Trwa ładowanie...

Masz delikatny żołądek lub problemy z jelitami? Sięgnij po herbatę cold brew!

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 19.01.2023 11:03
Masz delikatny żołądek lub problemy z jelitami? Sięgnij po herbatę cold brew!
Masz delikatny żołądek lub problemy z jelitami? Sięgnij po herbatę cold brew! (materiał partnera)

Materiał prasowy: SOTI Natural

Problem z układem pokarmowym dotyka coraz więcej młodych osób. Według badań, na nieswoiste choroby zapalenia jelit cierpi w Polsce już blisko 60 tysięcy osób, a szczyt zachorowań następuje u pacjentów między 15 a 35. rokiem życia. Choroba występuje zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych i do jej pierwszych objawów najczęściej dochodzi już między 20 a 30. rokiem życia. Dodatkowo 13% Polaków boryka się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Oczywiście kluczem do rozwiązania problemów trawiennych jest konsultacja lekarska i postawienie odpowiedniej diagnozy. Wdrożenie leczenia farmakologicznego może okazać się nieodzowne, ale drugim równie ważnym działaniem jest dbanie o odpowiednią dietę – a to możemy zrobić sami! Istotne jest, aby wybierać produkty, które przede wszystkim nie będą się przyczyniać do zaburzenia delikatnej równowagi żołądka i jelit.

Cola na problemy trawienne – czy to bezpieczne?

Często można się spotkać z opiniami, że cola, szczególnie w wersji light czy też „zero” może pomóc w przypadku problemów żołądkowych: choćby przy grypie jelitowej czy zatruciu, gdy walczymy z wymiotami i biegunką. Faktycznie, picie bardzo małych ilości coli, może pomóc przetrwać czas najbardziej ostrych objawów – to dzięki kwaśnemu odczynowi napoju i zawartości fosforanów, które „stabilizują” stan żołądka. Ten sam związek wykazuje pozytywny wpływ na niestrawność i przywrócenie prawidłowej perystaltyki jelit. Ale należy pamiętać, że lekarze dopuszczają stosowanie coli w tej funkcji jedynie doraźnie i picie jej na dłuższą metę może przynieść zupełnie odwrotny skutek dla naszego zdrowia! Dlaczego? Po pierwsze napoje „light” i zero”, choć nie zawierają cukru, to maja zamiast niego w składzie cyklaminiany oraz acesulfam K i aspartam, czyli słodziki. Te substancje mają patogenny wpływ na florę jelitową: niszczą „dobre” bakterie i w konsekwencji uszkadzają ściany jelit. Wtedy bakterie zasiedlające jelita mogą przedostawać się do krwiobiegu: dotyczy to np. bakterii E. faecalis, które rozprzestrzeniając się w ten sposób, gromadzą się w węzłach chłonnych wątrobie oraz śledzionie. Wówczas krytycznie podnosi się ryzyko wszelkich infekcji, a w skrajnych przypadkach może dojść do ogólnego zakażenia organizmu, czyli sepsy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że cola zawiera dwutlenek węgla – a niestety wszystkie napoje gazowane mają drażniące działanie na nasz układ pokarmowy.

Na jakie napoje warto postawić przy problemach z układem pokarmowym?

Aby wspomóc organizm i zapewnić mu dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, takich jak: sód, wapń, żelazo, czy witaminy C, K, A, B1, B2, możemy siegnąć po zieloną herbatę. Ma ona wiele dobroczynnych właściwości, głównie dzięki polifenolom, antyoksydantom, takim jak np. katechiny. Ograniczają one wchłanianie się tłuszczów z pokarmów, jednocześnie wzmagając ich zużycie w organizmie. Dodatkowo należy podkreślić, że zielona herbata ma bardzo dobry wpływ na działanie enzymów wątrobowych, przez co przyspiesza trawienie. Oprócz tego korzystnie działa na termogenezę, która przyspiesza wchłanianie się tłuszczów.

– Gdy cierpimy na problemy z układem trawiennym, należy pamiętać, że im mniej sztucznych dodatków w naszym pokarmie i napojach, tym mniejsze ryzyko podrażnienia wrażliwego żołądka i jelit. Takie napoje jak kawa, napoje gazowane oraz oczywiście alkohol są wysoce niewskazane. Ale nadal można sięgnąć po szeroką gamę herbat typu cold brew o delikatnym, naturalnym składzie. W takiej roli parzona na zimno SOTI Natural sprawdza się znakomicie, bo jest całkowicie bezpieczna – są to też produkty w pełni wegańskie, bezglutenowe, pozbawione dodatku cukrów i słodzików. W naszych produktach 100% składników pochodzi z ekologicznych upraw, zawierających certyfikat BIO. W jednej butelce SOTI znajduje się oprócz tego minimum 340 mg antyoksydantów, które niosą ze sobą mnóstwo właściwości prozdrowotnych – poza spowalnianiem procesu starzenia, zmniejszają też ryzyko chorób dietozależnych. Dzięki temu taki napój stanowi idealną alternatywę nie tylko dla cukrzyków, ale dla wszystkich osób borykających się z kłopotami na tle delikatnego układu trawiennego – mówi Monika Kowal, właścicielka SOTI Natural.

W kontekście dbania o kondycję układu trawiennego, warto też zwrócić uwagę na napar z gyokuro:

– Nie bez powodu Japończycy nazywają gyokuro „Bentleyem wśród herbat”. W kraju Kwitnącej Wiśni serwuje się ją wyjątkowym gościom, bo jej uprawa wymaga szczególnej troski: aby wydobyć z niej tzw „piąty” smak, czyli umami, na 3-4 tygodnie przed zbiorami, ogranicza się dostęp światła do liści. To sprawia, że smak herbaty jest wyjątkowo aksamitny. Wszystkie te niezwykłe walory zamknęliśmy w butelce naszej parzonej na zimno SOTI Gyokuro Green Tea. W ten sposób dbajac o swoją dietę, nie trzeba rezygnować z bogactwa smaków – tłumaczy Monika Kowal.

Materiał prasowy: SOTI Natural

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze