Trwa ładowanie...

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - przyczyny i objawy, leczenie

Avatar placeholder
23.04.2021 12:01
Łojotokowe zapalenie skóry głowy może być wywoływane zaburzeniami hormonalnymi
Łojotokowe zapalenie skóry głowy może być wywoływane zaburzeniami hormonalnymi (Zdjęcie autorstwa Claire P. / CC BY 2.0)

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli łojotok, to choroba skóry głowy polegająca na nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy i włosów pojawia się u małych dzieci (jest to wtedy ciemieniucha) i u dorosłych między 30. a 60. rokiem życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet.

spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to tylko jedno z rodzajów łojotokowego zapalenia skóry, które może pojawić się także na skórze twarzy, klatki piersiowej czy nóg. Łojotokowe zapalenie skóry głowy, które pojawia się na skórze głowy i towarzyszące mu strupy i zrogowacenia mogą doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet wyłysienia, dlatego nie należy lekceważyć takiego stanu.

1. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może być wywoływane zaburzeniami hormonalnymi – a konkretnie nadmiarem androgenów i progesteronu. Oprócz tego, łojotokowe zapalenie skóry pojawia się w rodzinach, co sugeruje jakieś predyspozycje genetyczne.

Zobacz film: "Łojotokowe zapalenie skóry"

Do zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry głowy może przyczynić się także drożdżak o nazwie Malassezia furfur, a także Pityrosporum ovale – drożdżopodobny grzyb. Oba te mikroorganizmy w niewielkich ilościach są nieszkodliwe, lecz jeśli jest ich za dużo, mogą wywołać odpowiedź zapalną i immunologiczną organizmu, co z kolei może oznaczać łupież pstry lub zapalenie mieszków włosowych.

Inne czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry to:

  • nadmierny stres,
  • zbyt wysoka lub niska temperatura otoczenia,
  • nieprawidłowa higiena,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • otyłość,
  • przemęczenie,
  • choroba Parkinsona,
  • urazy głowy,
  • zarażenie wirusem HIV.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to problem, który dotyczy osób w każdym wieku. Niestety łojotokowe zapalenie skóry głowy nie przechodzi z wiekiem i wymaga leczenia.

Za łojotokowe zapalenie skóry głowy odpowiadają hormony płciowe, geny, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia przemiany materii.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się trądzikiem różowatym i pospolitym. Niestety, trądzik sprawia, że skóra bardzo się złuszcza, co dodatkowo wiąże się z tym, że skóra może bardzo swędzieć.

Skóra wygląda, jakby była pokryta tłustym filmem. U niektórych osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry głowy skóra sprawia wrażenie wręcz żółtej.

2. Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry głowy sprawia, że skóra się zmienia. Charaterystyczne objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy to:

  • skóra z tłustym łupieżem,
  • skóra łuszcząca się,
  • skóra ze zrogowaceniami i strupami,
  • przetłuszczające się włosy,
  • podrażniona i zaczerwieniona skóra głowy,
  • swędzenie skóry głowy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Szczególnie charakterystyczny dla łojotokowego zapalenia skóry jest tłusty łupież o żółtawym odcieniu. Nie są to małe drobinki, a raczej większe płatki skóry.

Nieleczone łojotokowe zapalenie skóry może wywołać także wypadanie włosów. Długotrwały stan zapalny skóry osłabia cebulki, może także prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

3. Skuteczne metody leczenia

Łojotokowe zapalenie skóry głowy leczone jest zazwyczaj przez mycie włosów specjalnym szamponem zawierającym:

  • kwas salicylowy,
  • siarczek selenu,
  • związki cynku,
  • smoła węglowa.

Jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry głowy, to tego typu specjalne szampony przeciwłupieżowe należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby pozostawić szampon na włosach na kilka minut przed spłukaniem. Jeśli to nie działa, idź do dermatologa. Lekarz przepisze specjalną maść steroidową lub inny rodzaj leczenia skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest to również częsta choroba skóry u dzieci. U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry głowy zdarza się dość często i przybiera postać tzw. ciemieniuchy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt jest związane z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt to przede wszystkim delikatne mycie główki dziecka specjalną szczoteczką i delikatnym, zwykłym szamponem dla dzieci. Na szczęście, choć łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt można zauważyć nawet u noworodków, to zmiany znikają same ok. 12 miesiąca życia.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy można leczyć i opanować jego objawy. Pamiętaj, że łojotokowe zapalenie skóry głowy to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla twoich włosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze