Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Paweł Juras

Na pewno ci się uda!

Avatar placeholder
08.10.2017 17:59
Na pewno ci się uda!
Na pewno ci się uda!

Grunt to mocne, motywujące hasło. Co byś w życiu nie robił ważna jest motywacja. Bez motywacji daleko nie zajedziesz, okażesz się leniwy, nie ambitny i w końcu słaby. Niczego nie osiągniesz, nic ci się nie uda, będziesz średniakiem do końca życia. A wystarczy mieć motywację i możesz wszystko. Będziesz kim zechcesz, zrobisz co sobie wymarzysz. Wszystko się uda, wszystko jest możliwe!

spis treści

1. Czym jest motywacja?

Brzmi pięknie, fantastycznie, też chcę mieć motywację, chcę robić wszystko, co sobie wymyślę.

Czym jest właściwie motywacja i skąd ją wziąć, skoro daje taką moc spełniania marzeń i przemienia nas w niezniszczalnych, wytrwałych i niepokonanych w walce z przeciwnościami.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Motywacja przedstawiana jest jako coś, co albo się ma, albo się nie ma, niezależnie od sytuacji. Jeśli chcesz zdać egzamin to zmotywuj się i zdaj. Chcesz przebiec maraton to znajdź sobie trenera, który cię zmotywuje i przebiegnij.

Ale mi to nie wychodzi - egzamin zdaję ósmy raz, przebiec to mogę co najwyżej pół kilometra, bardzo chcę, bardzo chcę być pierwszy na mecie, najbardziej na świecie chcę być pierwszy, tylko nie lubię biegać, nigdy nie lubiłem. Nie biegałem od ukończenia podstawówki i mam kilkanaście kilogramów nadwagi. Wejście po schodach powoduje, że dostaję zadyszki. Do autobusów nie biegam, bo mnie to męczy.

Kto z was próbował wprowadzić dietę, schudnąć parę kilo przed wakacjami, być wreszcie fit! Kolejna dieta cud, kolejne marzenia o byciu najlepiej zbudowanym na plaży, kolejna porażka.

Nowa dieta, jeszcze lepsza, wszyscy bez wysiłku na niej chudną, mnie też się uda. Po tygodniu nie widać efektów, po dwóch też się nic nie zmienia, nie ma sensu. Jestem beznadziejny, potrafię tylko żreć, nic mi nie wychodzi. Zawsze będę gruby, jestem leniwy i beznadziejny.

2. Jak odnaleźć motywację?

Ktoś, kto kilka razy podchodził do tego samego egzaminu; ktoś, kto próbował wielu diet; ktoś, kto próbował zacząć regularnie biegać, nie może być leniwy. Wykonał wiele by spróbować, starał się, wysilał, ale coś nie wyszło. Czegoś zabrakło. Czegoś, co zawiera się w krótkim - po co?

Po co mam zdawać ten egzamin, przecież wcale mnie to nie interesuje, a wiedza z tego przedmiotu  nie jest mi do niczego w życiu potrzebna. Po co mam przebiec maraton jako pierwszy, po co mam w ogóle biegać? Bo wszyscy biegają, bo lubię? Przecież nie lubię. Po co mam schudnąć, bo lekarz mi karze, bo powinienem być szczupły, ale przecież ja lubię jeść.

Kiedy nie masz osobistego powodu by coś zrobić, niewiele jest rzeczy które cię zmuszą do zrobienia czegoś. Znajdziesz wiele powodów by tego nie zrobić, nie będzie ci się chciało. Inni powiedzą, że nie masz motywacji, że jesteś leniwy, a tobie się nie chce tego robić bo nie widzisz takiej potrzeby. Możesz zrobić inne rzeczy. Możesz przejechać na rowerze dwukrotną odległość maratonu, możesz zdać inne egzaminy. Możesz zjeść na czas pudełko lodów. Możesz, jeśli masz osobisty powód, jeśli lubisz coś robić, jeśli jest to dla ciebie ważne.

Czy tyle wystarczy? Mam znaleźć osobisty powód by coś zrobić i mi się to uda? Nie lubię jeździć komunikacją miejską, boję się, chcę zdać prawo jazdy. Mam osobisty powód by to zdać, ale wiem, że mi się nie uda. Nigdy nie próbowałem, ale wiem, że mi się nie uda, jest to za trudne. Nigdy nie uczyłem się jeździć, na pewno nie zdam egzaminu.

By czegoś dokonać musimy wierzyć w osiągnięcie celu. Musimy wierzyć, że nasz plan ma szansę powodzenia.

Jeśli zapiszę się na kurs prawa jazdy, będę ćwiczył, nauczę się przepisów, jest szansa, że zdam egzamin. Mogę wziąć jazdy doszkalające by udoskonalić technikę, co zwiększy moje szanse. Jest to możliwe, uda mi się, chcę i potrafię, zrobię to!

Masz szansę tego dokonać jeśli masz osobiste powody by coś zrobić i istnieje szansa, że cel ten możesz zrealizować.

Czyli jeśli nie wierzę, że mi się coś uda i nie mam osobistego powodu by to zrobić to tego nie dokonam?

TAK! Nie zrobisz czegoś, czego nie masz zamiaru zrobić i nie wierzysz, że jest szansa na to, że ci się uda.

Byli przecież ludzie w historii którzy robili coś jako pierwsi -  Kolumb, Edison. Ci dwaj Panowie wierzyli, że im się uda, wierzyli w swoją wiedzę, chcieli dokonać wielkiego odkrycia. Edison dokonywał wielu badań, wiele razy nie udawało mu się, lecz wiedział, że za którymś razem uda mu się znaleźć odpowiedni stop metali na żarnik do żarówki.

Jeśli wierzę, że coś mi się uda i potrafię to zrobić, to, robię to, nie muszę się motywować. Co z rzeczami którę chcę osiągnąć, a nie do końca wierzę, że mi się uda, choć wiem, że to możliwe bo innym się udało.

3. Dokonywanie zmian w życiu

By dokonać zmiany najważniejsze są 3 punkty:

  1. Ważność – to czego chcemy dokonać musi być dla nas ważne.
  2. Ufność – musimy ufać, że to co chcemy zrobić, jest możliwe do wykonania.
  3. Gotowość -  jesteśmy w stanie w danym momencie wykonać to, co sobie wyznaczyliśmy.

Jeśli potrzebujesz wykonać coś, co jest dla ciebie trudne do wykonania, wykorzystaj te trzy punkty. Sprawdź który z punktów potrafisz zrealizować, a nad którym musisz popracować. Np.

  1. Jadę na olimpiadę, chcę zapisać się na kartach historii,  zdobyć złoty medal w rzucie młotem.
  2. Wierzę, że mi się uda, ćwiczę tę dyscyplinę od 15 lat,
  3. Mam naciągnięty bark,  boli mnie przy unoszeniu ręki w górę.

Dwie pierwsze punkty są zrealizowane, ostatni – gotowość - nie jest możliwa do zaliczenia. Zawodnik prawdopodobnie nie zdobędzie wymarzonego medalu, ponieważ obecnie nie jest gotowy do osiągnięcia tego zadania.

A co ze mną? Ja nie jadę na olimiadę, chcę wreszcie tylko schudnąć parę kilo.

  1. Ważność – chciałbym schudnąć 11 kilogramów, bolą mnie kolana i mam duży brzuch który przeszkadza mi się schylać.
  2. Ufność – mam znajomego trenera, który napisze mi dietę oraz dopasuje ćwiczenia do moich możliwości. Określi mniej więcej czas, po którym będzie widać efekty. Będzie na bieżąco monitorował moje postępy. Jest to możliwe do wykonania, jeśli będę go słuchał.
  3. Gotowość - mam wakacje, przez co więcej czasu na ćwiczenia. Mam pieniądze na karnet na siłownię i czas na gotowanie odpowiednich posiłków.

Jeśli uda ci się rozpisać w ten sposób czekające cię zadania, szansa na zmianę jest duża. Jeśli masz pewne trudności, możliwe, że potrzebujesz pomocy specjalisty, który pomoże ci odkryć silne przekonania na temat siebie, utrudniające dokonanie zmiany. Być może potrzebujesz spotkania z psychoterapeutą, który razem z tobą odnajdzie twoje przekonania na temat siebie, świata i innych ludzi. Razem zobaczycie co takiego w twoim zachowaniu powoduje, że sabotujesz swoje działanie. Jeśli jest to dla ciebie ważne i jesteś gotowy. Wspólnie dokonacie zmiany w twoim życiu. Kolejne zadania które stoją przed tobą w przyszłości pokonasz dużo sprawniej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze