Kuchnia serbska

Kuchnia serbska, jak cała kuchnia europejska, nie jest monotonna. Duży wpływ na nią miała kuchnia śródziemnomorska oraz kuchnia Turcji i dawnych Austro-Węgier. Kuchnia Serbii to kombinacja różnych tradycji, która ostatnio zyskała dużą popularność

Przepisy kuchni serbskiej

Prawdziwa pljeskavica to taka, która została wzbogacona w ostrą paprykę oraz cebulę upieczoną na złoty kolor.

poza granicami kraju. Potrawy serbskie to przede wszystkim różne dania z mięsa mielonego z dodatkiem warzyw. Na całym świecie znany jest również tradycyjny serbski alkohol, taki jak na przykład śliwowica.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Charakterystyka kuchni serbskiej

Większość Serbów spożywa trzy posiłki dziennie: śniadanie, lunch i kolację, przy czym lunch jest najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia. Wiele osób stara się zdrowo odżywiać, dlatego chętnie przygotowuje potrawy w domu. W serbskiej tradycji przyrządzanie jedzenia jest niezwykle istotne. Cechą charakterystyczną kuchni serbskiej jest rzadkie stosowanie ziół i przypraw. Najczęściej używa się tylko czarnego pieprzu i zmieloną paprykę oraz natkę pietruszki do zup. Czasami przyprawia się potrawy białym pieprzem, zielem angielskim, wawrzynem lub goździkami.

Większość potraw jest łatwa do przygotowania, pod warunkiem, że mamy właściwe składniki. Do tradycyjnych serbskich dań należą: zupy, gulasze, wędzone lub mielone mięsa, nadziewane warzywa i kebaby. Potrawa z grillowanego mięsa to specjalność kuchni serbskiej, podobnie jak zupa rybna. Do przystawek i dań głównych spożywa się pieczywo i sałatki zrobione ze świeżych i piklowanych warzyw, takich jak fasola, ogórki, cebula, pomidory i kapusta kiszona. Jako deser najczęsciej serwuje się owoce i orzechy.

Potrawy serbskie

Najpopularniejsze dania to:

 • ćevapčići (małe roladki z mielonego mięsa) podawane z cebulą i ciepłym chlebem,
 • pljeskavica – podobna do hamburgera, mielone mięso posypane ziołami i grillowane jak stek wołowy,
 • sarma (nadziewana kapusta, mielona wołowina i wieprzowina z ryżem zawinięta w liście kapusty lub winorośli, czyli potrawa zbliżona do polskich gołąbków),
 • nadziewana papryka,
 • podvarak (pieczone mięso w kapuście kiszonej),
 • musaka (mielona wieprzowina lub wołowina zmieszana z jajami i ziemniakami, a następnie zapiekana),
 • gibanica (upieczone paski ciasta zmieszane z jajami oraz z serem),
 • proja (chleb kukurydziany),
 • šljivovica (śliwkowa brandy),
 • lozovača (winogronowa brandy).

Dowodem na to, że kuchnia europejska, mimo zróżnicowania, ma także punkty wspólne, jest obecność w kuchni serbskiej potraw typowych także dla kuchni polskiej, na przykład pierogów z ziemniakami i kapustą lub gulaszu. W odróżnieniu od Polaków, Serbowie bardzo cenią sobie grillowane dania. To, co u nas spożywa się głównie w restauracjach typu fast food, w kuchni serbskiej jest jednym z filarów narodowej kuchni.

Jak pokazuje przykład kuchni serbskiej, zdrowe jedzenie nie musi być nudne. Ze względu na położenie kraju są w niej obecne różne potrawy świata, zwykle w jakimś stopniu zaadaptowane do lokalnych warunków. Niezwykle smaczna kuchnia serbska pokazuje, że kuchnia europejska jest ciekawa i warta odkrycia na nowo. Zdrowe odżywianie może być ciekawym doznaniem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kuchnia serbska
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Kuchnia serbska
Kuchnia serbska

Przepisy kuchni serbskiej

Przepisy kuchni serbskiej

Prawdziwa pljeskavica to taka, która została wzbogacona w ostrą paprykę oraz cebulę upieczoną na złoty kolor.

Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska - galeria

Kuchnia meksykańska - galeria

Tradycyjne guacamole przyrządza się z awocado, limonki i soli. Można wzbogacić sos aromatycznymi przyprawami, pomidorami, papryczką chili, cebulą oraz czosnkiem.

Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska - zdjęcia

Kuchnia ukraińska - zdjęcia

Paska to tradycyjny wielkanocny chleb pieczony na Ukrainie w czasie Świąt Wielkanocnych. Podstawowymi składnikami paski są jaja, masło i cukier.

Kuchnia wietnamska

Tradycyjna kuchnia wietnamska

Tradycyjna kuchnia wietnamska

Do przyrządzenia wielu potraw potrzebne są niezbędne, orientalne składniki, m.in. trawa cytrynowa, czy mong toi. Wietnamczycy nie zapominają również o świeżych ziołach i owocach morza.

Kuchnia tajska

Smaki tajskiego orientu

Smaki tajskiego orientu

Znaną na całym świecie kwaśną zupę tajską moża zjeść niemal wszędzie. Jednak każdy, kto miał okazję spróbować ją w Tajlandii przyzna, że okoliczny klimat i wspaniałe składniki tworzą niepowtarzalną całość.

Wieprzowina i cielęcina

Schab w sosie

Schab w sosie

Schab w zielonym sosie pesto z warzywami.

Kuchnia szwajcarska

Dania kuchni szwajcarskiej

Dania kuchni szwajcarskiej

Raclette to ulubiony przysmak Szwajcarów - jest nie tylko posiłkiem, ale także okazją do spotkania rodziny i przyjaciół.