Jak żeglować?

Żeglarstwo jest to dyscyplina sportowa i turystyczna, którą uprawia się na sprzęcie o napędzie żaglowym. Żeglarstwo dzieli się na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe (popularny windsurfing), lodowe i lądowe. Sport ten zaspokaja przeróżne potrzeby człowieka: poznawcze, estetyczne, emocjonalne oraz kulturalne. Żeglarstwo często wykorzystywane jest w celach resocjalizacyjnych i rehabilitacyjnych. Jak wygląda nauka żeglarstwa? Jak żeglować?

Nauka żeglowania

Naukę żeglowania można rozpocząć w każdym wieku. Należy zgłosić się na kurs żeglarski i rozpocząć starania o uprawnienia. Patenty żeglarskie dzielą się na cztery stopnie: pierwszy to żeglarz jachtowy, drugi to sternik jachtowy, trzeci – jachtowy sternik morski, i czwarty – kapitan jachtowy. Istnieje także nieoficjalny patent dla dzieci, tak zwany „patent jungi żeglarskiego”. Dzieci dostają również „kadet żeglarski”, rodzaj dyplomu. Dzieci zbierają na nim potwierdzenia poszczególnych sprawności. Wszystkie osoby uczące się żeglowania mogą mieć swoją książeczkę żeglarską, w którą należy wpisywać wszystkie odbyte rejsy, szkolenia, regaty i kursy. Jest to świadectwo zdobytych umiejętności.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Jakie jest praktyczne zastosowanie uprawnień żeglarskich? Patenty żeglarskie przydają się przede wszystkim przy wypożyczeniu jachtu. Wtedy właśnie wypożyczający prosi o zaświadczenie umiejętności. Ponadto uprawnienia sprawdzane są przez funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo na wodzie. Osoby powyżej 12 roku życia mogą ubiegać się o patent żeglarza jachtowego. Należy przystąpić do egzaminu praktycznego i teoretycznego po wcześniej odbytym kursie (podstawy żeglarstwa można opanować na kursie weekendowym, na obozie żeglarskim lub na Mazurach). Kursy i egzaminy odbywają się według ustaleń Polskiego Związku Żeglarskiego. Wszyscy początkujący żeglarze powinni być świadomi, że otrzymanie patentu to dopiero początek nauki żeglowania. Wiedzę na ten temat należy ciągle poszerzać, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i załogi.

Instruktor żeglarstwa

Osoba, która ma patent żeglarza jachtowego i średnie wykształcenie, może zostać instruktorem i uczyć przyszłych żeglarzy. Praca instruktora żeglarstwa jest bardzo odpowiedzialna. Należy przekazać podopiecznym podstawy uprawiania tego sportu oraz nauczyć ich „myślenia” na wodzie i odpowiedzialności, jaką będą ponosić za całą załogę. Stopnie instruktorskie dzielą się na dwa: Młodszy Instruktor PZŻ i Instruktor PZŻ. Instruktor PZŻ ma uprawnienia do samodzielnego prowadzenia kursów szkoleniowych oraz egzaminowania z ramienia Okręgowego Związku Żeglarskiego. Bycie instruktorem to ciężka praca, ale wiążą się z nią liczne korzyści. Instruktor żeglarstwa ma bowiem stały kontakt z wodą i żeglowaniem. Ponadto uczenie innych przynosi dużo satysfakcji i pomaga samemu stać się lepszym żeglarzem.

Żeglarstwo to trudny, ale i wdzięczny sport. Nauka żeglowania nie jest prosta, ale dla miłośników sportów wodnych to doskonały sposób na aktywny wypoczynek na łonie natury.

Małgorzata Kazbieruk, ponad rok temu

Żeglarstwo

Komentarze (1)
~Tomek Janiszewski
~Tomek Janiszewski ponad rok temu

Ja tylko tak nieśmiało zwrócę uwagę na dwie sprawy: 1. Żeglarstwo wcale niekoniecznie musi być "sportem" a już zwłaszcza "dyscypliną". Spacerując po parku nie uprawiamy wszak "sportu". mimo że istnieje taka dyscyplina jak "chód sportowy".. 2. Można dziś żeglować bez uprawnień - na jachtach do 7,5m długości kadłuba. Potrzebne są natomiast umiejętności do prowadzenia jachtów. Tak jak z rekreacyjną jazdą rowerem: prawo jazdy konieczne nie jest, ale jeśli ktoś jeździć nie umie to się zaraz wywróci i potłucze. Umiejętności można nabyć niekoniecznie na kursie PZŻ: nauczyć żeglowania może przyjaciel lub ktoś z rodziny.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żeglarstwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Żeglarstwo
Żeglarstwo

Podstawy żeglowania

Żeglarstwo to sport, którego podstawy można łatwo przyswoić, ale na zdobycie doświadczenia potrzeba lat praktyki. Początkujący żeglarz na każdym (...) przygoda z żeglarstwem dopiero się zaczyna, powinieneś przyswoić...

#dzieńdobryWP

Jak należy przyjmować antybiotyki? (WIDEO)

Jak należy przyjmować antybiotyki? (WIDEO) Odtwórz wideo

Przyjmowanie antybiotyków Jak prawidłowo przyjmować antybiotyki, aby optymalnie wykorzystać ich skuteczność? Czy istnieją napoje, którymi nie powinniśmy ich popijać? Czy istnieją produkty, które zmniejszają ich skuteczność? Na najważniejsze pytania dotyczące...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Jak polepszyć jakość snu? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Jak polepszyć jakość snu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zadbać o higienę snu? Cierpisz na bezsenność? Masz problemy z zasypianiem, porannym wstawaniem i nawet po przespanej nocy czujesz się ospały i zmęczony? Sprawdź jakie błędy popełniasz i zacznij dbać o higienę snu już od dzisiaj. Jak to zrobić podpowiada...

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Intymne potrzeby kobiety

Intymne potrzeby kobiety

Stymulacja łechtaczki to najprostszy i najszybszy sposób na orgazm u kobiety.

#dzieńdobryWP

Obalamy mity na temat oddawania szpiku (WIDEO)

Obalamy mity na temat oddawania szpiku (WIDEO) Odtwórz wideo

Dorota Wielgopolan-Wójtowicz, rzecznik prasowy Fundacji DKMS, w rozmowie z Pauliną Smaszcz Kurzajewską opowiada o tym, jak naprawdę wygląda proces oddania materiału genetycznego. Przekonaj się, w jak wielkim stopniu wzrasta szansa na powrót do zdrowia...

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Budowa łechtaczki

Budowa łechtaczki

W kolejności ilustracja prezentuje: 1. żołądź łechtaczki, 2. ciało jamiste, 3. odnogę łechtaczki, 4. ujście cewki moczowej, 5. puszkę przedsionka pochwy, 6. pochwę.