Trwa ładowanie...

Jedna z najtrudniejszych iluzji optycznych. Poradzą sobie tylko nieliczni

 Patrycja Pupiec
23.08.2023 08:10
Co widzisz na obrazku?
Co widzisz na obrazku? (Facebook)

Iluzje optyczne cieszą się dużą popularnością. Do najtrudniejszych tego typu zagadek należą stereogramy. Przedstawiamy jeden z nich. Sprawdź, czy zdołasz się z nim uporać.

spis treści

1. Spójrz na obrazek i odgadnij rozwiązanie

Kiedy osoba wpatruje się w złudzenie optyczne, może zastanawiać się, czy oczy płatają jej figle. Działanie iluzji optycznych ma ukryty cel, a jest nim - oszukanie mózgu.

Obrazy, które widzimy, są przetwarzane w umyśle. Oczy odbierają wiele różnych bodźców i często idą na skróty, tworząc dla mózgu obraz na podstawie nabytych doświadczeń.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W większości nawet tego nie dostrzegamy, a wyjątkiem są właśnie iluzje optyczne, które oszukują nasze mózgi. Jednym z rodzajów takich złudzeń są stereogramy - obrazy przedstawione na płaszczyźnie tak, by sprawiały wrażenie trójwymiarowych konstrukcji.

Taki stereogram jest widoczny poniżej. Czy widzisz jego ukrytą treść? Odpowiedź znajdziesz pod obrazkiem.

To jeden z trudniejszych przykładów iluzji optycznych i niewiele osób jest w stanie zauważyć, co jest na obrazku. Tak naprawdę powyższy obrazek kryje kobietę, która siedzi na ławce.

2. Złudzenie, które widzą tylko osoby cierpiące na chorobę psychiczną

Iluzje są także analizowane i wykorzystywane do badań przez naukowców. Do swoich analiz Brytyjscy i Niemieccy eksperci wykorzystali jedną z nich. Rezultaty swoich badań opublikowali w czasopiśmie "NeuroImage".

Specjaliści przeprowadzili iluzję pustej maski. Uczestnikom badań pokazywano klip przedstawiający białą maskę, która obracała się w powietrzu z nosem wyglądającym całkowicie normalnie, choć w rzeczywistości skierowany był do wewnątrz.

Na to złudzenie nie dali się nabrać pacjenci zmagający się z chorobą psychiczną, jaką jest schizofrenia. Zdaniem ekspertów jest to możliwe, ponieważ mózg osoby chorej "odłącza to", co widzą jego oczy, od tego, co ich mózg myśli, że widzi.

Podobnie - zdaniem naukowców - mogą także działać niektóre narkotyki, dlatego osoby pod ich wpływem także mogą przejść ten test pozytywnie.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze