Księżyc Lodu. Czeka nas niezwykła pełnia. Efekty odczujemy w nocy
Pełnia księżyca zdarza się 12 lub 13 razy w roku. Wiele osób wskazuje, że poszczególne fazy księżyca wpływają na jakość snu, a podczas pełni - gorzej śpią i częściej mają koszmary senne. Okazuje się, że również badania naukowe potwierdziły, że pełnia księżyca może wpływać na jakość snu.
1. Wpływ faz księżyca na sen
Każda z pełni księżyca ma własną nazwę, styczniowa jest okeślana jako Pełnia Wilka, a w lutym mamy Pełnię Księżyca Lodu - nazwa zapewne nawiązuje do najzimniejszego miesiąca w roku.
Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy pełnia księżyca rzeczywiście może oddziaływać na jakoś snu człowieka. Ku zaskoczeniu sceptyków, badania opublikowane na łamach "Science Advances" wskazują na wyraźną zależność.
Naukowcy analizowali dane dotyczące snu w społeczności plemienia Toba-Qom w argentyńskiej prowincji Formosa na podstawie monitorów ruchu założonych na ich ręce. Badanie wykazało, że większość osób podczas pełni spała krócej, co ciekawe - gorszą jakość snu obserwowano już trzy-pięć dni przed pełnią.
Podobnych wniosków dostarczyła analiza zachowań w grupie ponad 400 studentów mieszkających w Seattle. Ich reakcje były podobne, jak w grupie analizowanej w Argentynie. Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, ale podkreślają, że to kolejny dowód na siłę natury, przed którą nie da się uciec. Część wskazuje, że być może to mocne światło księżyca zaburza prawidłowy sen.
2. Podczas pełni rodzi się więcej dzieci?
Część osób wierzy, że czas pełni jest najlepszy do wykonywania pewnych zabiegów - jest on wskazywany m.in. jako najlepszy okres na pozbywanie się pasożytów z organizmu.
Kolejnym z krążących przekonań dotyczących pełni księżyca jest informacja, że właśnie wtedy rodzi się najwięcej dzieci. Już w latach 50. XX w. pojawiły się badania, które sugerowały, że największa liczba porodów jest rejestrowana w trakcie pełni oraz dzień przed i po niej. Dziś kompletnie zmienił się sposób przeprowadzać tego typu analiz, ale same położne potwierdzają, że podczas pełni z reguły porodówki są pełne.
- Na pewno pełnia księżyca dokłada nam roboty. Nie wiem, czy chodzi o przypływy i odpływy, ale wody płodowe na pewno odpływają - mówiła we wcześniejszej rozmowie z WP parenting położna Marta Augustyn.
Z kolei inne badanie opublikowane również w czasopiśmie "Science Advances" wskazywało na związek cyklu menstruacyjnego kobiet z fazami księżyca. Tyle że dane były oparte na obserwacji zaledwie 22 kobiet na przestrzeni kilkunastu lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.