Trwa ładowanie...

Lenistwo oznaką wysokiej inteligencji?

 Magdalena Pietras
31.12.2018 16:24
Zdjecie mózgu / 123RF
Zdjecie mózgu / 123RF

„Zdolny, ale leniwy” - tak nauczyciele i rodzice starali się wytłumaczyć brak postępów w nauce niektórych uczniów. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej zależności. Okazuje się, że lenistwo oraz wysoka inteligencja rzeczywiście często idą ze sobą w parze.

Oosby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej narażone na choroby takie jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia / 123RF
Oosby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej narażone na choroby takie jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia / 123RF

1. Leniwy czyli inteligentny?

Naukowcy z Florida Gulf Coast University pod kierownictwem Todda McElroy'a przeprowadzili próbę na grupie studentów. Uczestnicy badania mieli określić, jak bardzo zgadzają się ze stwierdzeniami:

  • „Lubię zadania, które polegają na wyszukiwaniu nowych rozwiązań problemów”
  • „Poziom myślenia dopasowuję do zadania”
Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Następnie z grupy wybrano 30 „myślicieli” i 30 „nie-myślicieli”. Przez kolejne 7 dni przedstawiciele tych grup mieli nosić na nadgarstku urządzenie, które mierzyło poziom ich aktywności fizycznej. Okazało się, że w trakcie roboczego tygodnia „myśliciele” nie byli tak aktywni, jak przedstawiciele drugiej grupy. Jednak podczas weekendu wyniki obu grup były zbliżone.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Health Psychology". Autorzy eksperymentu doszli do wniosku, że osoby o wysokim poziomie IQ znacznie rzadziej się nudzą, więcej czasu poświęcają na przemyślenia. Przez to nie są aktywni fizycznie. Z kolei osoby, które określiliśmy wcześniej jako „nie-myśliciele” szybciej się nudzą i szukają różnych form aktywności, by wypełnić swój czas lub poprzez działanie chcą uciec od swoich myśli.

Todd McElroy jednocześnie zwraca uwagę na duży problem. Otóż osoby z wysokim IQ prowadzą często siedzący tryb życia, a to prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, np. zaburzeń krążenia, żylaków, cukrzycy, otyłości. Podkreśla też, że ludzie mało aktywni, bez względu na poziom inteligencji, powinni dążyć do zwiększenia aktywności fizycznej.

Wnioski, do których doszedł zespół Todda McElroy'a warto jednak traktować z ostrożnością, ponieważ obadania odbywały się na niewielkiej grupie badawczej.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze