Trwa ładowanie...

Lek na grypę skuteczny w leczeniu COVID-19. Są efekty testów

 Ewa Rycerz
22.04.2021 13:10
Trwają badania kliniczne nad MK-4482
Trwają badania kliniczne nad MK-4482 (Getty Images)

MK-4482 - lek, który został przygotowany dla pacjentów chorych na grypę, był skuteczny w terapii COVID-19. Stwierdzili to naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych oraz Uniwersytetu w Plymouth.

spis treści

1. Badania na chomikach

Eksperci ze Stanów Zjednoczonych przetestowali działanie MK-4482 na chomikach. Zwierzęta podzielono na trzy grupy: tę przed zakażeniem, grupę leczoną po zakażeniu i grupę kontrolną, której nie poddawano terapii. Chomikom w dwóch grupach podawano preparat MK-4482 doustnie. Leczenie trwało 2 dni, a zwierzęta przyjmowały lek co 12 godz. Wyniki okazały się dość zaskakujące.

Naukowcy zauważyli, że w każdej z leczonych grup w płucach chomików znajdowało się 100 razy mniej koronawirusa SARS-CoV-2 niż u zwierząt w grupie kontrolnej. Gryzonie, którym podawano preparat, miały również mniej zniszczeń w płucach.

2. Lek na COVID-19?

Zobacz film: "Czy szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być obowiązkowe? Prof. Krzysztof Tomasiewicz tłumaczy"

Na podstawie tych wyników naukowcy są zdania, że leczenie MK-4482 może złagodzić ciężki przebieg zakażenia koronawirusem lub w określonych przypadkach zmniejszyć ryzyko takiej postaci choroby. Co więcej, preparat może być podawany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami.

Nad MK-4482 trwają obecnie badania kliniczne na ludziach. Choć do wyników upłynie jeszcze sporo czasu, naukowcy wiążą z preparatem dość duże nadzieje. Ich zdaniem leczenie tym lekiem zahamuje rozwój epidemii i pozwoli skutecznie i szybko leczyć pacjentów.

Podają, że jego przewagą jest podawanie doustne, w przeciwieństwie do Remdesiviru, który musi być podawany dożylnie, co z kolei ogranicza jego możliwości przyjmowania do pacjentów w ciężkich stanach, którzy przebywają w szpitalu.

"W przeciwieństwie do szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 tak naprawdę nie mamy wiele leków skutecznych przeciwko wirusom. To ekscytujący wynik, który identyfikuje MK-4482 jako dodatkowy środek przeciwwirusowy przeciwko SARS-CoV-2 - podsumowuje dr Michael Jarvis z Uniwersytetu w Plymouth.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze