Lekarz myślał, że to powiększona śledziona. Okazało się, że guz waży już osiem kilogramów i wypełnia całą jamę brzuszną
39-latka odkryła niewielki guzek na swoim brzuchu, a lekarz rodzinny uznał, że to powiększona śledziona. Szczegółowe badania ujawniły jednak rzadki typ złośliwego nowotworu – mięśniakomięsaka. Nie reaguje na leczenie, więc konieczna będzie skomplikowana operacja resekcji ośmiokilogramowego guza.
1. Guz na brzuchu okazał się nowotworem
Stephanie Coles zgłosiła się do lekarza rodzinnego z niewielkim wybrzuszeniem widocznym na jej podbrzuszu. Lekarz wystawił jej skierowanie na badania. Jednak 39-latka nie zdążyła się na nie zapisać – następnego dnia trafiła na szpitalną izbę przyjęć z powodu silnego bólu.
Kobiecie wykonano badanie ultrasonograficzne, a następnie tomografię komputerową. Nie było żadnych wątpliwości – to mięsak gładkokomórkowy. U Stephanie zlokalizował się w mięśniu lędźwiowym w dolnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Lekarze wskazali, że ma 14 cm i waży 8 kg. W rzeczywistości jednak guz był znacznie większy.
- Wokół niego jest worek, a z guza wycieka płyn, więc worek napełnia się płynem – mówi Stephanie. - Stale się powiększa i wypełnia każdą wolną przestrzeń pomiędzy moimi narządami wewnętrznymi - dodała.
2. Mięśniakomięsak gładkokomórkowy
Stephanie już za kilka tygodni zostanie poddana skomplikowanej operacji.
- Poinformowano mnie, że chemioterapia i radioterapia nie zadziałają w przypadku mięsaka gładkokomórkowego – mówi kobieta i dodaje, że zdaniem lekarzy to mogłoby wpłynąć negatywnie na narządy zlokalizowane w jamie brzusznej, a dodatkowo osłabić jej układ immunologiczny.
Jedyną nadzieją jest operacja, ale lekarze są dobrej myśli. Mama dwóch córek podkreśla, że jest młoda i sprawna, więc ma duże szanse na powrót do zdrowia.
Mięśniakomięsak gładkokomórkowy wywodzi się z tkanki mięśniowej gładkiej. Jest nowotworem złośliwym, który może lokalizować się w jamie brzusznej, przestrzeni zaotrzewnowej, ale przede wszystkim w obrębie kończyn.
Objawia się zazwyczaj w postaci niewłaściwej masy w tkankach miękkich. Inne symptomy, jakie mogą się pojawić, związane są z uciskiem guza czy jego przemieszczaniem się w pobliże sąsiadujących struktur czy narządów. Guzy zlokalizowane w przestrzeni zaotrzewnowej i w jamie brzusznej mogą dodatkowo naciekać na trzustkę, nerki, a nawet kręgosłup.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.