Jaki będzie kolejny wariant? Nie możemy zakładać, że koronawirus łagodnieje. "To biologiczna ruletka"
Kolejny wariant może być znacznie bardziej niebezpieczny i powodować jeszcze większą liczbę zgonów oraz ciężkich przebiegów infekcji niż Omikron - ostrzegają czołowi brytyjscy naukowcy. - Na pytanie, jakie będą przyszłe warianty, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, dlatego że wirus jest nieobliczalny, a jednocześnie pojawienie się wariantu Omikron wskazuje na jego dość dużą elastyczność ewolucyjną - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.
1. Kolejny wariant koronawirusa może być groźniejszy niż Omikron
Naukowcy z Wielkiej Brytanii przestrzegają przed zachłystywaniem się końcem pandemii. Przed nami wiele niewiadomych: wciąż nie ma pewności, jaki będzie kolejny wariant. To, że przebieg infekcji wywołanej Omikronem jest lżejszy, nie znaczy, że wirus łagodnieje.
- Ludzie wydają się myśleć, że nastąpiła liniowa ewolucja wirusa od Alfy do Bety, od Delty do Omikronu, ale po prostu tak nie jest - tłumaczył w wywiadzie dla "The Observer" prof. Lawrence Young z Uniwersytetu Warwick. - Pomysł, że warianty wirusów będą nadal łagodnieć, jest błędny. Nowy może na przykład okazać się jeszcze bardziej chorobotwórczy niż wariant Delta - zaznacza prof. Young.
Eksperci przypominają, że po Omikronie pojawią się kolejne warianty, jeśli będą miały równie wysoką zakaźność, mogą się okazać dominującymi. Swoją rolę może odegrać również subwariant Omikronu - BA.2, który jest jeszcze bardziej zakaźny niż pierwotny Omikron BA.1.
- Wirus z pewnością z nami zostanie. Pozostaje pytanie o kierunek ewolucji, czy to będą warianty, które będą bliższe Omikronowi, a może Delcie, a być może pojawią się jeszcze inne warianty. Powiedziałabym, że w dużym uproszczeniu, to jest biologiczna ruletka - mówi dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
2. Koronawirus przekształci się w przeziębieniowego wirusa? Wirusolożka: Nie ma żadnej gwarancji
Naukowcy z przerażeniem obserwują widoczne w wielu państwach przeświadczenie o końcu pandemii.
- Ponadto nowe warianty mogą powodować różne wzorce chorobowe, innymi słowy mogą okazać się bardziej śmiertelne lub mieć bardziej długoterminowe konsekwencje - zauważa z kolei David Nabarro, przedstawiciel WHO cytowany przez "The Guardian".
Zdaniem naukowca rządy powinny być gotowe na powrót do czarnego scenariusza - w kolejnych miesiącach może nastąpić gwałtowny wzrost liczby osób chorych i wymagających hospitalizacji.
Podobnego zdania jest prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.
- Warianty na pewno będą się pojawiały, dlatego że wirus jest zmienny i na dobre już się rozgościł w populacji człowieka. Na pytanie, jakie będą przyszłe warianty, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, dlatego że wirus jest nieobliczalny, a jednocześnie pojawienie się wariantu Omikron wskazuje na jego dość dużą elastyczność ewolucyjną. Mam na myśli to, że "odskoczył" on od dotychczas znanych wariantów - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
- Gdybyśmy spojrzeli na drzewo genealogiczne koronawirusa, to w jednej grupie plasują się warianty Alfa, Beta, Gamma, w drugiej wariant Delta, zaś w trzeciej - Omikron. Warianty nie tworzą się liniowo, ich ułożenie przypomina drzewo: z każdej gałązki może "wyrosnąć" zupełnie nowy wariant. Te mutacje są zupełnie nieprzewidywalne - podkreśla ekspertka.
Jej zdaniem nie ma gwarancji, że już rozpoczął się cykl łagodzenia wirusa. To proces, który może trwać latami.
- Tu nie chodzi o samego wirusa, ale także o to, jaką odporność będzie prezentowała ludzkość, którą można nabyć albo poprzez przechorowanie albo poprzez szczepienia. Nie jest tak, że wirus sam dąży do ustalenia łagodniejszego wariantu. Tu chodzi o wzajemne przystosowanie wirusa i gospodarza, które będzie trwało wiele, wiele lat, zanim, być może, koronawirus przekształci się w sezonowego, przeziębieniowego wirusa. Ale, że tak się stanie, też nie ma żadnej gwarancji. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczy się dalsza ewolucja koronawirusa - podkreśla prof. Szuster-Ciesielska.
3. Raport Ministerstwa Zdrowia
We wtorek 15 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 22 267 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (3570), wielkopolskim (2589) i kujawsko-pomorskim (2481).
86 osób zmarło z powodu COVID-19, a 292 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.