razu. Nawet małe dzieci potrafią być twardymi negocjatorami, gdy chcą postawić na swoim. Jeżeli maluch upiera się przy czymś wystarczająco długo, niejeden rodzic w końcu ustąpi. Jest to bardzo niepedagogiczne zachowanie, ponieważ dziecko uczy się, że rodzic prędzej czy później podda się. Ponadto maluch przekonuje się, że zdanie rodzica niewiele znaczy i można na niego łatwo wpłynąć – wystarczy odpowiednio długo marudzić lub krzyczeć. Taka sytuacja jest niezdrowa, dlatego warto za wszelką cenę do niej nie dopuścić, ustalając jasne i czytelne zasady. Za każdym razem, gdy dziecko spróbuje przekroczyć granice, reaguj. Maluch musi się nauczyć, że to ty podejmujesz decyzje.

Rozpieszczone dzieci nie mają, wbrew pozorom, łatwego życia. Poczucie władzy nad rodzicami przyczynia się do wewnętrznego niepokoju i nie wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Dlatego też nie warto pozwalać maluchowi na wszystko i nieustannie go nagradzać.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze