Trwa ładowanie...

Kobieta szef

Szefowa w pracy może być bardziej skuteczna i radzić sobie lepiej z kierowaniem ludźmi niż mężczyzna na tym stanowisku. Poza tym, kobiecy model szefowania przewiduje miejsce na emocje i często przynosi lepsze efekty niż męski. Kobieta w partnerski sposób kieruje firmą, w przeciwieństwie do rządów silnej ręki mężczyzny. Panie doskonale wiedzą, kiedy pochwalić swoich pracowników, a kiedy być wobec nich stanowczym. Na stanowiskach kierowniczych potrafią być prawdziwymi profesjonalistami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Kobieta szef a partnerstwo z pracownikami

Kobieta szef
Kobieta szef

W Polsce coraz więcej kobiet zajmuje kierownicze stanowiska. Niestety kobiety-szefowe są różnie oceniane...

zobacz galerię

Panie traktują swoich podwładnych jak ludzi, a nie przedmioty, którymi można rządzić. Starają się być wyrozumiałe, odczytywać ich uczucia i myśli. Kierują się zaufaniem do swoich pracowników i starają się dawać im wiele okazji do wykazania się, np. przez inspirację do samodzielnych zadań. Dla kobiety atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Stara się zachować równowagę między czasem pracy a czasem na wspólne wypicie kawyz pracownikami i żarty.

Kiedy ma wątpliwości, szuka pomocy w grupie osób, stara się unikać pochopnego podejmowania decyzji. Natomiast mężczyzna szef nie okazuje sympatii pracownikom, nie zależy mu na ich zdaniu i dobrych relacjach z nimi. Zazwyczaj jest stanowczy, nieustępliwy oraz surowy. Często pozostaje wyalienowany i nie budzi sympatii wśród podwładnych. Kobieta jest otwarta na uwagi pracowników, liczy się dla niej rozwiązanie kłopotliwej sprawy, a nie postawienie na swoim.

Większość szefowych, nawet gdy zarządzają firmami, ma problem z brakiem wiary w siebie. Kiedy już awansują, starają się wszystkim udowodnić, że są kompetentne i dobrze przygotowane do pracy na tym stanowisku. Rzadko kiedy „spoczywają na laurach”, ale odczuwają potrzebę nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Oczywiście nic nie prezentuje się zero-jedynkowo i kobieta, która w drodze do awansu na stanowisko kierownicze musiała pokonać wiele przeszkód, w tym zjawisko „szklanego sufitu”, może korzystać z przywileju bycia wyżej w hierarchii firmy i dać upust swoim frustracjom oraz wyładować negatywne emocje na podwładnych.

2. Szefowa a pracownicy

Niestety często zdarza się, że pracownicy oczekują od szefowej łagodniejszego traktowania i wykorzystują jej wyrozumiałość. Kobieta szef powinna wiedzieć, jak zachować rozsądne granice między „matkowaniem” a wykonywaniem obowiązków przez pracowników. W firmie nie dzieje się dobrze, jeśli atmosfera jest zbyt rozluźniona, a kontakty z pracownikami bardziej zażyłe. Od początku swojego kierowania kobieta szef powinna dbać o dyscyplinę w miejscu pracy i starać się budować swój autorytet.

Kobiety, które są jednocześnie szefami w pracy i matkami w domu, nie mogą pozwolić na to, aby życie zawodowe zdominowało je zupełnie. Muszą starać się zachować dystans między obowiązkami w pracy a obowiązkami domowymi. Właśnie z tego powodu kobietom łatwiej znieść porażkę. Oczywiście, jest rodzaj kobiet szefów, które nie sprawdzają się na tym stanowisku. Zazwyczaj te panie nie wierzą we własne siły i za wszelką cenę starają się udowodnić, że są lepsze od mężczyzn. Za swoje niepowodzenia obwiniają pracowników, często inne kobiety.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.