Trwa ładowanie...

Kalendarze szczepień

Kalendarz szczepień zawiera informację o tym, na co i w jakim wieku szczepić. Wyróżnione są szczepionki obowiązkowe, które są refundowane przez NFZ. Oprócz nich, zamieszczone są tam informacje o szczepieniach nieobowiązkowych, ale zalecanych. Szczepienia zalecane nie są refundowane. Osoby, które zdecydują się wykonać szczepienie, muszą sami pokryć koszt. Kalendarz szczepień jest co roku aktualizowany. Szczepienia są popularnym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym.

1. Kalendarz szczepień ochronnych

Kalendarz szczepień ochronnych to dokument, który informuje o szczepieniach zalecanych i obowiązkowych. Program Szczepień Ochronnych układany jest ze względu na wiek osoby szczepionej.

Wyróżniamy kalendarz szczepień niemowląt, kalendarz szczepień dziecka oraz szczepienia zalecane dorosłym. Dokument jest co roku aktualizowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Lekarze mają obowiązek poinformować rodziców o szczepieniach obowiązkowych. Rodzic powinien wiedzieć, jakie korzyści niesie zaszczepienie. Powinien zostać tez poinformowany o terminach i przebiegu szczepienia.

2. Kalendarz szczepień obowiązkowych

Kalendarz szczepień obowiązkowych przewiduje podawanie dawki szczepionek od narodzin do 19. roku życia. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, koszty szczepienia w pełni pokrywa NFZ. Kalendarz szczepień ochronnych przeważnie zakłada wykonywanie szczepień szczepionkami monowalentnymi, czyli pojedynczymi.

Kalendarz szczepień niemowląt oraz kalendarz szczepień dzieci wyróżnia szczepienia przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zakażeniu wątroby typu B (WZW B) oraz przeciwko Haemophilus influenze typu b.

3. Kalendarz szczepień zalecanych

Kalendarz szczepień zalecanych przewiduje szczepionki uodporniające na biegunkę rotawirusową, wirusowe zapalenie wątroby typu B (dla dzieci w 1. roku życia jest to szczepienie bezpłatne), wirusowe zapalenie wątroby typu A, grypę, kleszczowe zapalenie mózgu, ospę wietrzną, a także przed zakażeniem przez pneumokoki.

Kalendarz szczepień zalecanych dla dziecka przedstawia jedynie propozycje. O tym czy dziecko zostanie zaszczepione decydują rodzice. Są to szczepienia płatne, nierefundowane przez NFZ. Obowiązkowy kalendarz szczepień dziecka, uzupełniony i szczepienia zalecane, daje najlepsze zabezpieczenie zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Kalendarze szczepień
Kalendarze szczepień
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza