Trwa ładowanie...

Pielęgniarki - w Polsce najmniej pielęgniarek, emigracja, mniej pielęgniarek to gorsza opieka

Pielęgniarki - w Polsce najmniej pielęgniarek, emigracja, mniej pielęgniarek to gorsza opieka
Pielęgniarki - w Polsce najmniej pielęgniarek, emigracja, mniej pielęgniarek to gorsza opieka (123rf)

Wydanie niewłaściwego leku, brak czasu na rozmowę z pacjentem i pośpiech przy wykonywaniu zabiegów– niedobór kadry pielęgniarskiej stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia chorych.

spis treści

1. Pielęgniarki - najmniej w Polsce

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że za pięć lat Polacy nie będą mieli specjalistycznej opieki pielęgniarskiej. Powód? Z każdym rokiem zmniejsza się liczba pielęgniarek. 1/3 po ukończeniu studiów wyjeżdża do pracy za granicę. Emigrują również pielęgniarki z doświadczeniem.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wydano pielęgniarkom i położnym prawie 17,5 tys. zaświadczeń o uznaniu kwalifikacji zawodowych. Te dokumenty potrzebne są do podjęcia pracy za granicą.

Zobacz film: "Expose: Morawiecki o służbie zdrowia"

Obecnie liczba pielęgniarek na tysiąc mieszkańców w Polsce wynosi 5,4. Dla porównania - w Szwajcarii wskaźnik ten wynosi 16.

-Tylko w województwie lubelskim brakuje 3,5 tys. pielęgniarek, a potrzebujemy ponad 12 tys., by wykonywać należycie zgodnie ze standardami wszystkie procedury -mówi Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca Zarządu Regionu Lubelskiego OZZPiP. - Są szpitale gdzie brakuje 40 pielęgniarek - dodaje.

Jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, w tej chwili średnia wieku pielęgniarki wynosi ponad 48 lat. Część z nich niedługo przejdzie na emeryturę. Brakuje kadry, która mogłaby zastąpić odchodzące na emeryturę specjalistki.

Przeczytaj koniecznie

2. Pielęgniarki - emigracja

Pielęgniarki narzekają na niskie zarobki. Średnia pensja to 3,200 zł brutto. Stawki zależą od rodzaju placówki i regionu Polski. W powiatowych szpitalach wschodniej Polski pielęgniarka z 20-letnim stażem zarabia 1800 zł brutto. Zmuszone są więc pracować na kilku etatach.

Według naszych danych pracują w pięciu, siedmiu, a nawet 12 placówkach. Kończą nocny dyżur, w biegu coś jedzą i jadą do następnej pracy - twierdzi Olszak-Winiarska.

3. Pielęgniarki - mniej pielęgniarek to gorsza opieka

Ta dramatyczna sytuacja stwarza zagrożenie dla pacjenta. Jakie? Z powodu braków w zatrudnieniu, na dyżurze pracuje jedna, dwie pielęgniarki. Jednoosobowe dyżury oznaczają, że pielęgniarki nie mogą zająć się wszystkimi pacjentami. Chorzy muszą czekać. Zdarza się, że jedna pielęgniarka opiekuje się 60 pacjentami.

Proszę sobie wyobrazić, ze czasami jedna pielęgniarka pracuje na bardzo dużym oddziale w bloku który ma kształt litery U. Zająć może się tylko jednym pacjentem, pozostali czekają – mówi Olszak-Winiarska.

Jak wynika z raportu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, co czwarta pielęgniarka pełniła taki dyżur w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Z powodu zmęczenia i pośpiechu łatwo może dojść do niedopatrzenia i niedopilnowania procedur medycznych. Oznacza to ewentualne pomyłki w podaniu leku. Szybkie i mniej staranne wykonywanie zabiegów.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze

zobacz galerię
  • Zawsze staramy się wykonywać pracę należycie, ale pośpiech, przemęczenie i nadmiar obowiązków naraża pacjenta i nas - twierdzi Olszak-Winiarska.

I dodaje: Ostatnie badania przeprowadzone w USA wykazały, że brak kadry pielęgniarskiej wydłuża pobyt pacjenta w szpitalu i zwiększa ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych.

4. Pielęgniarki - brak czasu na rozmowę

Pielęgniarki nie mają także czasu na rozmowę z chorym. - Pacjenci pragną, byśmy poświęcali im więcej uwagi. Chcą się dowiedzieć o swoim zdrowiu, a my nie mamy czasu, biegniemy do kolejnego chorego, by podać mu lekarstwo czy wykonać zabiegPacjenci oczekują naszego wsparcia - twierdzi Mariola Orłowska, pielęgniarka z Lublina.

Co mogłoby zmienić sytuację? Większe sumy na służbę zdrowia, zwiększenie etatów w szpitalu czy wprowadzenie staży dla pielęgniarek. - Mamy młodą, wykształconą kadrę, która chce pracować, ale w Polsce nie ma warunków -twierdzi Olszak-Winiarska.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze