Trwa ładowanie...

Mężczyźnie utknęły sztuczne zęby w gardle podczas operacji. Nikt się nie zorientował

72-latek musiał przejść operację usunięcia guzka z jamy brzusznej. Zabieg powiódł się, ale doprowadził do nietypowych powikłań. Personel medyczny przeoczył, że w gardle mężczyzny utknęła sztuczna szczęka.

Zobacz film: "Myślał, że to brzuch piwny. Okazało się, że to wielki guz"

1. Nietypowe powikłania po operacji

Zabieg, który miał przejść pacjent, polegał na usunięciu niezłośliwego guzka, który znajdował się w ścianie jamy brzusznej. To drobna operacja, która nie powinna generować powikłań. Stało się jednak inaczej. W "British Medical Journal" opisano niezwykły przypadek.

Kilka dni po zabiegu 72-letni pacjent trafił ponownie do szpitala. Skarżył się na obecność krwi w ustach oraz na trudności podczas oddychania i przełykania. Nie mógł w ogóle jeść nic o konsystencji stałej. Otrzymał płyny do płukania gardła, antybiotyki i sterydy. Zaordynowane leczenie nie pomogło.

Pacjent wrócił do szpitala, z objawami przypominającymi zapalenie płuc. Po wykonaniu prześwietlenia lekarze jak i sam pacjent byli w szoku. W okolicy strun głosowych chorego zauważono półkolisty przedmiot. Było już osiem dni po operacji brzucha. Przez ten czas chorego męczyły jego sztuczne zęby w gardle.

Okazało się, że personel medyczny nie dopilnował przez zabiegiem, aby chory wyjął z ust sztuczną szczękę. Efekt okazał się zaskakujący i przerażający zarazem – proteza wysunęła się z właściwego miejsca i utknęła w gardle pacjenta.

Niezbędny był kolejny zabieg, aby rozwiązać ten problem. Pacjent spędził kolejny tydzień w szpitalu po usunięciu sztucznych zębów z niewłaściwej lokalizacji. Cierpiał z powodu komplikacji w ciągu kolejnych miesięcy kilkakrotnie, ale ostatecznie powrócił do zdrowia.

Co jakiś czas media obiegają spektakularne historie dotyczące pozostawienia narzędzi chirurgicznych lub innych przedmiotów będących na wyposażeniu szpitala w ciele operowanego pacjenta. Ta historia to rzadka sytuacja, gdy w ciele chorego została jego własna sztuczna szczęka.

Jest to efekt zaniedbania ze strony personelu, który nie dopilnował prawidłowych warunków do intubacji. Tym razem pacjent szczęśliwie wyzdrowiał, ale "British Medical Journal" apeluje do wszystkich lekarzy, aby dbali o szczegóły, podczas każdego badania i zabiegu.

Takie z pozoru drobiazgi mogą uratować komus życie lub zaoszczędzić niepotrzebnych cierpień, jak w przypadku tego chorego, dla którego nieodzowna była kolejna operacja. Lekarze podkreślają, jak ważny jest wywiad z pacjentem, podczas którego można ustalić wszystkie newralgiczne informacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.