Trwa ładowanie...

Kolejność objawów zmienia się wraz z wariantem. Nowe ustalenia w sprawie COVID-19

Kolejność objawów zmienia się wraz z wariantem. Nowe ustalenia w sprawie COVID-19
Kolejność objawów zmienia się wraz z wariantem. Nowe ustalenia w sprawie COVID-19 (EN)

Badacze z University of Southern California ustalili, że kolejność symptomów infekcji spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 zależna jest od wariantu koronawirusa. Co ciekawe, przekłada się to bezpośrednio na siłę rozprzestrzeniania się wirusa.

spis treści

1. Od czego zależy kolejność objawów?

Kierowany przez dr. Petera Kuhna zespół, na podstawie danych zebranych w początkowej fazie epidemii w Chinach (na początku 2020 roku), opracował model matematyczny przewidujący kolejność wystąpienia poszczególnych objawów COVID-19.

Naukowcy chcieli wiedzieć, czy kolejność objawów różni się u pacjentów z różnych regionów geograficznych, czy może zależy od specyficznych cech danego człowieka. Model testowali na 373 883 przypadkach infekcji wirusem SARS-CoV-2 w USA.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

Co zaskakujące, najbardziej prawdopodobna kolejność objawów różniła się bardzo między początkowym okresem pandemii w Chinach, gdzie gorączka najczęściej poprzedzała kaszel, a nudności i wymioty były trzecim co do częstości występowania objawem, a późniejszym etapem, kiedy wirus rozprzestrzenił się także w USA. W tej drugiej sytuacji to kaszel był najbardziej prawdopodobnym pierwszym objawem, a biegunka najczęstszym trzecim objawem.

Analizując dodatkowe dane z Brazylii, Hongkongu i Japonii, zespół wykazał następnie, że różna kolejność covidowych objawów wiąże się jednak nie tyle z regionem geograficznym, pogodą czy charakterystyką pacjenta, ale odmiennymi wariantami SARS-CoV-2.

2. Jeden z objawów odpowiada za szybsze rozprzestrzenianie się wirusa

Obecność jednego z pierwszych wariantów wirusa - D614G (który dominował w USA na początku 2020 r.) na danym obszarze, wiązała się z wyższym prawdopodobieństwem kaszlu jako pierwszego objawu COVID-19. Kiedy w Japonii pierwotny szczep referencyjny z Wuhan został wyparty właśnie przez D614G, zmieniła się również kolejność objawów u pacjentów.

- Nasze odkrycia wskazują, że kolejność objawów zmienia się wraz z mutacją wirusa - mówią autorzy publikacji.

Jak dodają, kolejność ta jest bardzo ważna, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy siła rozprzestrzeniania się wirusa. Np. wariant D614G okazał się bardziej zakaźny niż wariant pierwotny, ponieważ zakażeni ludzie - zanim jeszcze zmogła ich gorączka - chodzili do pracy czy sklepów, gdzie kasłali, przenosząc infekcję na innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze