Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia pokazało modele epidemii. Jak wyglądają dane dotyczące chorych?

Avatar placeholder
15.06.2020 19:46
Ministerstwo Zdrowia pokazało, jak wyglądają modele, na których resort bazuje zdejmując kolejne ograniczenia
Ministerstwo Zdrowia pokazało, jak wyglądają modele, na których resort bazuje zdejmując kolejne ograniczenia (MZ)

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia od początku pandemii informują o tym, że pewne obostrzenia będą (lub nie) obowiązywały, o ile dane statystyczne będą optymistyczne (lub nie). Pojawia się pytanie- skąd Ministerstwo bierze informacje? My już wiemy.

1. Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia już w maju powołało specjalny zespół dwudziestu ekspertów, których zadaniem jest przygotowanie specjalnych modeli matematycznych. Mają one na celu nie tylko zbieranie danych o osobach już zarażonych koronawirusem. Niektóre z nich mają przewidzieć, gdzie może dochodzić do kolejnych zakażeń.

Pierwszy z modeli, którym posługuje się Ministerstwo Zdrowia, został opracowany przez zespół ICM Uniwersytetu Warszawskiego. To tzw. model agentowy. Bazując na ogromnej ilości danych, pozyskanych m.in. z Głównego Urzędu Statystycznego, naukowcy są w stanie przewidzieć, gdzie może dochodzić do dużej liczby zakażeń, a także, jaki efekt może mieć izolacja danego obszaru kraju.

Zobacz także: Koronawirus a odporność komórkowa. Prof. Simon wyjaśnia, dlaczego Polacy łagodniej chorują niż Włosi i Hiszpanie

2. Dane Ministerstwa Zdrowia

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Co zrobić, gdy boli mnie ząb?"

Inny obszar pandemii koronawirusa jest w kręgu zainteresowań naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Za pomocą superkomputera obliczają, jak wirus rozprzestrzenia się w sieciach społecznych (wśród znajomych, w pracy, w gospodarstwach domowych). Teoretycznie, wśród danych, które komputer przetwarza, jest opisane każde gospodarstwo domowe w kraju.

Ten wykres jest w stanie pokazać, kiedy pandemia zacznie wygasać. Może również być wskaźnikiem tego, że w kraju dzieje się coś niedobrego i chorych zaczyna przybywać.

Wykres pokazuje, jak ogrniczanie kontaktów wpływa na spadek ilości zarażonych osób (Ministerstwo Zdrowia)
Wykres pokazuje, jak ogrniczanie kontaktów wpływa na spadek ilości zarażonych osób (Ministerstwo Zdrowia)

Zobacz także: Koronawirus może uszkodzić mózg. Trzy stadia "NeuroCovid"

3. Czy pandemia wygasa?

Warszawski zespół Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego i z NIZP-PZH przygotował z kolei model, w którym społeczeństwo podzielono na cztery grupy:

  • Ludzi podatnych na koronawirusa
  • Eksponowanych na wirusa
  • Zainfekowanych
  • Wyzdrowiałych/odpornych

Symulacje tego modelu pozwalają stwierdzić, że by pandemia koronawirusa wygasała potrzebna jest odpowiednio wysoka liczba testów przeprowadzanych każdego dnia w całym kraju.

To tutaj lekarze zobaczą pierwsze znaki, które będą skutkowały wypłaszczaniem krzywej zachorowań (Ministerstwo Zdrowia)
To tutaj lekarze zobaczą pierwsze znaki, które będą skutkowały wypłaszczaniem krzywej zachorowań (Ministerstwo Zdrowia)

Naukowcy pracujący przy badaniach podkreślają, że podział modeli jest kluczowy. Przy jednym "supermodelu" istniałoby bowiem zbyt duże ryzyko błędu. Grupy pracujące w różnych częściach kraju raportują do Ministerstwa Zdrowia co tydzień. Dzięki temu resort ma nie tylko świeże dane, ale także solidne prognozy dotyczące tego, jak pandemia może się rozwinąć i jakie środki ostrożności należy przedsięwziąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze