Leczenie ortoreksji

Ortoreksja zalicza się do zaburzeń odżywiania, jednak w przeciwieństwie do anoreksji i bulimii celem chorej osoby nie jest schudnięcie, lecz odżywianie się w prawidłowy sposób. Dbałość o jakość spożywanych produktów i dań u osoby dotkniętej ortoreksją przeradza się z czasem w obsesję. Jedzenie staje się najważniejszą kwestią w życiu, a lista zakazanych produktów stopniowo się wydłuża. Ograniczenia w diecie przyczyniają się do niedoboru składników odżywczychoraz problemów ze zdrowiem.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Jak leczy się ortoreksję?

Ortoreksja dopiero od niedawna jest uznawana za zaburzenie odżywiania, dlatego brakuje badań, które wskazywałyby na skuteczność metod jej leczenia. Obecnie stosowana jest między innymi terapia poznawczo-behawioralna, która w przypadku chorych na ortoreksję zajmuje się między innymi ich nieprawidłowymi przekonaniami na temat żywienia, oraz stopniowe oswajanie pacjentów z produktami uznanymi przez nich za niezdrowe. Podczas terapii poznawczej chorzy pracują nad swoim stosunkiem do jedzenia. Muszą się zmierzyć ze swoją potrzebą doskonałości oraz poczuciem zagrożenia związanym ze spożywaniem niezdrowych produktów. Dokładna analiza zalet oraz wad ich sposobu odżywiania może być motywacją do przynajmniej niewielkiego obniżenia zbyt wysokich standardów dotyczących jedzenia. Pacjenci, którzy zaczynają uświadamiać sobie, że ortoreksja prowadzi do izolacji od ludzi, utraty spontaniczności oraz pogorszenia jakości życia, nierzadko decydują się na stopniowe włączenie niektórych niedozwolonych wcześniej produktów do swojego jadłospisu. Mimo iż wykorzystywane obecnie metody leczenia ortoreksjiw wielu przypadkach sprawdzają się, specjaliści są zgodni, że potrzeba dalszych badań nad tym zaburzeniem.

Jak rozpoznać ortoreksję?

Ortoreksja rozwija się powoli, a jej początki są zwykle niewinne. Zaczyna się od wyeliminowania z diety niektórych produktów, na przykład słodyczy. Z biegiem czasu ograniczenia w jadłospisie są coraz bardziej dotkliwe. Nie należy przy tym mylić ortoreksji ze zdrowym podejściem do jedzenia. Osoby, które odżywiają się prawidłowo, potrafią zachować umiar. Ich wybory życiowe nie są podporządkowane diecie, jedzą wtedy, gdy czują potrzebę i nie myślą całymi dniami o jedzeniu. Dla kontrastu, osoby cierpiące na ortoreksję podejmują decyzje w oparciu o jedzenie. Nierzadko rezygnują ze spotkań towarzyskich i dużo swojego czasu i uwagi poświęcają odżywianiu. Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje zainteresowanie zdrowym jedzeniem nie zaczęło wymykać się spod kontroli, zadaj sobie następujące pytania: Czy poświęcasz dużo uwagi jakości produktów spożywczych? Czy wyeliminowałaś z diety dużo „niezdrowych” produktów? Czy obecnie zjadasz tylko kilka produktów i dań? Czy sposób, w jaki się odżywiasz, wpływa negatywnie na twoje życie? Czy zdarza ci się patrzeć z góry na nawyki żywieniowe innych osób? Czy w wyniku zmian w sposobie odżywiania czujesz się osamotniona? Czy masz poczucie winy lub czujesz do siebie nienawiść, gdy zdarzają ci się odstępstwa od ustalonej przez siebie diety? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na kilka z tych pytań, możesz mieć problem z ortoreksją. Uświadom sobie, że surowe reguły odżywiania mogą ci zaszkodzić. Im bardziej rygorystyczna jest twoja dieta, tym większe prawdopodobieństwo niedoboru witamin, minerałów oraz kalorii. Dążenie do zdrowej diety może spowodować anemię, osteopenię i inne problemy ze zdrowiem.

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, o którym lekarze wiedzą stosunkowo niewiele. Liczba osób dotkniętych tym zaburzeniem stale rośnie, jednak znaczna większość nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia związanego z obsesyjnym myśleniem o jedzeniu. Jeśli czujesz, że dbałość o jakość potraw wymyka ci się spod kontroli, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Komentarze (6)
Barbara Michno-Wiecheć
Barbara Michno-Wiecheć ponad rok temu

Ortoreksja wiąże się m.in. z silną potrzebą kontroli, a to oznacza, że ten obszar można przepracować, czyli leczyć. Leczenie (czyli psychoterapia) nie jest proste, gdyż trudno pacjentowi przyjąć , że pozornie zdrowy tryb życia jest czymś, co go niszczy. Polecam artykuł http://www.psychologiczny.com.pl/art/139,ortoreksja-leczenie-i-objawy Barbara Michno-Wiecheć, psycholog psychoterapeuta

Odpowiedz
~sokrates555
~sokrates555 ponad rok temu

To go zmień na inny lepszy model lub sama zrób np upiecz mięso, konserwę turystyczną lub gulasz angielski w słoiku, zacznij piec swój chleb na zakwasie a może wtedy przejrzy partner na oczy i zechce Ci pomagać w tym wszystkim. Nerwy i stres prowadzą tylko do chorób a później do rozstania. Jak go kochasz to znajdź na niego sposób. Pozdrawiam.

Odpowiedz
~wariactwo
~wariactwo ponad rok temu

@~M.A.: idź w długą co się będziesz męczyć z wariatem ... ale najpierw zaplanuj własny harmonogram który będzie kolidował z jego (mam tu na myśli przyjemności:D) jak wybierze "siebie" wiesz co robić...

Odpowiedz
~M.A.
~M.A. ponad rok temu

Jestem z takim partnerem, który ma obsesję na punkcie spożywania posiłków o stałej godzinie (co do minuty!), z którym nie da się nigdzie wyjść, żeby mu posiłek czasem nie przestawił się w czasie! Nie można normalnie wyjść do kawiarni, na obiad czy kolację gdzieś poza dom, bo burzy to jego harmonogram dnia, rozkład zaplanowanych posiłków, treningów i czas zaplanowany na przygotowywanie tych posiłków i zakupów. Wszystko jest zaplanowane, nie ma żadnej spontaniczności, doprowadza to do braku czasu dla najbliższych, bo jego czas i uwaga skupiona jest na nim samym, posiłku i na ich przygotowaniach i zakupach. Ograniczył tak drastycznie produkty, które są "zdrowe", że je tylko kilka produktów, co odbija się na jego zdrowiu, zaczęły pojawiać się problemy z przewodem pokarmowym. Utrudnia to normalne funkcjonowanie, jak ma układać wedłóg niego życie to w rzeczywistośi je burzy i komplikuje.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortoreksja - charakterystyka, objawy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ortoreksja - charakterystyka, objawy
Ortoreksja - charakterystyka, objawy

Objawy ortoreksji

hormonalny. Ortoreksja rozwija się wieloetapowo, nawet przez kilka lat. Zwykle leczenie objawowe nie jest wystarczające. Trzeba dotrzeć do przyczyn zaburzeń (...) ortoreksji, czyli obsesji na punkcie...

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie jej powodzenie.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Stulejka - charakterystyka, konsekwencje, leczenie, profilaktyka

Stulejka - zdjęcia

Stulejka - zdjęcia

Mężczyzna chory na stulejkę, podczas kontaktów sekualnych może odczuwać ból.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku

Choroby jamy ustnej

Kanałowe leczenie

Kanałowe leczenie

Polega na usunięciu obumarłej miazgi z kanałów zęba i zastąpieniu jej specjalnym materiałem. Leczenie przebiega pod znieczuleniem.