Łojotokowe zapalenie skóry głowy - przyczyny i objawy, leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli łojotok, to choroba skóry głowy polegająca na nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy i włosów pojawia się u małych dzieci (jest to wtedy ciemieniucha) i u dorosłych między 30. a 60. rokiem życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet.

spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to tylko jedno z rodzajów łojotokowego zapalenia skóry, które może pojawić się także na skórze twarzy, klatki piersiowej czy nóg. Łojotokowe zapalenie skóry głowy, które pojawia się na skórze głowy i towarzyszące mu strupy i zrogowacenia mogą doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet wyłysienia, dlatego nie należy lekceważyć takiego stanu.

1. Łojotokowe zapalenie skóry głowy - przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może być wywoływane zaburzeniami hormonalnymi – a konkretnie nadmiarem androgenów i progesteronu. Oprócz tego, łojotokowe zapalenie skóry pojawia się w rodzinach, co sugeruje jakieś predyspozycje genetyczne.

Do zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry głowy może przyczynić się także drożdżak o nazwie Malassezia furfur, a także Pityrosporum ovale – drożdżopodobny grzyb. Oba te mikroorganizmy w niewielkich ilościach są nieszkodliwe, lecz jeśli jest ich za dużo, mogą wywołać odpowiedź [apalną i immunologiczną organizmu, co z kolei może oznaczać łupież pstry lub zapalenie mieszków włosowych.

Inne czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry to:

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka?...

zobacz galerię

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to problem, który dotyczy osób w każdym wieku. Niestety łojotokowe zapalenie skóry głowy nie przechodzi z wiekiem i wymaga leczenia.

Za łojotokowe zapalenie skóry głowy odpowiadają hormony płciowe, geny, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia przemiany materii.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się trądzikiem różowatym i pospolitym. Niestety, trądzik sprawia, że skóra bardzo się złuszcza, co dodatkowo wiąże się z tym, że skóra może bardzo swędzieć.

Skóra wygląda, jakby była pokryta tłustym filmem. U niektórych osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry głowy skóra sprawia wrażenie wręcz żółtej.

2. Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy sprawia, że skóra się zmienia. Charaterystyczne objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy to:

 • skóra z tłustym łupieżem,
 • skóra łuszcząca się,
 • skóra ze zrogowaceniami i strupami,
 • przetłuszczające się włosy,
 • podrażniona i zaczerwieniona skóra głowy,
 • swędzenie skóry głowy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Szczególnie charakterystyczny dla łojotokowego zapalenia skóry jest tłusty łupież o żółtawym odcieniu. Nie są to małe drobinki, a raczej większe płatki skóry.

Nieleczone łojotokowe zapalenie skóry może wywołać także wypadanie włosów. Długotrwały stan zapalny skóry osłabia cebulki, może także prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

3. Łojotokowe zapalenie skóry głowy - leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy leczone jest zazwyczaj przez mycie włosów specjalnym szamponem zawierającym:

 • kwas salicylowy (w składzie występuje zazwyczaj jako salicylic acid),
 • siarczek selenu (w składzie występuje zazwyczaj jako selenium sulfide),
 • związki cynku (w składzie jest to zazwyczaj zinc pyrithione),
 • smoła węglowa.

Jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry głowy, to tego typu specjalne szampony przeciwłupieżowe należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby pozostawić szampon na włosach na kilka minut przed spłukaniem. Jeśli to nie działa, idź do dermatologa. Lekarz przepisze specjalną maść steroidową lub inny rodzaj leczenia skóry.

Zobacz też:

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest to również częsta choroba skóry u dzieci. U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry głowy zdarza się dość często i przybiera postać tzw. ciemieniuchy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt jest związane z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt to przede wszystkim delikatne mycie główki dziecka specjalną szczoteczką i delikatnym, zwykłym szamponem dla dzieci. Na szczęście, choć łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt można zauważyć nawet u noworodków, to zmiany znikają same ok. 12 miesiąca życia.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy można leczyć i opanować jego objawy. Pamiętaj, że łojotokowe zapalenie skóry głowy to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla twoich włosów.

Następny artykuł: Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy