Lekarze zbadali efekt halo, który pojawia się u niektórych osób po operacji oczu

9 spośród 10 pacjentów chirurgii laserowej oka jest usatysfakcjonowanych zabiegiem. Ale spory odsetek zgłasza nowe problemy, nawet do sześciu miesięcy po zbiegu. Są to zaburzenia widzenia przypominające aureole, które tworzą sie wokół świateł.

Olśnienia, aureole i halo

"Chociaż już dawno zostało udowodnione bezpieczne i skuteczne działanie chirurgii laserowej, mała, ale znacząca część pacjentów zgłasza efekty pooperacyjne, w tym olśnienia, aureole i inne objawy związane z widzeniem, a także suchość oczu" - mówi dr Christopher Starr, profesor okulistyki w Weill Cornell Medicine, szpitalu w Nowym Jorku.

"Efekty te zazwyczaj zanikają w miarę upływu czasu, podczas procesu gojenia, który może trwać do 12 miesięcy lub dzięki dodatkowym zabiegom, które są przeprowadzane w razie potrzeby" – dodaje Starr.

Procedury laserowych operacji oczu stosowane są w  przypadku leczenia wad wzroku takich jak: bliskowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, stan, kiedy nieregularności w budowie gałki ocznej zniekształcają obraz.  Rozwój tej metody leczenia rozpoczął się ponad 20 lat temu.

Aby dowiedzieć się więcej o skutkach tej metody, Amerykańska Agencja Żywności i Leków przeprowadziła dwa badania w latach 2011 i 2014.

"Niektóre ze zgłoszonych problemów mogą wyniszczać wzrok - olśnienie, halo, i ciężki zespół suchego oka.  Dla niektórych codzienne czynności i funkcjonowanie wieczorem stają się trudne " – mówi Malwina Eydelman, współautoreka dwóch nowych raportów.

Jednak Eydelman i Starr zauważyli, że to ustalenia nie podważają założenia o  bezpieczeństwie i skuteczności chirurgii laserowej, ponieważ badania nie zostały zaprojektowane do zbadania tych kwestii.

Dwa badania

W jednym z badań, naukowcy poddali przeglądowi odpowiedzi 240 pacjentów od jednego do trzech miesięcy po zabiegu. Połowę z nich stanowili ludzie młodzi.

W drugim badaniu analizowano odpowiedzi od 271 pacjentów, którzy 6 miesięcy wcześniej  przeszli operację.

"U 46 procent uczestników, którzy mieli żadnych objawów wizualnych przed operacją pojawił się co najmniej jeden objaw wizualny na trzy miesiące po operacji" - mówi Eydelman.

"Oni najczęściej widzieli aureole. Do 40 procent uczestników efekt halo pojawił się trzy miesiące po operacji"  - dodała.

Ponadto, do 28 procent uczestników, którzy nie mieli wcześniej objawów suchego oka, skarżyło się na takie problemy trzy miesiące po ich operacji.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również...

"Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami" – mówi Eydelman.

Jednakże ponad 90 procent pacjentów nie zgłaszało skutków ubocznych.

"Uczestnicy ponad dwukrotnie częściej zgłaszali swoje objawy wzrokowe na kwestionariuszu niż mówili o nich lekarzom" – podsumowuje Eydelman.

Nie udało się ustalić, czy ludzie w pewnym wieku lub płci są bardziej podatni na te zaburzenia po operacji. Starr powiedział, że kwestionariusz można pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak chirurgia laserowa lecząca choroby oczu wpływa na życie ludzi.

Badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie „JAMA Ophthalmology”.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...