Jaki wpływ mają błędy medyczne na mieszkańców domów opieki?

Nowa analiza wskazuje zaskakująco niskie wskaźniki poważnych konsekwencji wynikających z błędów medycznych wpływających na życie i zdrowie mieszkańców domów opieki, pomimo faktu, że błędy te pozostają dość powszechne. Badacze zauważają, że nie jest jasne, czy błędy w leczeniu powodujące poważne konsekwencje zdrowotne są naprawdę rzadkie, czy też ich wskaźniki są zaniżone ze względu na trudności w ich ustaleniu.

Wyniki badań opublikowano w "Journal of American Society Geriatria".

Błędy medyczne mogą powodować znaczne szkody u pacjenta, a osoby starsze w domach opieki mogą być szczególnie na nie narażone. Aby ocenić częstość występowania błędów medycznych, prowadzących do hospitalizacji lub zgonów mieszkańców domów opieki i aby określić czynniki związane z tymi błędami, Joseph Ibrahim lekarz akademicki geriatrii na Uniwersytecie Monash w Australii oraz jego współpracownicy przeprowadzili analizę literatury obejmującą istotne dla nich badania opublikowane w latach od 2000 do 2015.

Po określeniu 11 badań naukowcy zbadali trzy kategorie błędów medycznych: wszystkie błędy medyczne, błędy medyczne związane z przeniesieniem pacjenta z domu opieki do szpitala i na odwrót oraz błędy dotyczące potencjalnie niewłaściwie dobranych leków.

Wszystkie błędy medyczne były generalnie dość powszechne i dotyczyły od 16 do 27 proc. mieszkańców domów opieki biorących udział w badaniach analizujących wszystkie rodzaje błędów medycznych. Błędy medyczne związane transferami między domem opieki a szpitalem wystąpiły u od 13 do 31 proc. mieszkańców, podczas gdy 75 proc. mieszkańców został przepisany co najmniej jeden, potencjalnie nieodpowiedni lek.

Zespół odkrył, że odsetek poważnych skutków błędów medycznych był zaskakująco niski. Były one zgłaszane jedynie w przypadku od 0 do 1 proc. błędów medycznych, a śmierć była wyjątkowo rzadkim wydarzeniem.

"Jest to ważny krok na drodze do rozwiązania globalnego problemu poprawy jakości i bezpieczeństwa medycyny dla osób starszych" - powiedział prof. Ibrahim. "Domy starców powinny dokonać przeglądu swoich systemów opieki od recepty do całej administracji. Dobra opieka medyczna wymaga stosowania podejścia opartego na zespole z udziałem rezydenta, opieki i personelu pielęgniarskiego, farmaceutów i lekarzy".

W Polsce działa obecnie 200 legalnych prywatnych placówek, gdzie osoby starsze mogą opłacić sobie pobyt. W sumie w prywatnych i samorządowych placówkach przebywa obecnie około 80 tys. starszych osób.

W państwowych domach opieki społecznej bardzo ciężko jest o miejsce. Jedynym plusem jest fakt, że w takiej placówce przyjmowane są wszystkie osoby, niezależnie od wysokości renty czy emerytury, jednak na wolne miejsce trzeba czekać miesiące albo nawet i lata.

O miejsce w domu pomocy społecznej mogą się starać osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...