Masturbacja - mity, wpływ na psychikę, korzyści

Masturbacja to powszechne zjawisko, nawet u osób, które żyją w udanych i satysfakcjonujących seksualnie związkach. Przyjmuje się, że masturbacja to domena dorastających chłopców, ale także dziewczęta i dorosłe osoby praktykują masturbacje. Badania wykazały, że niemal połowa dziewcząt przeżyła swój pierwszy orgazm właśnie podczas masturbacji. Jak widać, masturbacja u kobiet nie jest bynajmniej mitem, a zjawiskiem dość rozpowszechnionym. Co warto wiedzieć o masturbacji? Czy masturbacja jest zdrowa? Czy to zaburzenie seksualne?

Zobacz film: "Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?"

1. Masturbacja - mity

Wokół masturbacji pojawił się szereg mitów, jak np.:

  • Masturbację należy leczyć. - Prawdą jest jednak, że jeżeli dana osoba wpada w obsesję na temat masturbacji, konieczna może być wizyta u psychologa.
  • Masturbacja nie może zaszkodzić. - Jeśli do masturbacji używa się prądu elektrycznego, gumek do zaciskania nasady członka, podwieszania się lub nakładania worków na głowę, masturbacja może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
  • Każdy mężczyzna się masturbuje - Niektórzy świadomie rezygnują z masturbacji, jest to czasami związane z przekonaniami religijnymi.
  • Masturbacja u kobiet prowadzi do niepłodności, a u mężczyzn do impotencji. - Jest to zupełnie nieprawda, jak i mit mówiący o tym, że zbyt częsta masturbacja wywołuje raka prostaty u mężczyzn.
  • Orgazm w czasie masturbacji jest niemożliwy do osiągnięcia. - Wręcz przeciwnie, masturbacja u kobiet może przynieść im więcej satysfakcji niż tradycyjny stosunek. Ma to związek z orgazmem łechtaczkowym. Ponadto kobieta masturbująca się poznaje swoje ciało, co bardzo jej pomaga w uzyskaniu orgazmu.

2. Marturbacja - wpływ na psychikę

Wiele osób zastanawia się, czy masturbacja jest zła i stanowi dowód na niedojrzałość psychiczną i słaby charakter. Jednak masturbacji nie należy rozpatrywać w kategoriach „zła” lub „grzechu”. Jest to zupełnie normalne zachowanie, pod warunkiem, że nie staje się dewiacją, patologią czy uzależnieniem. U wielu młodych ludzi masturbacja to doskonały sposób na rozładowanie lęków i napięć, co niestety nie jest pożądanym zachowaniem i może bardzo niekorzystnie wpłynąć na późniejsze życie seksualne takiej osoby. Masturbacja powinna służyć do rozładowania napięcia wyłącznie erotycznego, a nie nerwowego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Należy także uważać, aby masturbacja nie stała się jedyną formą seksu. Udany stosunek to nie tylko gimnastyka, ale i sposób na wyrażanie bliskości z drugą osobą. To, w jaki sposób się masturbujesz, może zaważyć na przyszłych kontaktach seksualnych. Szczególnie dotyczy to kobiet. Jeżeli na przykład pobudzasz się strumieniem wody pod prysznicem, zawsze w ten sam sposób, odruch ten może się utrwalić (zespół Havelock-Ellisa). Oznacza to, że tylko za pomocą dokładnie takiej samej stymulacji możliwe jest osiągnięcie orgazmu. Partnerowi będzie niezwykle trudno zapewnić Ci zbliżone doznania. Poza normę wykracza także sytuacja, kiedy masturbacja staje się uzależnieniem. Zabiera coraz więcej czasu i jest przedkładana nad kontakty z drugim człowiekiem. Zaburzeniem jest kompulsywne masturbowanie się. Masturbacja nie służy wtedy rozładowaniu napięcia seksualnego, ale ma charakter nerwicowy. Dana osoba w ten sposób radzi sobie z niepokojami i lękami.

Zobacz także:

3. Masturbacja - korzyści

Nieznajomość własnego ciała i jego reakcji jest najczęstszą przeszkodą w osiągnięciu orgazmu. Trening masturbacyjny jest czasami zalecany pacjentom jako droga do przyjęcia swojej seksualności jako czegoś dobrego, naturalnego, odbierania przyjemności bez poczucia winy i wstydu. Uwaga poświęcana własnemu ciału pozytywnie wpływa na poczucie własnej atrakcyjności. Poza tym ćwiczenie mięśni dna miednicy w czasie masturbacji wpływa pozytywnie na odczucia seksualne kobiety. Mężczyzna poznając za pomocą masturbacji swoje reakcje seksualne, może lepiej panować nad momentem osiągania orgazmu. Jest to wykorzystywane w terapii wytrysku przedwczesnego.

Zalety masturbacji:

  • Ułatwia zasypianie poprzez rozładowanie napięcia.
  • Jest to doskonały substytut bezpiecznego seksu.
  • Można skupić się tylko na sobie i sprawianiu sobie przyjemności.
  • Jest to zajęcie, które poprawia ukrwienie skóry.
  • Częsta, ale zarazem kontrolowana masturbacja pomaga łatwiej osiągać orgazm.

Dla wielu osób masturbacja to wstydliwy temat. Nawet jeśli masturbują się regularnie, mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Zupełnie niepotrzebnie. Masturbacja, jeśli nie przybiera formy dewiacji, to świetne ćwiczenie w poznawaniu swojego ciała.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.