Trwa ładowanie...

Mało znany objaw udaru. Gdy zauważysz, natychmiast dzwoń po pomoc

Avatar placeholder
15.03.2024 19:12
Jakie są nietypowe objawy udaru?
Jakie są nietypowe objawy udaru? (Getty Images)

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do wylewu może dojść w oku. Zwykle ustępuje on samoistnie, ale są przypadki, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

spis treści

1. Wylew podspojówkowy

Do wylewu w oku najczęściej dochodzi w związku z pęknięciem naczyń krwionośnych na powierzchni gałki ocznej. Wyróżnia się trzy rodzaje: wylew podspojówkowy, do wnętrza oka oraz krwistki.

Kiedy na powierzchni gałki ocznej pękają naczynia krwionośne, krew przedostaje się między spojówkę i twardówkę. Mowa wtedy o wylewie podspojówkowym, który objawia się charakterystyczną czerwoną plamą.

Zobacz film: "Bakteryjne zapalenie spojówek - powikłania"

Dolegliwości może towarzyszyć lekki obrzęk oraz ból, nie dochodzi jednak do problemów z widzeniem. Przyczyną wylewu podspojówkowego najczęściej jest ciężki wysiłek fizyczny oraz urazy głowy i gałek ocznych.

Do wylewu podspojówkowego może też dojść u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą lub zaburzeniami krzepnięcia krwi. Zwykle ustępuje on samoistnie w ciągu kilku dni, a krople do oczu przynoszą ulgę.

2. Powikłania cukrzycy i nadciśnienia

Znacznie niebezpieczniejszy jest wylew do wnętrza oka, czyli krwotok do ciała szklistego. Zwykle objawia się zaburzeniami ostrości widzenia lub ciemnymi punktami przesłaniającymi pole widzenia.

Choć wizualnie nie daje żadnych objawów, wszelkie problemy ze wzrokiem należy konsultować z lekarzem, gdyż w skrajnych przypadkach krwotok do ciała szklistego może doprowadzić do utraty wzroku.

Najczęstszą przyczyną wylewu do wnętrza oka są choroby siatkówki towarzyszące powikłaniom naczyniowym przy cukrzycy lub nadciśnieniu.

W podobnych okolicznościach powstaje krwistek, w przeciwieństwie do krwotoku jest jednak widoczny. Objawia się krwawą plamką tuż nad tęczówką oraz zaburzeniami widzenia i bólem. Również wymaga konsultacji ze specjalistą.

3. Groźny objaw udaru

Choć wylew podspojówkowy wydaje się najmniej groźny, szczególną uwagę należy zwrócić na towarzyszące mu objawy. Do wylewu w oku może dojść podczas udaru. Zaniepokoić powinny nas wówczas:

  • ból głowy,
  • opadający kącik ust,
  • trudności z mówieniem i przełykaniem,
  • jednostronny niedowład,
  • problemy z równowagą,
  • zaburzenia przytomności.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze