Trwa ładowanie...

Łatwo złagodzisz objawy menopauzy

W życiu każdej z nas przychodzi taki moment, kiedy miesiączka zanika, układ płciowy zaczyna pracować inaczej, uniemożliwiając nam zajście w ciążę, a w naszym organizmie zachodzi mnóstwo zmian, z którymi nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić. Nie jesteśmy jednak osamotnione – szacuje się, że każdego roku menopauzę przechodzi 25 milionów kobiet na całym świecie. To prawda, że menopauza może zmienić nasze życie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Są jednak sposoby na ułatwienie sobie tego ważnego dla każdej z nas etapu kobiecości.

Zobacz film: "Co to jest menopauza?"

spis treści

1. Gdy ciało zaczyna się zmieniać...

Głównym objawem menopauzy i momentem, od którego zaczynamy mówić o przekwitaniu, jest zanik miesiączki. Następuje on zazwyczaj pomiędzy 43. a 49. rokiem życia, chociaż granice te mogą się przesuwać w zależności od organizmu kobiety, jej stanu zdrowia, stylu życia i poziomu hormonów. Inne objawy menopauzy są zazwyczaj bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nagłe napady gorąca pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie, zimne poty przeszkadzające we śnie czy nadmierna potliwość, która utrudnia kontakty z innymi ludźmi. Dochodzą do tego problemy z koncentracją, wahania nastrojów, które stają się uciążliwe dla naszych domowników oraz wrażenie ciągłego zmęczenia i niewyspania.

To musisz wiedzieć

W dodatku niski poziom estrogenów wpływa nie tylko na zmiany zachodzące w naszym organizmie, ale także na życie intymne. Suchość pochwy, ból przy stosunku czy niskie libido to tylko niektóre z objawów, które sprawiają, że rezygnujemy z życia seksualnego, co odbija się na naszym związku z partnerem. Co prawda, objawy menopauzy znikają po kilku latach i mogą być niwelowane przez stosowanie doustnej terapii hormonalnej, jednak nie każda z nas jest w stanie ją przyjmować ze względu na choroby układu krążenia, wątroby, raka macicy i piersi czy miażdżycy.

2. Łagodzenie dokuczliwych objawów

Hormonalna terapia zastępcza nie jest jedyną metodą na pozbycie się przykrych dolegliwości menopauzy. Coraz częściej lekarze ginekolodzy zalecają kobietom tzw. terapię sojową. Soja bogata jest w fitoestrogeny, czyli roślinne hormony, które wpływają na pracę jajników i redukują objawy menopauzy. Niestety, aby terapia sojowa była skuteczna, potrzebna jest duża dawka fitoestrogenów, a co za tym idzie, spożywanie dużych ilości soi. Może się to jednak wiązać z przykrymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Dużo lepszym sposobem na złagodzenie objawów menopauzy jest przyjmowanie leków bez recepty, których substancją czynną jest wyciąg z soi. Oprócz stosowania terapii lekami z wyciągiem z soi, warto też w inny sposób zadbać o swój komfort i samopoczucie. Zwolnijmy tempo i przeznaczmy więcej czasu na aktywność fizyczną. Zmieńmy też dietę – niech będzie bogatsza w wapń, czyli nabiał, ale także chude ryby, warzywa i owoce. Zadbajmy też o siebie od zewnątrz. Mniej estrogenów w naszym organizmie powoduje wysuszenie i utratę jędrności skóry. Postawmy więc na kosmetyki, które ja nawilżą i poprawią jej gęstość. W ten sposób objawy menopauzy szybko staną się tylko przykrym wspomnieniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.