Trwa ładowanie...

Kobiece problemy

Kobiece problemy

Problemy ze zdrowiem intymnym to powszechne zjawisko wśród kobiet. Do wystąpienia infekcji dróg moczowo-płciowych predysponuje je między innymi budowa anatomiczna. Pochwa znajduje się bowiem na tyle blisko odbytu, że patogeny bytujące w jelitach mogą z łatwością do niej migrować. W sprzyjających warunkach chorobotwórcze bakterie lub grzyby zaczynają się namnażać – czasem wystarczy niewielkie zaburzenie flory bakteryjnej pochwy, by kobieta zaczęła doświadczać przykrych objawów infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.


Jak rozwijają się infekcje intymne u kobiet?

W pochwie kobiety obecne są dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), które utrzymują prawidłowe pH pochwy i zwalczają patogeny, nie dopuszczając tym samym do nadmiernego ich namnażania. Niewłaściwa higiena intymna (irygacje pochwy, stosowanie zwykłego mydła zamiast płynu do higieny o niskim pH) może prowadzić do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy, ale nawet te panie, które prawidłowo dbają o higienę mogą doświadczać zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Zmniejszenie liczby bakterii Lactobacillus, a co za tym idzie ‒ podwyższenie pH pochwy i namnażanie patogenów odpowiedzialnych za infekcje intymne może bowiem nastąpić również na skutek stresu, terapii hormonalnej, przyjmowania antybiotyku, a także w związku z aktywnością seksualną, ciążą lub połogiem.

Ochrona przed infekcjami dróg moczowo-płciowych u kobiet

W profilaktyce zakażeń bakteryjnych i grzybiczych pochwy kluczowe znaczenie ma właściwa higiena intymna, zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiedni dobór bielizny i ubrań (bawełniana, luźna bielizna, stroje z naturalnych, przewiewnych tkanin). Dobre nawyki mogą jednak nie wystarczyć. W okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji (np. ciąża, połóg, długotrwały stres, antybiotykoterapia) warto zadbać o prawidłową florę bakteryjną pochwy, stosując preparaty z bakteriami kwasu mlekowego. Probiotyki są dostępne w różnej postaci – można stosować je doustnie (wówczas działają korzystnie również na układ pokarmowy) lub dopochwowo. Probiotyki ginekologiczne zwiększają liczbę bakterii Lactobacillus w pochwie, ograniczając namnażanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Bakterie kwasu mlekowego powodują również obniżenie pH pochwy, dodatkowo chroniąc ją przed działaniem grzybów i niekorzystnych bakterii. Obecnie dostępne są także żele nawilżające okolice intymne, które łagodzą podrażnienia i chronią kobietę przed zakażeniami pochwy. Preparaty tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku suchości pochwy lub jej podrażnień. Redukcja niewielkich otarć i zwiększenie nawilżenia pochwy poprawia komfort kobiety podczas zbliżeń z partnerem i korzystnie wpływa na jej zdrowie intymne oraz samopoczucie.

Zakażenia pochwy należą do przypadłości, które mają tendencję do nawracania. Prawidłowa higiena osobista i zdrowy tryb życia pozwalają na zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia infekcji intymnych, ale szanse na zdrowie intymne wzrastają jeszcze bardziej, gdy kobieta profilaktycznie stosuje probiotyki.