Trwa ładowanie...

Masz taką grupę krwi? Przyciąga kleszcze jak magnes

Avatar placeholder
13.03.2024 09:29
Co przyciąga kleszcze?
Co przyciąga kleszcze? (Getty Images)

Nie mają wzroku, za to świetny zmysł dotyku i bardzo wyczulony węch. Do tego są odporne na niską temperaturę, a bez pożywienia mogą wytrzymać nawet cztery lata. Ale kiedy nadchodzą pierwsze cieplejsze dni, kleszcze budzą się do życia. Co je przyciąga?

spis treści

1. Kleszcze już grasują. Co je przyciąga?

Raport opublikowany przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB wskazuje, że od stycznia do końca lutego 2024 r. odnotowano 11 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) oraz 1465 zachorowań na boreliozę. To dwie groźne choroby, które mogą przenosić kleszcze. Nie ma wątpliwości, że kolejne tygodnie przyniosą więcej zachorowań, bo mamy coraz cieplejsze dni i noce, co sprawia, że kleszcze stają się aktywne. Co je przyciąga?

Czescy badacze na łamach "Annals of Agricultural and Environmental Medicine" dowiedli, że kleszcze wyjątkowo lubią jedną grupę krwi. Do takich wniosków doszli po przeprowadzeniu nietypowego eksperymentu. W tym celu na przedmieściach Rudy w Brnie zebrali sto kleszczy. Następnie pajęczakom podali krew pobraną od ochotników, aby sprawdzić, czy istnieje grupa krwi, która jest bardziej atrakcyjna dla tych pajęczaków.

Zobacz film: "Doktor Bartosz Fiałek mówi co robić, kiedy ukąsi nas kleszcz"

Badania potwierdziły początkowe przypuszczenia naukowców. Okazało się, że istnieje jedna grupa krwi, którą kleszcze wybierały szczególnie chętnie. Była to grupa krwi A, która w Polsce występuje najczęściej w postaci A Rh+.

"Osoby z grupą krwi A powinny podjąć odpowiednie środki, aby skuteczniej się chronić i zmniejszyć ryzyko zarażenia niebezpiecznymi chorobami odzwierzęcymi przenoszonymi przez kleszcze" – przestrzegają badacze. Kolejną grupą krwi, którą kleszcze preferowały, była grupa 0 i AB. Grupa krwi B była najrzadziej wybierana przez te pajęczaki.

Jedna grupa krwi przyciąga kleszcze jak magnes
Jedna grupa krwi przyciąga kleszcze jak magnes (Getty Images/Pixabay)

2. Skuteczna ochrona przed kleszczami

Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie, ale także w parkach miejskich, na działkach, w przydomowych ogrodach, na łąkach, a nawet na trawnikach pod blokami mieszkalnymi. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza i zarażenia się boreliozą bądź KZM.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia w serwisie dedykowanym pacjentowi, warto pamiętać, by:

  • wybierając się do lasu czy na spacer, założyć odpowiednią odzież - spodnie z długimi nogawkami i koszulkę z długimi rękawami,
  • stosować repelenty,
  • po powrocie ze spaceru czy wycieczki uważnie obejrzeć całe ciało, w tym przyjrzeć się skórze głowy; wstępne oględziny powinny odbyć się przed wejściem do domu, bo kleszcze mogą przeżyć w pomieszczeniach nawet kilka miesięcy,
  • w przypadku ugryzienia, jak najszybciej usunąć kleszcza, by w ten sposó zminimalizować ryzyko boreliozy,
  • zaszczepić się przeciwko KZM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze