Koronawirus w Polsce. Współczynnik zarażenia najwyższy od początku pandemii
Współczynnik zakażania R w Polsce jest najwyższy od początku pandemii. Na 100 osób kolejne 136 może być zarażonych. Czy to oznacza, że kolejne rekordy zachorowań nie będą już takim zaskoczeniem?
1. Współczynnik zakażania R
By skutecznie walczyć z wirusem na początku pandemii należy ustalić jego kod genetyczny, a także szybkość rozprzestrzeniania się wywołanej przez niego choroby. To pozwala oszacować naukowcom, jakie środki bezpieczeństwa należy wprowadzić, by skutecznie walczyć z epidemią.
W tym celu stosowany jest współczynnik zakażania (Ro). Kiedy jest równy 1, oznacza, że jedna chora osoba przekazuje wirusa jednej osobie. W takim wypadku koronawirus będzie się dalej rozprzestrzeniał, a liczba chorych będzie stale rosła.
Celem jest stworzenie takiej sytuacji, w której współczynnik R spadnie poniżej 1. Wtedy można by powiedzieć, że mniej osób się zaraża, niż jest obecnie chorych, co prowadziłoby do zwalczenia epidemii.
Jednak żeby do tego doszło, należy wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa, które pomogą zatrzymać epidemię koronawirusa.
- Jeżeli chodzi o ograniczenia, to im choroba jest bardziej zaraźliwa, czyli ma większą podstawową liczbę odtwarzania (Ro), tym silniejsze środki zaradcze trzeba podjąć celem jej ograniczenia (naszym zadaniem jest doprowadzenie do sytuacji, by Ro faktyczna była mniejsza niż 1, co prowadzi do wygaszenia epidemii). Jest też argumentem za testowaniem osób z kontaktu z osobą zakażoną – powiedział dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z WP abcZdrowie.
Pod koniec kwietnia Ministerstwo Zdrowia podało współczynnik zarażania dla Polski, który wynosił 1,13.
2. Wzrost zachorowań w Polsce
Wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem wzrósł także współczynnik R. 1 października wynosił 1,36 (100 zakażonych osób mogło zarazić 136 kolejnych). Jest to najwyższy wynik od początku pandemii. Każde województwo ma ten współczynnik powyżej 1. Oznacza to, że epidemia, zamiast wyhamować dopiero się rozpędza.
Od połowy września codziennie notujemy kolejne rekordy zakażeń. Początek października to wyniki, które oscylują wokół 2 tys. nowych przypadków.
⚠️ Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 1, 2020
Zmiany będą obowiązywać od soboty (03.10).#koronawirusnowe pic.twitter.com/bkNgIHyklX
Ministerstwo Zdrowia nie podaje regularnie wartości współczynnika R dla Polski. W porównaniu do danych z lipca współczynnik R wzrósł w 13 województwach. Najbardziej w województwie: podlaskim (o 1,03), warmińsko-mazurskim (o 0,84) i wielkopolskim (o 0,75). Współczynnik R zmalał tylko w trzech województwach: małopolskim (o -0,39), lubuskim (o -0,2) i dolnośląskim (o -0,03).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.