Trwa ładowanie...

Ziołolecznictwo na co dzień

Aby nadążyć za szybkim tempem życia coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju preparaty wspomagające. Bierzemy leki, żeby się obudzić i zasnąć, nabrać energii i się odprężyć. Zamiast od razu wybierać syntetyczne leki, warto jednak wypróbować dobroczynne właściwości ziół.

Zobacz film: "Wykorzystaj zioła w kuchni"

spis treści

1. Zioła na stres

Stres jest naturalną konsekwencją życia w naszych czasach. Każdy od czasu do czasu odczuwa jego skutki, a są też i tacy, którzy zmagają się z nim codziennie. Zioła na stres to między innymi: melisa, kozłek lekarski, szyszki chmielu, macierzanka, lawenda, mięta pieprzowa i bazylia. Stosowanie ich w formie herbatek jest bezpieczne, nie uzależnia i nie daje groźnych skutków ubocznych – w przeciwieństwie do niektórych leków zwalczających objawy stresu.

2. Zioła na pobudzenie

Najczęściej stosowanym środkiem na pobudzenie jest kawa. Warto jednak wiedzieć, że jej działanie jest krótkotrwałe, a często picie kawy wnosi więcej szkody niż pożytku. W rzeczywistości niektórzy powinni z niej całkowicie zrezygnować. Zamiast kawy można jednak sięgnąć po herbatkę z yerba mate. Zioło to również zawiera kofeinę, a dodatkowo witaminy i minerały. Działa podobnie do kawy, z tą różnicą, że jest od niej znacznie zdrowsze.

3. Zioła dobre na wszystko

Jeśli czeka nas egzamin, wystąpienie publiczne lub inna stresująca i tremująca sytuacja, warto wybrać napar z kozłka lekarskiego. Natomiast na poprawę kondycji umysłowej i fizycznej można stosować melisę – jest odpowiednia zarówno dla dzieci, osób starszych, jak i dojrzewających dziewcząt oraz kobiet w okresie menopauzy. Lawenda z kolei używana jest w leczeniu migrenowych bólów głowy, histerii, jak również schizofrenii i epilepsji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza