Trwa ładowanie...

Szumowski: "współczynnik zarażania R dla Polski spada". Czy pandemia koronawirusa wygasa?

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że współczynnik zarażania (R) dla Polski spadł poniżej 1. Czy to oznacza, że pandemia koronawirusa dobiega końca?

1. Znoszenie obostrzeń

W trakcie konferencji prasowej, w której brali udział premier Mateusz Morawiecki, minister edukacji Dariusz Piontkowski i minister zdrowia Łukasz Szumowski ten ostatni mówił o sytuacji epidemicznej w kraju. Wskazał na dwa województwa, w których tzw. współczynnik zarażania (lub wskaźnik zarażania) pokazuje, że pandemia zaczyna wygasać.

- Gdyby oddzielić to ognisko w kopalniach, Śląsk byłby województwem, które miałoby normalną krzywą na tle Polski. Krzywą zaczynającą spadać. Jeśli popatrzymy na województwo mazowieckie, ten wskaźnik R wynosi ok. 0,5. Na Śląsku, uwzględniamy oczywiście ognisko, więc wskaźnik jest powyżej 1. Ale gdyby nie to ognisko, które szybko wyłapaliśmy i zlokalizowaliśmy i przebadaliśmy, tak naprawdę byśmy mieli kilkanaście do kilkudziesięciu nowych osób zakażonych na Śląsku – mówił na konferencji minister Szumowski.

Zobacz film: "Magda Glińska, instruktorka tańca z Warszawy jest zakażona koronawirusem. Jakie zalecenia wydał lekarz?"

Wprowadzone obostrzenia miały na celu ograniczenie transmisji wirusa (Getty Images)
Wprowadzone obostrzenia miały na celu ograniczenie transmisji wirusa (Getty Images)

Zobacz także: Ten model maseczki może sprzyjać zarażeniu koronawirusem

2. Czym jest współczynnik zarażania?

Jednym z najważniejszych narzędzi lekarzy w walce z pandemią jest tzw. współczynnik zarażania. Dzięki niemu są w stanie oszacować, czy epidemia, z którą walczą, rozprzestrzenia się, czy udało się już ją opanować.

Stosują do tego obliczenia bazujące na podstawowej liczbie odtwarzania (Ro). W skrócie, jeśli współczynnik R jest równy 1, oznacza to, że jeden chory zaraża jedną zdrową osobę. W takim przypadku wirus będzie się stale rozprzestrzeniał. Ten mechanizm stosowany jest również do walki z koronawirusem.

3. Koronawirus w Polsce

Celem wprowadzania ograniczeń i oddzielania osób chorych (lub potencjalnie chorych) jest ograniczenie możliwości transmisji wirusa, a co za tym idzie zmniejszenie wartości wskaźnika poniżej 1.

- Jeżeli chodzi o ograniczenia, to im choroba jest bardziej zaraźliwa, czyli ma większą podstawową liczbę odtwarzania (Ro), tym silniejsze środki zaradcze trzeba podjąć celem jej ograniczenia (naszym zadaniem jest doprowadzenie do sytuacji, by Ro faktyczna była mniejsza niż 1, co prowadzi do wygaszenia epidemii). Jest też argumentem za testowaniem osób z kontaktu z osobą zakażoną – mówi dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeśli dane podawane przez ministra zdrowia potwierdziłyby się, oznaczałoby to, że współczynnik zarażania spadł w całym kraju znacząco w ciągu miesiąca. Pod koniec kwietnia polskie Ministerstwo Zdrowia podało, że wskaźnik dla Polski wynosi 1,13.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza