Joga może być bardziej niebezpieczna niż wcześniej sądzono
Badania wykazały, że joga jest bardziej niebezpieczna niż dotychczas sądzono. Okazuje się, że powoduje tyle samo urazów, co inne sporty.
Joga poprawia fizyczne i psychiczne samopoczucie. Do grona jej zwolenników należą m.in. Beyonce, Lady Gaga, brazylijska supermodelka Gisele Bundchen, a także David i Victoria Beckham.
Jednak w ostatnim badaniu wykazano, że joga powoduje ból mięśniowo-szkieletowy, głównie w ramionach. Tego rodzaju skutki uboczne widoczne były u więcej niż jednej osoby na dziesięć.
Naukowcy zajmujący się badaniami opublikowanymi w "Journal of Bodywork and Movement Therapies" odkryli również, że joga nasilała istniejące urazy u 1/4 osób.
Profesor Evangelos Pappas z Uniwersytetu w Sydney powiedział, że joga może być nieco bardziej niebezpieczna niż wcześniej sądzono. Badania wykazały, że częstość występowania bólu spowodowanego przez jogę wynosi ponad 10 proc. Można to porównać do stopnia wszystkich urazów sportowych wśród fizycznie aktywnej części populacji.
Choć ludzie uważają jogę za bardzo bezpieczną formę aktywności, wskaźnik urazów jest do 10 razy wyższy niż wcześniej sądzono. Jego zespół ocenił ponad 350 osób uczestniczących w zajęciach tego typu w dwóch studiach w Nowym Jorku.
Sprawdź także:
Joga jest coraz częściej wybieraną terapią zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Obecnie wykonują ją miliony ludzi na całym świecie.
Prof. Pappas powiedział, że choć joga może mieć korzystny wpływ na ból mięśniowo-szkieletowy, podobnie jak każda forma ćwiczeń może też szkodzić. Dodał także, że joga może zaostrzać wcześniejsze urazy. Z kolei 21 proc. już istniejących pogorszyło się w wyniku jogi. Dotyczy to szczególnie wcześniej istniejącego bólu ramion.
Ponad jedna trzecia przypadków bólu spowodowanego przez jogę była na tyle poważna, że uniemożliwiała wykonywanie tego rodzaju sportu i utrzymywała się dłużej niż 3 miesiące.
Badanie wykazało, że większość nowych bóli związanych z jogą dotyczyło górnych kończyn, np. ramion, łokci, nadgarstków czy rąk.
W przeprowadzonym badaniu poproszono uczestników o wypełnienie elektronicznego kwestionariusza na początku projektu, a potem rok później.
Wyniki obejmowały m.in. występowanie i częstotliwość bólu spowodowanego przez jogę.
Jednocześnie prof. Pappas podkreśla, że nie jest to jedyna informacja płynąca z badania. 74 proc. uczestników badania zgłosiło, że istniejący ból został złagodzony dzięki jodze, podkreślając złożoną relację pomiędzy bólem mięśniowo-szkieletowym a praktykowaniem jogi.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie są przeciwwskazania do jogi? - odpowiada mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Jakie ćwiczenia składają się na trening joga latem? - odpowiada mgr Daria Występek
- Czy mogę ćwiczyć jogę mając tętniaka mózgu? - odpowiada dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Ustalenia te mogą być przydatne dla osób aktywnych w celu porównania zagrożeń wynikających z jogi oraz innych ćwiczeń, umożliwiając im podejmowanie świadomych decyzji dotyczących rodzajów aktywności.
Bólu można uniknąć dzięki starannym ćwiczeniom. Uczestnicy zawsze muszą zgłaszać swoim nauczycielom jogi istniejące urazy, jakie nabyli przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Zaleca się również, aby nauczyciele jogi rozmawiali z uczestnikami zajęć o ryzyku urazów.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.