Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wycinka lasów grozi kolejną pandemią

Avatar placeholder
27.04.2020 19:17
Nietoperze w Ugandzie
Nietoperze w Ugandzie (GettyImages)

Nowe badania dowodzą, że wycinka lasów zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu ludzi z dzikimi zwierzętami. Oznacza to, że coraz częściej jesteśmy narażeni na choroby, które powodują bakterie i wirusy odzwierzęce tak jak w przypadku koronawirusa.

1. Koronawirus a środowisko

Najnowsze badania zostały opublikowane w czasopiśmie Landscape Ecology. Grupa naukowców przeanalizowała szereg czynników, które powodują, że ludzie coraz częściej mają kontakt z dzikimi zwierzętami. Są to przede wszystkim ciągłe wycinki lasów pod grunty rolne oraz na potrzeby zamieszkiwania.

Jako przykład badacze podają Ugandę, gdzie obszary leśne kurczą się w szybkim tempie. W konsekwencji, ludzie i zwierzęta uzyskują dostęp do tych samych małych obszarów lasu w celu pozyskania żywności lub, w przypadku ludzi — materiałów budowlanych. W dobie koronawirusa, który również pochodzi od zwierząt (najprawdopodobniej nietoperzy), nowe badania zyskują na wadze.

Naukowcy szacują, że nawet ponad połowa wszystkich ludzkich patogenów jest odzwierzęca. Główna autorka badań dr Laura Bloomfield ze Stanford School of Earth, Energy & Environmental Sciences w Kalifornii, ostrzega, że w przypadku biednych państw, ingerencja w naturalne środowisko, może wywołać wybuch globalnej pandemii.

2. Sześć nowych koronawirusów

Zobacz film: "Koronawirus a geny"

Do podobnych wniosków doszli naukowcy, którzy pracowali w Birmie w ramach specjalnie powołanego programu mającego na celu zidentyfikowanie chorób zakaźnych, które mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi. Nietoperze znalazły się pod lupą naukowców, ponieważ uważa się, że te ssaki mogą być nosicielami tysięcy koronawirusów, które jeszcze nie zostały odkryte. Jedna z hipotez zakłada również, że SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19, pochodził właśnie od nietoperzy.

Przez ostatnie 2 lat naukowcy przebadali próbki śliny i guano (odchody nietoperzy, wykorzystywane np. jako nawóz) od 464 nietoperzy z co najmniej 11 różnych gatunków. Materiał pobierano w miejscach, gdzie ludzie mają kontakt z dziką przyrodą. Na przykład w kompleksach jaskiń, gdzie zbierane jest guano. Naukowcy przeanalizowali sekwencje genetyczne z próbek i porównali je z genomem znanych już koronawirusów. W ten sposób odkrytych zostało sześć nowych odmian wirusa. Nowe wirusy nie są blisko spokrewnione z SARS-CoV-2, który wywołał obecną pandemię.

Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma PLOS ONE.

3. Czy wszystkie koronawirusy są groźne?

Nowoodkryte wirusy należą do tej samej rodziny co wirus SARS-CoV-2, który teraz rozprzestrzenia się na całym świecie. Do tej pory wyróżnialiśmy siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Oprócz SARS-CoV-2, są to między innymi SARS, który spowodował epidemię w latach 2002-2003 oraz MERS, który pojawił się w 2012 roku.

Współautorka badań Suzan Murray, dyrektor globalnego programu zdrowia Smithsona, podkreśla w publikacji, że wiele koronawirusów może nie stanowić zagrożenia dla ludzi. Jednak, żeby w przyszłości zapobiegać pandemiom, potrzebne są dalsze badania. Jak podkreślają naukowcy, ludzie coraz bardziej ingerują w dziką przyrodę, tym samym narażając siebie na kontakt z wirusami.

Źródło: Landscape Ecology Plos One

Przeczytaj także: Podatność za zakażenie koronawirusem zapisana jest w genach?

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze