Trwa ładowanie...

Jakie przywileje przysługują dawcy krwi? (WIDEO)

Avatar placeholder
28.02.2019 22:47

Zobacz film: "Jakie przywileje przysługują dawcy krwi?"

Zasadą i taką ideą honorowego krwiodawstwa, które jest popularne na całym świecie, jest to, aby krwiodawcy oddawali krew honorowo, nie licząc na żadne przywileje, ulgi. Pewne przywileje, które czy minister zdrowia czy inni ministrowie przyznali krwiodawcom są związane z tym, że chieliśmy w jakiś sposób okazać wdzięczność krwiodawcom za tą ich bezinteresowną pomoc dla chorych.

Każdy kraj ustala swoje własne postępowanie jeśli chodzi o krwiodawców, także to są procedury, które obowiązują w Polsce i tylko w Polsce możemy z nich korzystać. Każdy, kto odda krew chociaż raz, jest honorowym dawcą krwi. Otrzymuje legitymację honorowego dawcy krwi i w tym dniu otrzymuje zwolnienie na cały dzień.

Oprócz tego, otrzymuje się posiłek regeneracyjny, zazwyczaj centra krwiodawstwa serwują czekolady, jakiś tam wafelek czy batonik i coś do picia. Można otrzymać zwrot kosztów przejazdu do najbliżej położonego ośrodka.

Jeśli ktoś nie odda tego dnia krwi, bo na przykład został zdyskwalifikowany, bo były nieprawidłowe badania, wtedy otrzymuje tylko zwolnienie na czas, który spędził w centrum krwiodawstwa. Można sobie tą donację także odliczyć od podstawy opodatkowania, czy była to jedna w roku czy kilka. Wtedy to wszystko sumujemy i taką informację się otrzymuje. Można to sobie wtedy wliczyć w PIT i uzyskać takie odliczenie jako darowiznę na rzecz krwiodawstwa.

Natomiast żeby otrzymać jeszcze jakieś dodatkowe wyróżnienia trzeba oddać tej krwi więcej. Czyli trzeba zostać zasłużonym honorowym dawcą krwi. I takie uprawnienia otrzymują osoby, które oddały: kobiety minimum pięć litrów krwi, a mężczyźni sześć litrów krwi. Wówczas otrzymuje się legitymację z numerem, ze zdjęciem i na podstawie tej legitymacji mamy takie dodatkowe uprawnienia, jak chociażby zniżkę na leki, które są w wykazie leków refundowanych.

Oprócz tego, przysługuje prawo do korzystania bez kolejki w aptekach, w lecznictwie ambulatoryjnym. Jak to jest realizowane to już różnie bywa. Takie osoby mają takie uprawnienia, że mogłyby także korzystać bez kolejki ze świadczeń dotyczących specjalistów, zapisów na takie planowe operacje.

Dodatkowe takie uprawnienia przysługują już osobom, które otrzymały złotą odznakę, czyli oddały: kobiety 15 litrów krwi a mężczyźni 18. Wtedy te osoby mają prawo do korzystania za darmo ze środków komunikacji miejskiej.

Aby korzystać ze świadczeń, które przysługują krwiodawcom, trzeba się okazać legitymacją. Jeżeli posiadamy tą legitymację zasłużonego honorowego dawcy krwi, która właśnie ma numer, ma zdjęcie, czyli już jest rzeczywiście takim dokumentem, wtedy musimy wylegitymować się właśnie w aptece czy w przychodni, żeby uzyskać te uprawnienia.

Nie wszyscy są też zorientowani o tej możliwości odliczania podatków. Też dosyć późno orientują się, że już uzyskali tą ilość oddanej krwi, która uprawnia do dodatkowych korzyści. Ale w większości są poinformowani.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Honorowi krwiodawcy mogą korzystać z wielu różnych przywilejów
Honorowi krwiodawcy mogą korzystać z wielu różnych przywilejów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza