Jesteś dorosły, ale twój mózg niekoniecznie

Leah H. Somerville, neurolog z Harvardu, czasem występuje przed publicznością, która chce posłuchać, co mówi na temat sposobu rozwoju mózgu.

Jest to problem, od którego zależy wiele kwestii prawnych: ile lat może mieć osoba skazana na karę śmierci?; kiedy można otrzymać prawo do głosowania?; czy 18-letnia osoba jest w stanie wyrazić świadomie zgodę?

Naukowcy jak dr Somerville dowiedzieli się bardzo dużo na temat rozwoju mózgu w ostatnich latach. Ale skomplikowany obraz mózgu, nie daje jasnych odpowiedzi, których oczekują politycy.

"Często, pierwsze pytanie, które się pojawia na końcu prezentacji, brzmi: "O.K., to wszystko bardzo ładnie brzmi, ale kiedy mózg jest skończony? Kiedy proces rozwoju mózgu się kończy?"" – powiedziała dr Somerville. "A ja daje bardzo niesatysfakcjonującą odpowiedź".

Dr Somerville wyjaśniła szczegółowo zagadkę w czasopiśmie "Neuron".

Ludzki mózg osiąga swoją dorosłą objętość w wieku 10 lat, ale neurony, które go tworzą, nadal zmieniają się przez wiele kolejnych lat. Połączenia pomiędzy sąsiadującymi neuronami przycinają się, ponieważ nowe połączenia pojawiają się między szerzej wydzielonymi obszarami mózgu.

Ostatecznie to przekształcanie spowalnia mózg, a to znak, że mózg dojrzewa. Jednak zdarza się, że w różnym stopniu w różnych częściach mózgu. Przycinanie w płacie potylicznym, w tylnej części mózgu, zmniejsza się od 20 roku życia. W płacie czołowym, w przedniej części mózgu nowe łącza wciąż tworzą w wieku 30 lat.

"To utrudnia określenie, tego co "skończony" naprawdę oznacza" – powiedziała dr Somerville.

Wraz ze zmianami w anatomii mózgu, zmienia się również jego aktywność. W mózgu dziecka sąsiednie regiony mają tendencję do współpracy. Za to u dorosłych, odległe regiony zaczynają działać wspólnie. Neurolodzy spekulują, że ta długodystansowa harmonia pozwala na bardziej efektywną pracę mózgu dorosłych i przetwarzanie większej ilości informacji.

Jednak rozwój tych sieci jest nadal tajemnicą. Nie jest również jasne, w jaki sposób wpływają one na zachowanie. Naukowcy odkryli, że niektóre dzieci mają sieci neuronowe, które wyglądają tak, jakby należały do osoby dorosłej. Ale oni wciąż zachowują się jak dzieci. Własne badania dr Somerville koncentrują się na tym, jak zmiany w dojrzewającym mózgu wpływają na to, jak ludzie myślą.

Według badań opublikowanych w tym roku w "Psychological Science" system ten może zaskakująco długo dojrzewać.

Autorzy poprosili grupę osób w wieku 18 – 21 lat, aby leżeli w skanerze fMRI i patrzyli na monitor. Zostali pouczeni, aby naciskać przycisk za każdym razem, gdy pokazywano twarze z określonym wyrazem, w niektórych badaniach szczęśliwym, a w innych przestraszonym lub neutralnym.

A w niektórych przypadkach uczestnicy wiedzieli, że mogą usłyszeć głośny, zaskakujący hałas na końcu badania. W badaniach bez hałasu badani radzili sobie tak samo dobrze, jak 20-latkowie. Ale kiedy spodziewali się hałasu, mieli gorsze wyniki.

Skany mózgu wykazały, że regiony mózgu, w którym emocje są przetwarzane, były niezwykle aktywne, natomiast obszary przeznaczone na utrzymanie tych emocji pod kontrolą były słabe.

"Młodzi dorośli wyglądali jak nastolatki" - powiedział Laurence Steinberg, psycholog z Uniwersytetu Temple oraz autor badania.

Dr Steinberg zgodził się z dr Somerville, że dojrzewanie mózgu okazało się długim, skomplikowanym procesem, bez oczywistych etapów. Wyniki te jednak sugerują, że wiek głosowania powinien zostać obniżony do 16 lat. Natomiast sądy mogą brać pod uwagę silny wpływ emocji, nawet u ludzi w wieku 20 lat.

Jednak z drugiej strony dr Somerville, jest niechętna, aby oferować konkretne propozycje zmian na podstawie jej badań mózgu.

"Wciąż jestem na etapie uczenia się, więc powstrzymuję się od wypowiadania konkretnych sądów" - mówi.

Zaznacza jednak, że jest to bardzo ważne, aby naukowcy uzyskali dokładny obraz tego, jak rozwija się mózg. Badania powinny być przeprowadzone na szeroką skalę, aby śledzić zmiany z roku na rok.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...