Koronawirus może rozprzestrzeniać się przez klimatyzację. Naukowcy: otwierajcie okna
Nowe badania sugerują, że klimatyzacja może sprzyjać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, ale co ciekawe wietrzenie pomieszczeń za pomocą otwartych okien – wręcz przeciwnie - zatrzymuje wirusa.
1. Koronawirus a klimatyzacja
Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Oregon i University of California w Davis. Pod lupą ekspertów znalazł się nie tylko SARS-CoV-2 (wirus wywołujący chorobę COVID-19), ale inne koronawirusy, które wywołują ciężki ostry zespół oddechowy (SARS) oraz Bliskowschodni zespół oddechowy (MERS).
Naukowcy zwracają uwagę, że większość ludzi spędza ponad 90 proc. swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach. To naraża nas na ewentualne zakażenie nie tylko drogą kropelkową, ale również poprzez dotykanie powierzchni, na których znajdują się wirusy. Według badaczy na kontakt z wirusem jesteśmy narażeni, szczególnie gdy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Do podobnej konkluzji doszli również chińscy naukowcy. Przeanalizowano 10 przypadków koronawirusa w trzech rodzinach. Wszystkie trzy rodziny w tym samym czasie jadły obiad w restauracji w Guangzhou w Chinach. Lokal nie miał okien, ale działała klimatyzacja, która jak podejrzewają naukowcy, ułatwiła transmisję kropelek i spowodowała zarażenie innych gości.
Badania zostały opublikowane na stronie internetowej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) i zatwierdzonym przez Komitet Etyki Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w Kantonie.
2. Dezynfekcja klimatyzacji
Naukowcy z University of Oregon i University of California zalecają, aby właściciele biur, restauracji i mieszkań, korzystający z klimatyzacji, uważali, aby nie recyrkulować powietrza wewnętrznego. Z badań wnika, że klimatyzacja może nie tylko zwiększyć siłę przenoszenia wirusa, ale również "wysłać" w powietrze zarazki znajdujące się na powierzchniach. Według badaczy wysoce prawdopodobne jest, że kiedy koronawirus jest tylko w jednym pomieszczeniu, szybko przeniesie się na cały budynek.
Autorzy badania wskazują też, że zastosowanie systemów filtracji powietrza niewiele pomoże. Większość wirusów, w tym koronawirus, jest zbyt mała, aby filtry je wyłapały.
Jak zatem pozbyć się koronawirusów z biur, mieszkań i restauracji?
Najlepszym sposobem, według naukowców, jest naturalne wietrzenie pomieszczeń – poprzez otwieranie okien.
3. Warunki rozwoju koronawirusa
Eksperci zwracają uwagę, że istotna jest temperatura i wilgotność w pomieszczeniach. Badania pokazują, że SARS-CoV-2 jest najdłużej aktywny na powierzchniach plastikowych przy wilgotności powietrza ok. 40 proc. Czyli optymalnej dla człowieka wilgotności pomieszczeń.
Profilaktyką może również być nasłonecznianie pomieszczeń. Badania sugerują, że światło dzienne wpływa na żywotność zarazków. Badacze powołują się na wcześniejsze badanie nad wirusem grypy, które pokazało, że symulowane światło słoneczne skróciło okres półtrwania wirusa z około 31 minut w ciemności do 2 minut.
Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć wpływ naturalnego światła na SARS-CoV-2 w pomieszczeniach, sugerują jednak, aby otwierać żaluzje i zasłony, gdy tylko jest to możliwe.
Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.