Trwa ładowanie...

Jaki wpływ mają błędy medyczne na mieszkańców domów opieki?

Avatar placeholder
23.11.2016 08:34
Jaki wpływ mają błędy medyczne na mieszkańców domów opieki?
Jaki wpływ mają błędy medyczne na mieszkańców domów opieki?

Nowa analiza wskazuje zaskakująco niskie wskaźniki poważnych konsekwencji wynikających z błędów medycznych wpływających na życie i zdrowie mieszkańców domów opieki, pomimo faktu, że błędy te pozostają dość powszechne. Badacze zauważają, że nie jest jasne, czy błędy w leczeniu powodujące poważne konsekwencje zdrowotne są naprawdę rzadkie, czy też ich wskaźniki są zaniżone ze względu na trudności w ich ustaleniu.

Wyniki badań opublikowano w "Journal of American Society Geriatria".

Błędy medyczne mogą powodować znaczne szkody u pacjenta, a osoby starsze w domach opieki mogą być szczególnie na nie narażone. Aby ocenić częstość występowania błędów medycznych, prowadzących do hospitalizacji lub zgonów mieszkańców domów opieki i aby określić czynniki związane z tymi błędami, Joseph Ibrahim lekarz akademicki geriatrii na Uniwersytecie Monash w Australii oraz jego współpracownicy przeprowadzili analizę literatury obejmującą istotne dla nich badania opublikowane w latach od 2000 do 2015.

Po określeniu 11 badań naukowcy zbadali trzy kategorie błędów medycznych: wszystkie błędy medyczne, błędy medyczne związane z przeniesieniem pacjenta z domu opieki do szpitala i na odwrót oraz błędy dotyczące potencjalnie niewłaściwie dobranych leków.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Błędy medyczne nie mają dużego wpływu na zdrowie osób starszych w domach opieki
Błędy medyczne nie mają dużego wpływu na zdrowie osób starszych w domach opieki (Shutterstock)

Wszystkie błędy medyczne były generalnie dość powszechne i dotyczyły od 16 do 27 proc. mieszkańców domów opieki biorących udział w badaniach analizujących wszystkie rodzaje błędów medycznych. Błędy medyczne związane transferami między domem opieki a szpitalem wystąpiły u od 13 do 31 proc. mieszkańców, podczas gdy 75 proc. mieszkańców został przepisany co najmniej jeden, potencjalnie nieodpowiedni lek.

Zespół odkrył, że odsetek poważnych skutków błędów medycznych był zaskakująco niski. Były one zgłaszane jedynie w przypadku od 0 do 1 proc. błędów medycznych, a śmierć była wyjątkowo rzadkim wydarzeniem.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jest to ważny krok na drodze do rozwiązania globalnego problemu poprawy jakości i bezpieczeństwa medycyny dla osób starszych" - powiedział prof. Ibrahim. "Domy starców powinny dokonać przeglądu swoich systemów opieki od recepty do całej administracji. Dobra opieka medyczna wymaga stosowania podejścia opartego na zespole z udziałem rezydenta, opieki i personelu pielęgniarskiego, farmaceutów i lekarzy".

W Polsce działa obecnie 200 legalnych prywatnych placówek, gdzie osoby starsze mogą opłacić sobie pobyt. W sumie w prywatnych i samorządowych placówkach przebywa obecnie około 80 tys. starszych osób.

W państwowych domach opieki społecznej bardzo ciężko jest o miejsce. Jedynym plusem jest fakt, że w takiej placówce przyjmowane są wszystkie osoby, niezależnie od wysokości renty czy emerytury, jednak na wolne miejsce trzeba czekać miesiące albo nawet i lata.

O miejsce w domu pomocy społecznej mogą się starać osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze