Atakuje wątrobę, ale rujnuje też serce. Powoduje zawał, udar i nadciśnienie
Polskie Towarzystwo Hepatologiczne alarmuje, że na stłuszczenie wątroby może cierpieć nawet 6 milionów Polaków. Choroba początkowo nie daje niepokojących objawów, ale jej konsekwencje mogą być niezwykle groźne nie tylko dla wątroby, ale i serca.
1. Stłuszczenie wątroby to większe ryzyko udaru i zawału
"Czy u osób ze stłuszczeniem wątroby większe jest ryzyko udaru i zawału?" - pyta na Instagramie Instytut Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia profesora Jarosza. Dyrektor organizacji, a także gastroenterolog, internista, ekspert ds. żywności, żywienia i stylu życia, wskazuje, że rzeczywiście tak jest.
Specjalista podaje konkretną przyczynę tej sytuacji, która może także skutkować marskością wątroby, a nawet prowadzić do nowotworu organu.
"Stłuszczenie wątroby, które jest związane głównie z metaboliczną stłuszczeniową chorobą wątroby (MAFLD), zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu" - zaznacza prof. Jarosz. Lekarz wyjaśnia, że to właśnie choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną śmierci pacjentów cierpiących na MAFLD.
Profesor wyjaśnia, że u tych pacjentów bardzo często dochodzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, które uszkadza naczynia krwionośne, stąd większe ryzyko problemów, takich jak zawał serca. Dlatego osoba cierpiąca na to schorzenie powinna koniecznie regularnie kontrolować swoje ciśnienie i rozpocząć leczenie, jeśli będzie taka potrzeba.
2. Choroba sprzyja także niewydolności serca
Stłuszczeniu wątroby bardzo często towarzyszy także otyłość i cukrzyca typu 2, a to także istotne czynniki, które zwiększają ryzyko schorzeń serca. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) jedna na cztery osoby dorosłe w USA cierpi na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD). Schorzenie prowadzi do trwałego uszkodzenia kluczowego narządu, ale także znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy.
Badanie opublikowane w 2022 r. przez zespół pod kierownictwem dr Vardhmaana Jaina, z Emory University School of Medicine w Atlancie wykazało, że dorosłe osoby cierpiące na NAFLD są 3,5 razy bardziej narażone na niewydolność serca.
"Spodziewaliśmy się wyższego zagrożenia, ale nie aż tak" - powiedział ekspert w rozmowie z AHA.
Na początkowym etapie rozwoju stłuszczenia wątroby często nie pojawiają się żadne objawy lub są na tyle skąpe, że chory je ignoruje. Jednymi z pierwszych symptomów choroby jest ból brzucha po prawej stronie, osłabienie, zmęczenie.
Dopiero na kolejnym etapie choroby pojawiają się sygnały, które są bardziej charakterystyczne. Wtedy także pacjenci zaczynają zgłaszać się do lekarza. Wówczas zazwyczaj występuje uczucie pełności, ból w okolicy narządu, zgaga i odbijanie.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.