Trwa ładowanie...

Może zwiastować białaczkę. Wczesny objaw nowotworu

Avatar placeholder
18.08.2024 11:18
Zwróć uwagę na brzuch, ten objaw może zwiastować białaczkę
Zwróć uwagę na brzuch, ten objaw może zwiastować białaczkę (Getty Images)

Białaczka, choć jest nowotworem krwi, może objawiać się na wiele sposobów. Wczesne symptomy wcale nie muszą być związane z układem krwionośnym. Warto więc zachować czujność i monitorować sygnały wysyłane przez organizm.

spis treści

1. Wczesny objaw białaczki

Jednym z wczesnych i dość nietypowych objawów, który może wskazywać na białaczkę, jest ból lub dyskomfort w brzuchu, szczególnie w okolicy lewego nadbrzusza. Może to wynikać z powiększenia śledziony.

Przypadłość, znana również jako splenomegalia, jest powodem do niepokoju, gdyż może zwiastować rozwijający się nowotwór. W skrajnych przypadkach powiększona śledziona może prowadzić do problemów z oddychaniem, zwłaszcza w pozycji leżącej.

Kiedy śledziona zwiększa swoje rozmiary, pacjent może odczuwać ból, dyskomfort lub ucisk w lewym nadbrzuszu, a także mieć wrażenie pełności brzucha, nawet po zjedzeniu niewielkiego posiłku.

2. Nieoczywiste sygnały wysyłane przez organizm

Zobacz film: "Myślała, że syn jest prześladowany. Siniaki okazały się objawem raka"

Warto też zwracać uwagę na obrzęki, zwłaszcza w okolicach szyi, pach i pachwin. Powiększone węzły chłonne są jednym z wczesnych sygnałów alarmowych, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować.

Zmiany na skórze to kolejny objaw, który powinien wzbudzić niepokój. Częste pojawianie się siniaków i wybroczyn, które mogą wydawać się nieproporcjonalne do doznanych urazów, wskazują na rozwijającą się białaczkę.

Dodatkowo może dochodzić do spontanicznych krwawień, czasem w obrębie jamy ustnej lub innych otworów ciała.

Białaczka osłabia układ odpornościowy, więc wielu pacjentów może doświadczać nawracających infekcji wirusowych i grzybiczych. Często także towarzyszą im owrzodzenia.

3. Szybka diagnoza jest kluczowa

Większość nowotworów manifestuje się też ogólnym osłabieniem organizmu, co przekłada się na złe samopoczucie. Pacjenci często też zgłaszają, że przed diagnozą nastąpiła u nich nagła utrata wagi niezwiązana ze zmianą trybu życia.

Wczesne rozpoznanie choroby ma kluczowe znaczenie dla leczenia. Im szybciej białaczka zostanie zdiagnozowana, tym większe są szanse na skuteczność terapii i dłuższe przeżycie pacjenta.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze