Trwa ładowanie...

Lekarze ostrzegają. Zażywają ją miliony, choć nie zawsze jest bezpieczna

 Karolina Rozmus
05.11.2022 20:34
Powikłaniu po stosowaniu aspiryny można zapobiec?
Powikłaniu po stosowaniu aspiryny można zapobiec? (Getty Images)

Dla jednych lek uśmierzający ból, a dla innych – farmaceutyk rozrzedzający krew i zmniejszający ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Jednak lekarze ostrzegają, że aspiryna może niekiedy powodować krwawienia z przewodu pokarmowego, dlatego nie każdy może po nią sięgać. Najnowsze badania wskazują, że można temu powikłaniu zapobiec.

spis treści

1. Aspiryna – jak działa?

Aspiryna należy do grupy leków NLPZ
Aspiryna należy do grupy leków NLPZ (Getty Images)

Kwas acetylosalicylowy występujący w aspirynie ma działanie uśmierzające ból i jest jednym z najpopularniejszych środków przeciwbólowych na świecie. Aspiryna należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ kwas acetylosalicylowy hamuje produkcję prostaglandyn, czyli mediatorów reakcji zapalnej.

Aspirynę stosuje się w przypadku:

Zobacz film: "Aspiryna a rak piersi. Zaskakujące odkrycie naukowców"
  • bólu głowy,
  • bólów mięśniowych,
  • bólów stawów,
  • przeziębienia i grypy.

Niewielkie dawki aspiryny są zalecane także jako profilaktyka zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu z uwagi na właściwości hamujące agregację płytek krwi. Mówiąc wprost, może zapobiegać tworzeniu się zakrzepów, które zmniejszają lub zatykają całkowicie światło tętnicy.

Jednak długotrwałe stosowanie aspiryny lub zażywanie dużych dawek może podrażniać błony śluzowe układu pokarmowego i zwiększa ryzyko krwawienia z żołądka. Zwłaszcza w jednym przypadku.

2. Nowe badanie daje nadzieję

Jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania aspiryny jest aktywna choroba wrzodowa właśnie z uwagi na podwyższone ryzyko wystąpienia krwotoku.

Chris Hawkey ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nottingham i Centrum Chorób Trawiennych w Nottingham wraz z innymi naukowcami odkrył, że jest sposób, by uchronić przed tym pacjenta.

Badanie HEAT (Helicobacter pylori Aspirin Eradication) przeprowadzono w ponad 1200 przychodniach w Wielkiej Brytanii. Do udziału wytypowano 30 166 pacjentów. Ci, u których wykryto zakażenie bakterią Helicobacter pylori, w głównej mierze odpowiedzialną za powstawanie wrzodów żołądka, otrzymali antybiotyk lub placebo. Trwające siedem lat obserwacje przyniosły ciekawe wyniki.

U tych osób, które przeszły eradykację H.pylori za sprawą antybiotykoterapii przez pierwsze dwa i pół roku rzadziej trafiały do szpitala z powodu krwawienia związanego z aspiryną.

Osoby z grupy, która otrzymywała placebo, trafiały już po sześciu dniach do szpitala z powodu krwawień z przewodu pokarmowego. Grupa leczona antybiotykiem – po 525 dniach.

Krwawienie z wrzodów żołądka można więc znacznie zmniejszyć po tygodniowej kuracji antybiotykowej.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze