Masz cukrzycę? Ryzyko trzech nowotworów znacznie wzrasta
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Anglii cukrzyca typu 2 wykazuje genetyczne powiązania z rakiem trzustki, piersi i jelit. To odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala lekarzom lepiej identyfikować osoby narażone na te choroby.
1. Choroba cywilizacyjna
Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych, które dotykają coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że 422 miliony osób cierpi na to schorzenie, z czego aż 179 milionów nie ma jeszcze postawionej diagnozy.
W Polsce sytuacja również nie jest optymistyczna - obecnie choruje około 3 milionów mieszkańców, ale według prognoz do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie się z nią zmagał.
Cukrzyca typu 2 to przewlekła choroba, charakteryzująca się wysokim poziomem glukozy we krwi i opornością na insulinę. Schorzenie niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey zaprezentowano na konferencji Diabetes UK Professional Conference w Londynie. Wyniki dają dużą nadzieję na wyjaśnienie genetycznych powiązań między cukrzycą typu 2 a niektórymi nowotworami.
2. Przełomowe badanie
Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Ingi Prokopenko z Uniwersytetu w Surrey skupił się na trzech rodzajach nowotworów: raku piersi po menopauzie, raku jelita grubego i raku trzustki. Badacze przeanalizowali dane genetyczne ponad 36 tysięcy osób z kilku europejskich krajów dotkniętych tymi schorzeniami.
Dzięki opracowanej metodzie naukowcy byli w stanie zbadać, w jaki sposób konkretne warianty genetyczne wpływają na rozwój wszystkich czterech chorób. Odkryto, że dwa określone warianty genetyczne stanowią kluczowe czynniki predysponujące do rozwoju zarówno cukrzycy typu 2, jak i raka.
Przy użyciu nowej techniki analitycznej naukowcy sprawdzili również inne warianty genetyczne, które wcześniej zidentyfikowano jako istotne w patogenezie cukrzycy typu 2 i/lub raka. Okazało się, aż 17 z nich zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, a następnie, poprzez mechanizmy biologiczne, pośrednio przyczynia się do wystąpienia raka.
Ma to związek, z tym że cukrzyca typu 2 może tworzyć w organizmie środowisko, które sprzyja rozwojowi i wzrostowi nowotworu poprzez podwyższony poziom glukozy we krwi, zwiększony poziom insuliny, otyłość, stany zapalne i zmiany hormonalne.
Warto jednak pamiętać, że diagnoza cukrzycy nie jest jednoznaczna ze stuprocentowym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór. Należy jednak wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko, zadbać o swój styl życia i nawyki żywieniowe.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.