Lekarze zbadali efekt halo, który pojawia się u niektórych osób po operacji oczu

9 spośród 10 pacjentów chirurgii laserowej oka jest usatysfakcjonowanych zabiegiem. Ale spory odsetek zgłasza nowe problemy, nawet do sześciu miesięcy po zbiegu. Są to zaburzenia widzenia przypominające aureole, które tworzą sie wokół świateł.

1. Olśnienia, aureole i halo

"Chociaż już dawno zostało udowodnione bezpieczne i skuteczne działanie chirurgii laserowej, mała, ale znacząca część pacjentów zgłasza efekty pooperacyjne, w tym olśnienia, aureole i inne objawy związane z widzeniem, a także suchość oczu" - mówi dr Christopher Starr, profesor okulistyki w Weill Cornell Medicine, szpitalu w Nowym Jorku.

"Efekty te zazwyczaj zanikają w miarę upływu czasu, podczas procesu gojenia, który może trwać do 12 miesięcy lub dzięki dodatkowym zabiegom, które są przeprowadzane w razie potrzeby" – dodaje Starr.

Procedury laserowych operacji oczu stosowane są w  przypadku leczenia wad wzroku takich jak: bliskowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, stan, kiedy nieregularności w budowie gałki ocznej zniekształcają obraz.  Rozwój tej metody leczenia rozpoczął się ponad 20 lat temu.

Chirurgia laserowa jest szansą dla wielu pacjentów z chorobami oczu
Chirurgia laserowa jest szansą dla wielu pacjentów z chorobami oczu (Shutterstock)

Aby dowiedzieć się więcej o skutkach tej metody, Amerykańska Agencja Żywności i Leków przeprowadziła dwa badania w latach 2011 i 2014.

"Niektóre ze zgłoszonych problemów mogą wyniszczać wzrok - olśnienie, halo, i ciężki zespół suchego oka.  Dla niektórych codzienne czynności i funkcjonowanie wieczorem stają się trudne " – mówi Malwina Eydelman, współautoreka dwóch nowych raportów.

Jednak Eydelman i Starr zauważyli, że to ustalenia nie podważają założenia o  bezpieczeństwie i skuteczności chirurgii laserowej, ponieważ badania nie zostały zaprojektowane do zbadania tych kwestii.

2. Dwa badania

W jednym z badań, naukowcy poddali przeglądowi odpowiedzi 240 pacjentów od jednego do trzech miesięcy po zabiegu. Połowę z nich stanowili ludzie młodzi.

Zobacz także

W drugim badaniu analizowano odpowiedzi od 271 pacjentów, którzy 6 miesięcy wcześniej  przeszli operację.

"U 46 procent uczestników, którzy mieli żadnych objawów wizualnych przed operacją pojawił się co najmniej jeden objaw wizualny na trzy miesiące po operacji" - mówi Eydelman.

"Oni najczęściej widzieli aureole. Do 40 procent uczestników efekt halo pojawił się trzy miesiące po operacji"  - dodała.

Ponadto, do 28 procent uczestników, którzy nie mieli wcześniej objawów suchego oka, skarżyło się na takie problemy trzy miesiące po ich operacji.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy...

zobacz galerię

"Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami" – mówi Eydelman.

Jednakże ponad 90 procent pacjentów nie zgłaszało skutków ubocznych.

"Uczestnicy ponad dwukrotnie częściej zgłaszali swoje objawy wzrokowe na kwestionariuszu niż mówili o nich lekarzom" – podsumowuje Eydelman.

Nie udało się ustalić, czy ludzie w pewnym wieku lub płci są bardziej podatni na te zaburzenia po operacji. Starr powiedział, że kwestionariusz można pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak chirurgia laserowa lecząca choroby oczu wpływa na życie ludzi.

Badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie „JAMA Ophthalmology”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy