3 fakty i mity o migrenie
Z migreną nie da się wygrać? Cierpią na nią głównie kobiety? Czy zwykły ból głowy może przerodzić się w migrenę? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity o migrenie.
Migrena jest chorobą, której przebieg jest bardzo indywidualny. Niekiedy ból jest jedynie umiarkowany, ale zdarza się, że nie są w stanie uśmierzyć go nawet najsilniejsze leki. Jak radzą sobie osoby cierpiące na silny ból głowy? Często kładą się w zaciemnionym pokoju z chłodnym okładem na głowie. Niekiedy ulgę przynosi im również delikatne uciskanie bolącej skroni, a także leki przeciwbólowe bez recepty, na przykład tabletki na migrenę Migea, lek Etopiryna, a także Ibuprom czy Paracetamol. Oto kilka faktów i mitów o migrenie.
1. Nie da się zapobiec atakowi migreny
Jest to tylko częściowo prawda, gdyż atakowi migreny można, przynajmniej w niektórych przypadkach, zapobiec. W tym celu konieczne jest prowadzenie dzienniczka choroby i zapisywanie w nim wszelkich czynników, które mogły mieć wpływ na pojawienie się ataku. Dzięki temu będziesz mogła ich unikać w przyszłości. Migrenę może wywołać silny stres, zmęczenie, a nawet długie przebywanie w jasnym i głośnym pomieszczeniu.
Badania pokazały, że silne leki przeciwbólowe mogą zmniejszyć częstość występowania nawrotów bólu głowy. W niektórych przypadkach może pomóc określona kombinacja różnych składników takich, jak np. sumatryptan w Amigrenex i kwas tolfenamowy w Migea. Lek ten jest już dostępny bez recepty. Tabletki na migrenę Migea, skład opierają właśnie na kwasie tolfenamowym.
2. Migrena zawsze zaczyna się jednostronnym bólem albo aurą
Nie jest to prawdą, gdyż każdy chory przechodzi atak migreny indywidualnie. Statystyki pokazują, że jednostronny ból głowy dotyczy 80% osób. Natomiast faza aury migrenowej, czyli zespół objawów neurologicznych takich, jak zaburzenia węchowe, wzrokowe i czuciowe, który może trwać od kilku do kilkunastu minut i pojawiać się przed samą fazą bólu, występuje jedynie u 10% chorych. Jeśli decydujesz się na farmakologiczną walkę z bólem z pomocą tabletek takich, jak Ibuprom, Panadol, Etopiryna czy tabletki na migrenę Migea, najlepiej pierwszą dawkę przyjąć już w fazie aury migrenowej.
3. Migrena częściej dopada kobiety
To prawda. Według badań przeprowadzonych w Europie częstość występowania migreny w ciągu roku wynosi 6-9% wśród mężczyzn, a wśród kobiet aż 15-17%. Częstsze występowanie napadów tej choroby wśród kobiet ma związek z wahaniami hormonalnymi podczas cyklu miesiączkowego. Dziewczynki w okresie dojrzewania natomiast chorują aż 1,7 razy częściej niż chłopcy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.