Trwa ładowanie...

Młody wiek wcale nie poprawia ich rokowań. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań nad rakiem jelita grubego

 Karolina Rozmus
29.10.2021 13:20
Młody wiek wcale nie poprawia ich rokowań. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań nad rakiem jelita grubego
Młody wiek wcale nie poprawia ich rokowań. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań nad rakiem jelita grubego (Pixabay)

Mają silniejszy organizm, mniej chorób współistniejących i są bardziej aktywni fizycznie. Mimo to w przypadku młodych pacjentów z rakiem jelita grubego rokowania wcale nie są lepsze niż u pacjentów po 50. roku życia. Te wnioski były zaskakujące nawet dla samych badaczy.

spis treści

1. Młodzi a rak jelita grubego

Na łamach "Journal of the National Cancer Institute" ukazał się wynik badania przeprowadzonego przez naukowców Dana-Farber Cancer Institute z Bostonu. Był on zaskakujący nawet dla samych badaczy. Jak się okazało, i młodzi dorośli i seniorzy mają porównywalne szanse w starciu z rakiem jelita grubego (okrężnicy i odbytu).

Jak wskazują badacze, młodzi otrzymują bardziej intensywne leczenie, które powinno zwiększać prawdopodobieństwo wyleczenia, a jednocześnie nie powodować większych komplikacji zdrowotnych.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"
Objawy raka jelita grubego mogą być niespecyficzne
Objawy raka jelita grubego mogą być niespecyficzne (Pixabay)

"Jako grupa, młodsi pacjenci są bardziej aktywni fizycznie, mają wyższy status sprawności, z łatwością przychodzi im wykonywanie codziennych czynności w porównaniu do starszych pacjentów" – dodaje jedna z autorek badania, dr Kimmie Ng, dyrektor Young-Onset Colorectal Cancer Center w Dana-Farber.

Badacze porównali 514 pacjentów poniżej 50 r.ż. z 1812 pacjentami powyżej 50 r.ż. pod kątem przeżywalności. Cała grupa badawcza miała raka jelita grubego i uczestniczyła w badaniu klinicznym, testującym połączenie dwóch terapii leczenia raka.

Różnice przeżywalności nie były znaczące pomiędzy obiema grupami.

Ale co najbardziej zaskakujące – najkrótszą medianę przeżycia całkowitego (21 miesięcy w porównaniu z 26-27 miesiącami) odnotowano u pacjentów w wieku poniżej 35. roku życia.

Jak to wytłumaczyć? Być może u młodych dorosłych ten rodzaj nowotworu jest bardziej agresywny – sugerują eksperci.

2. Mity związane z rakiem jelita grubego

Choć zachorowalność na ten typ nowotworu spada w ostatnich latach, to zdaniem badaczy z Dana-Faber Cancer Institute – rośnie wśród coraz młodszych osób.

U młodych dorosłych jako czynniki ryzyka wskazuje się otyłość, brak aktywności fizycznej i palenie papierosów. Ale u jeszcze młodszych pacjentów na zachorowanie na raka jelita grubego mogą mieć wpływ także: stany zapalne w obrębie jelit czy niewłaściwa mikrobiota jelitowa spowodowana również dietą.

W wykryciu raka jelita grubego mogą pomóc regularne badania przesiewowe. Lecz gastroenterolodzy uczulają, by przede wszystkim zwrócić uwagę na pojawienie się charakterystycznych oznak.

Często bywają bagatelizowane, a mogą być pierwszymi symptomami nowotworu.

  • bóle brzucha
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • naprzemienne zaparcia i biegunki
  • uczucie przepełnienia odbytnicy
  • krew towarzysząca wypróżnieniom
  • utrata masy ciała
  • brak apetytu
  • tzw. ołówkowaty stolec

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze