Kozłek lekarski - charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie

W aptekach kozłek lekarski jest dostępny pod postacią herbatek, nalewek, wyciągów, kapsułek oraz tabletek. Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań użycia lub też jakichkolwiek skutków ubocznych.

Kozłek lekarski - charakterystyka

Kozłek lekarski ma białe kwiaty, które mogą mieć odcień różowy lub fioletowy. Roślina ma nieprzyjemny zapach, ale zawiera wiele cennych substancji. Skład kozłka to m.in. olejki eteryczne, waltraty, alkaloidy, iridoidy, kwas walerenowy, kwasy organiczne, terpeny, trójterpeny.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Kozłek lekarski - właściwości lecznicze

W lecznictwie wykorzystuje się korzeń i kłącze kozłka lekarskiego. W korzeniu znajdują się waltraty, które wpływają łagodząco na centralny system nerwowy. Kozłek lekarski leczy nerwowość, zdenerwowanie oraz bezsenność, która wynika z nerwicy. Właściwości lecznicze zioła były znane już w średniowieczu. Uważano, że pomaga na wszystkie dolegliwości. Najczęściej jednak wykorzystywano je do leczenia epilepsji. Kozłek lekarski nie tylko redukuje nadpobudliwość nerwową, ale też wspomaga koncentrację. Jednym słowem pomaga na wszystkie dolegliwości, których przyczyną jest stres.

Kozłek lekarski pomaga opanować objawy nerwicy, czyli drżenie rąk, ataki paniki, palpitacje serca, pocenie się. Jeżeli cierpisz na bezsenność i chcesz znaleźć coś na sen, sięgnij po kozłka lekarskiego. Jego właściwości podziałają kojąco i uciszająco. Tego typu zioła na sen nie wywołują skutków ubocznych.

Pomocny jest w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Działa jak środek rozluźniający napięcie w mięśniach ramion i szyi. Jest skuteczny w leczeniu astmy, kolki. Pomaga też zmniejszyć ból miesiączkowy oraz skurcze mięśni.

Kozłek lekarski - zastosowanie

Ziele kozłka lekarskiego można kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Można z niego przygotować kilka leczniczych środków:

 

  • Maceracja i napar – posiekany korzeń kozłka lekarskiego należy moczyć 8-10 godzin w zimnej wodzie. Następnie przyrządzić z tego napar. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można dodać 2-3 krople wody miętowej. Napar to dobry sposób na sen i różne niepokoje.
  • Nalewka – działa na sen i jako środek uspokajający.
  • Kompres – w celu przygotowania kompresu, należy mały ręczniczek namoczyć w nalewce z kozłka lekarskiego. Kompres pomaga łagodzić skurcze mięśni.
  • Środek do przemywania – Maceracje lub napar można wykorzystać do przemywania ran lub wrzodów.
Komentarze (3)
~Iza W.
~Iza W. ponad rok temu

"Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań użycia lub też jakichkolwiek skutków ubocznych". Boże, co za nieodpowiedzialna, leniwa i głupia osoba to pisała. Jeżeli tak wyglądają wszystkie artykuły na tym portalu, to ja omijam ten portal z daleka.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...