Trwa ładowanie...

Masz te dolegliwości? Mogą świadczyć o początku raka

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 18.05.2024 18:45
Siniaki i krwawienia są sygnałem alarmowym. Tak może objawiać się tak
Siniaki i krwawienia są sygnałem alarmowym. Tak może objawiać się tak (Getty Images)

Ogólne objawy raka to symptomy, które mogą pojawiać się również w przypadku innych schorzeń. Jednak jeśli zaobserwujesz u siebie kilka z nich jednocześnie, powinno to wzbudzić twoją uwagę. Sprawdź, jakie są wczesne sygnały sugerujące rozwój nowotworu w organizmie.

spis treści

1. Jak objawia się rak?

Nowotwory odpowiadają za jeden na cztery zgony w Polsce, co czyni je drugą najczęstszą przyczyną śmierci po chorobach układu krążenia. Obecnie z nowotworami żyje 440 tysięcy osób, a rocznie umiera z ich powodu 1,17 miliona osób.

Znajomość wczesnych objawów raka jest kluczowa, aby rozpoznać chorobę, gdy szanse na wyleczenie są największe. W przypadku nowotworów liczy się czas.

Zobacz film: "Rak piersi"

Jeśli zauważysz u siebie symptomy, które wcześniej nie występowały, powinieneś zwrócić na nie uwagę. Kiedy nie można ich powiązać z konkretnymi czynnikami lub wydarzeniami, mogą być sygnałem choroby wewnętrznej. Na raka wskazuje zwłaszcza kilka objawów występujących jednocześnie.

Nocne poty lub dreszcze - uporczywe pocenie się w nocy może być spowodowane, infekcją, menopauzą lub stosowanymi lekami. Jednak nadmierne pocenie się lub podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny wymagają konsultacji z lekarzem.

Nadmierne zmęczenie - uczucie braku energii jest powszechne, zwłaszcza w sytuacjach stresowych i problemach ze snem. Jednak długotrwałe zmęczenie i spadek wydolności fizycznej, które nie mają wyjaśnienia, mogą być sygnałami ostrzegawczymi o rozwoju raka w organizmie i wynikać z anemii spowodowanej przewlekłymi krwawieniami wewnętrznymi.

Siniaki i krwawienia - takie objawy nigdy nie powinny być ignorowane, ponieważ mogą wskazywać na wymagającą leczenia chorobę. Podejrzane są siniaki pojawiające się częściej niż zwykle bez wyraźnej przyczyny. Czujność powinny wzbudzić też krwawienia z pochwy poza regularnym cyklem, kaszel, wymiotowanie krwią lub obecność krwi w stolcu bądź moczu.

Nietypowe dolegliwości bólowe - ból sygnalizuje nieprawidłowości w organizmie. Z wiekiem pojawia się coraz częściej, ale nagłe, niewyjaśnione dolegliwości bólowe wymagają konsultacji z lekarzem.

Niewytłumaczona utrata wagi - wszyscy wiemy jak szybko zmienia się waga w procesie odchudzania. Jednak jeśli nagle tracisz pięć kilogramów lub więcej bez wyraźnej przyczyny, może to być oznaka rozwijającego się nowotworu. Bywają też przypadki, gdzie nowotwór powoduje niewyjaśniony przyrost masy ciała.

Guzki i obrzęki na ciele - jakiekolwiek zgrubienia lub opuchlizna w rejonach, takich jak szyja, brzuch, pacha, pachwina, klatka piersiowa, pierś czy jądro są podejrzane. Pojawienie się takich zmian wymaga poważnego podejścia i konsultacji z lekarzem.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze