Trwa ładowanie...

Rewolucyjny lek na raka został zatwierdzony w Europie

Nowy preparat larotrectinib jest ukierunkowany na obecność określonego biomarkera.
Nowy preparat larotrectinib jest ukierunkowany na obecność określonego biomarkera. (iStock)

To może być prawdziwy przełom i odpowiedź na oczekiwania wielu pacjentów. Nowa klasa leków dla pacjentów z chorobami onkologicznymi po raz pierwszy będzie stosowana w Europie.

1. Nowy lek może być stosowany w leczeniu różnych rodzajów raka

Nowy lek zawierający substancję czynną larotrectinib został dopuszczony do obrotu w Europie. Czym się wyróżnia? Preparat w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych leków nie jest wymierzony w konkretny rodzaj nowotworu, ale w konkretny genetyczny wariant komórek rakowych.

5 nowotworów, na które Polki umierają najczęściej. Jakie badania je wykrywają? #ZdrowaPolka
5 nowotworów, na które Polki umierają najczęściej. Jakie badania je wykrywają? #ZdrowaPolka [6 zdjęć]

Coraz częściej mówi się o tym, że kobiety umierają na raka piersi. W mediach możemy zobaczyć kampanie

zobacz galerię

Lek od grudnia 2018 r. jest stosowany w Stanach Zjednoczonych. Teraz testy dotyczące skuteczności preperatu prowadzili brytyjscy naukowy, a ich rezultaty oceniają jako "bardzo ekscytujące". Ich zdaniem jest szansa, że dzięki temu preparatowi uda się wyleczyć wielu chorych.

2. Nowy lek pomógł dwulatce z nowotworem tkanki łącznej

Zobacz film: "Leczenie raka w Polsce. "Profilaktyka jest kluczowa""

Charlotte Stevenson, dwulatka z Belfastu, jest jednym z pierwszych pacjentów, u których stosowano preparat. Dziewczynka cierpi na nowotwór tkanki łącznej- włóknomięsak dziecięcy.

Dwulatka była przez ostatni rok leczona preparatem z substancją czynną larotrectinib w ramach badania klinicznego w Royal Marsden Sutton w Londynie.

"Obserwowaliśmy, jak Charlotte rozwija się w szybkim tempie, jak nadrabia stracony czas na tak wiele sposobów. Zaskakiwała nas wszystkich swoją energią i entuzjazmem do życia. Może teraz wieść stosunkowo normalne życie, a co najważniejsze, lek miał niesamowity wpływ na guz" – przyznaje mama dziewczynki w rozmowie z BBC.

Guz Charlotty był wywołany nieprawidłowością genetyczną znaną jako fuzja genu NTRK.

Charlotte Stevenson to jedna z pierwszych pacjentek stosujących larotrectinib
Charlotte Stevenson to jedna z pierwszych pacjentek stosujących larotrectinib

3. Lek jest wymierzony w genetyczny wariant komórek

Lekarze podkreślają, że preparat może oznaczać nową erę w leczeniu nowotworów. Do tej pory leczenie było nakierowane na konkretny typ raka: płuc, trzustki, piersi.

Zdaniem Julii Chisholm, onkolog z Royal Marsden Hospital w Londynie "istnieje wiele szlaków biochemicznych, które są wspólne dla różnych typów nowotworów". Leczenie preparatem nowej generacji oznacza, że ważniejsza od umiejscowania choroby będzie jej charakterystyka genetyczna.

"To bardzo ekscytujące, że działa na tak szeroki zakres nowotworów. Nie ogranicza się do jednego" – podkreśla Julia Chisholm w rozmowie z BBC.

Nowy lek może dać szansę na wyleczenie większej grupy pacjentów. Co ważne lekarze deklarują, że zastosowanie tej terapii może wpłynąć również na ograniczenie liczby skutków ubocznych. Decyzja europejskich organów regulacyjnych nie oznacza, że terapia będzie natychmiast dostępna dla wszystkich pacjentów. Na to trzeba jeszcze poczekać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze