Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta łagodzą objawy COVID-19. Badacze wskazali, u jakich pacjentów

Ksylitol, substancja znana jako cukier brzozowy, oraz ekstrakt z pestek grejpfruta okazały się pomocne w leczeniu infekcji COVID-19. Naukowcy przetestowali preparat zawierający te dwa składniki na różnych grupach chorych. Skutki są zdumiewające!

Zobacz film: "Prof. Simon o organizacji szpitala na Stadionie Narodowym: "To zaplecze na kompletną tragedię""

spis treści

1. Naukowcy szukają leczniczego działania na COVID-19 w medycynie naturalnej

Badania nad substancjami wykazującymi działanie lecznicze w objawach COVID-19 trwają na całym świecie. Jak się okazuje, dotyczą nie tylko środków chemicznych. Naukowcy postanowili również dać szansę naturalnym preparatom. Badają ich wpływ na popularne objawy choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Na przykład amerykańscy naukowcy (Camille Celeste Go, Krunal Pandav, Marcos A. Sanchez-Gonzalez i Gustavo Ferrer) postanowili zbadać potencjalną rolę ksylitolu (zwanego również cukrem brzozowym, który stosowany jest zamiast cukru) i ekstraktu z nasion grejpfruta w leczeniu COVID-19.

Substancje zbadano w formie sprayu do nosa. Raport z badań opublikowano na początku listopada w czasopiśmie Cureus pn. "Potencjalna rola roztworu do nosa z wyciągiem z pestek grejpfruta i ksylitolu w COVID-19: seria przypadków".

2. Ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta. Jak wpływa na COVID-19?

Dlaczego badacze zdecydowali się na testowanie akurat ksylitolu? Ponieważ sprawdzili wcześniej, że substancja wykazywała działanie przeciwwirusowe w warunkach laboratoryjnych, konkretnie przeciwko wirusowi ptasiej grypy (AIV), wirusowi rzekomego pomoru drobiu (NDV) oraz wirusowi zakaźnego zapalenia torby Fabrycjusza (IBDV).

Aby zbadać oddziaływanie tej substancji na objawy COVID-19, przez 7 dni stosowali substancję ksylitol-GSE, która również zawiera ekstrakt z pestek grejpfruta, u trzech grup pacjentów covidowych. Co istotne: przebieg choroby był u nich różny. W pierwszej grupie dominowały nasilone objawy, pacjenci przebywali na oddziałach intensywnej terapii. Chorzy z drugiej grupy wykazywali objawy umiarkowane. W trzeciej grupie byli pacjenci o łagodnym przebiegu COVID-19.

Po kilku dniach od zastosowania terapii ksylitolem-GSE zaobserwowano wyraźną poprawę stanu zdrowia u pacjentów z drugiej i trzeciej grupy. Otrzymywali oni spray do nosa wraz z innymi łagodzącymi objawy preparatami.

Podczas badania jego autorzy potwierdzili również, że spray jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. Badacze postawili tezę, że preparat zawierający ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta może stanowić "potencjalną opcją leczenia wspomagającego w łagodnych i umiarkowanych przypadkach COVID-19". Naukowcy sugerują również, że w leczeniu infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 skuteczne mogą być inne preparaty donosowe.

Zobacz także: Koronawirus. Witamina D skuteczna w walce z COVID-19? Profesor Gut wyjaśnia, kiedy można ją suplementować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.