Jakie zioła są dobre na sen?

Bezsenność często wynika z jakości i trybu naszego życia. Objadanie się na noc, stres, długie, wieczorne siedzenie przed telewizorem. To wszystko wpływa na nasz sen, a raczej na jego brak. W leczeniu bezsenności pomocne będą melisa, kozłek lekarski, lawenda.

Uspokajające zioła na sen

  • Lawenda – jej kwiat jest wykorzystywany w lecznictwie. Lawenda działa uspokajająco, dzięki czemu wpływa na sen. Wykorzystywana jest nie tylko jako lek na bezsenność, ale też jak środek łagodzący stres i złe samopoczucie. Często dodaje się ją do kąpieli. Bukiety kwiatów lawendy, ustawione w sypialni, zapewnią zdrowy sen.
  • Melisa – napary z liści melisy działają jak zioła uspokajające. Leczą zaburzenia snu. Są szczególnie zalecane osobom w starszym wieku.
  • Kozłek lekarski (waleriana) – macerat oraz napar z korzenia kozłka pozytywnie działają na sen, łagodzą zaburzenia z nim związane i likwidują bezsenność. Kozłek lekarski wykorzystywany jest również do walki z stresem oraz pojawiającymi się na jego tle lekami i problemami w układzie trawiennym.

Zobacz film

Melatonina na sen

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Pomaga wprowadzić organizm w fazę snu głębokiego. Tym samym zapewnia zdrowy sen. Można ją dostać w aptekach bez recepty. Efekty przyniesie jedynie regularne jej zażywanie.

Wpływ ziół na sen na nasz organizm

Każdy preparat czy specyfik, choćby zawierał naturalne składniki, będzie ingerowaniem w naturalny cykl organizmu. Dlatego zaleca się rozwagę i umiar w stosowaniu leków na sen. Zioła na sen, zioła uspokajające oraz melatonina to leki naturalne. Jednak dłuższe ich stosowanie prowadzi do uzależnienia psychicznego. Po pewnym czasie nasz mózg wysyła do organizmu sygnały, że tabletki nasenne są konieczne i że bez niech sen nie będzie możliwy. I tak łykanie tabletek przed snem staje się swego rodzaju rytuałem, który jest powtarzany co dziennie.

Melatonina to hormon, który musimy uzupełnić, jeżeli nasz organizm wytwarza jej zbyt mało. Jednak zażywana przez dłuższy czas przez osoby młode prowadzi do tego, że ich organizm przestaje sam regulować dobowy cykl. W ten sposób zostaje poważnie osłabiony.

Leczenie bezsenności powinno rozpocząć się zmianą trybu życia, a nie sięgnięciem po tabletki. Należy rozpoznać prawdziwą przyczynę i starać się ją wyeliminować. Inaczej kuracja lekami nie przyniesie efektów.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...